Suat Tore
World of Traveller

MITT ve Rus Pazarı

Mart 27th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta kısaca yazdığımız Intour Market’in ardından ikinci Moskova Fuarı MITT de tamamlandı.

MITT’e son birkaç yıldır gelmiyorduk. Moskova otel fiyatlarının son yıllardaki inanılmaz yükselişi, pahalı şehir, kötü trafik, fuar alanına ulaşım zorlukları, fuarın iç düzensizliği, eski binalar, broşür toplamaya seyahat bavulları ile gelenlerin  doldurduğu koridorlar, profesyonel günü olmayan ve hergün salonları dolduran halk bizi Moskova fuarlarından uzaklaştırdı.

Ama Bu yıl tekrar gittiğimiz Moskova’da  uzak olmasına rağmen modern Crocus salonlarında gerçekleşen Intour’un rekabeti MITT’cileri de etkilemiş, başta salonlar yeni baştan inşa edilip fuarın iç düzeni, temizliği gözle görülür biçimde tamamen değişmiş. En önemlisi fuara birkaç yıl önce metro eklenmiş, ulaşım çok kolaylaşmış. Arabayla gelenler için yeni park alanları ayarlanmış, fuara girişlerde yaşanan kargaşa online yaka kartı sistemi ile tamamen bitmiş. Kısaca MITT’in eski halinden eser kalmamış. 1 nolu salon da yenilenince, basın ve buyerlar için gerekli salonlar da tamamlandığında MITT, doğu Avrupa’nın Batı örneklerinden hiç bir eksiği olmayan bir fuar olacaktır.  Bu arada MITT’in Gala Yemeğinin hakkını vermeden geçmeyelim. MITT bu yıl gala gecesini Moskova’nın en prestijli oteli olan Ritz Carlton’da gerçekleştirdi. Birbirini takip eden muhteşem showları ve otelin mutfağından çıkmış zengin büfesi ile konuklar gecenin geç saatlerine kadar çok güzel bir gece geçirdiler. Sonuçta fuarcılıkta da artık sürdürülebilir bir fuar anlayışı için kaliteye çok önem vermek gerektiğini umarız bizim fuar organizasyoncularımız da anlarlar. Bilmem ne kadar ülke getirmek, artık bilmem kaç salona sığmıyoruz çok büyüdük demek, parayla gala yemeği satarak yabancı konuklarını kış günü sokaklarda  orjinal bir davetle ağırladığını sanmak,… artık geçen haftalarda ve hemen her fuarımızın ardından yazdığımız diğer eleştirilerimizi tekrarlamak istemiyoruz. Turizm kimilerine göre sayısı 40 varan farklı sektörle bağlantılı. O zaman İstanbul halini de bir salona toplayıp domates, patlıcan da sattırabilir ve çok para kazanabilirsiniz ama sonrasında diğer salonda topladığınız temizlik ürünü satıcıları geride kalan pisliği temizleyebilirler mi bilemezsiniz. Bu temizliği bu tip organizasyonların uzmanı birileri gelip toptan yapabilirler buna dikkat deriz!

Tekrar MITT’ e dönersek Rusya’dan da genelde olumlu izlenimlerle dönüyoruz. Gerek pazarı elinde tuatan tur operatörlerimiz ve gerekse katılımcılarımız Rusya fuarlarından memnun ayrılıyorlar. Geçen yıl gelen 3.5 milyon Rus turist sayısı bu yıl %12-18 artarak 4 milyon sınırına ulaşacaktır. Rusya bizim sigortamız. Avrupa’lı operatörler artık eski oyunlarını sürdüremiyorlar. Rusya’da ipler bizim elimizde. Rus turist ülkemizi seviyor. İlk fuarda yapılan anlaşma ile de bu bağlantılar resmi olarak da ikili ilişkilerimizi güçlendiriyor. Rusya fuarlarının lokomotifi Türkler. Valilerimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu fuarlara katılarak turizmin önemini anlıyorlar. Bu ülkemizde turizm bilincinin yayılması açısından büyük önem taşıyor. Hep söylediğimiz gibi turizm barıştır.Tüm yurda yayılacak bu bilinçle ülkemizin farklı turizm ürünleri sunan her bölgesinde ağırlayacağımız yabancı dostlarımızın bu barışa katkı getireceğini de düşünüyoruz. Daha az turist ağırladığımız özellikle kış dönemleri için geliştirilecek yeni turizm ürünlerinin ortaya çıkartılmasında yerel yöneticilerimizin de katkıları olacağını düşünüyoruz. Anadolunun zengin kültürü, tarihi ve geleneklerimiz yeni turizm ürünlerinin geliştirilmesine çok elverişli. Turizm bilincini edinmiş yerel yöneticilerimiz ve bürokratlarımızın bu anlamda katkıları ve destekleri sürdükçe, turizm tüm ülkemize yayılacaktır. Turizmin sürdürülebilir özelliği korundukça ülkemizin gelecekteki ve ülke ekonomisini ayakta tutacak en önemli sektörü turizm olacaktır.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta yoğun turizm pazarlama dönemine girdiğimizden söz etmiştik. Bu hafta önce Mart ayının hemen başında gerçekleşen Seyşel adalarının karnavalından söz edeceğiz.

Previous Entry

Moskova fuarlarından sonra UITT – Kiev fuarı da tamamlandı. Kiev’de bu fuar öncesi Ukrayna’da pazarı yönlendiren tur operatörlerimizin düzenledikleri artık gelenekselleşen ve katılımcılar tarafından çok yararlı olduğu belirtilen Turizm Forumundan gelen olumlu haberler UITT de de sürdü.

Next Entry