Suat Tore
World of Traveller

Ülkeye gelen turistin Profili -2-

Mart 6th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen haftadan devam ediyoruz.

Onun yerine Türkiye’ye kim geliyor?

Öğrenci, emekli, ev kadını… Bu kesimin oranında artış var. Geçen yılın aralık ayında son çeyrek itibariyle bu grubun toplam turist sayısındaki oranı yüzde 28’ken, bu yıl aynı grubun oranı yüzde 32’yi aşmış durumda.

Yani artık Türkiye’ye gelen her üç turistten biri öğrenci, ev kadını veya emekli. Yani harcama düzeyi kısıtlı olan kesim.
Alın size çok ilginç bir ayrıntı daha. Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin konaklama türü ve geceleme sayılarında garip bir değişiklik yaşanıyor.

Otel, motel, pansiyon veya kiralık bir ev tutup da Türkiye’de geceleyen yabancı ziyaretçilerin toplam Türkiye’deki yabancı turistlerin geceleme oranı içerisindeki oranı geçen yıl yüzde 50’nin üzerindeyken bu yıl yüzde 46.

Peki ne yapıyor yabancılar? Arkadaşını veya akrabasını ziyaret ediyor. Geçen yıl “arkadaşımı” veya “akrabamı ziyaret ediyorum” diyerek gümrükten geçen turistlerin oranı yüzde 21.7. Peki bu yıl? Yüzde 30!

Şaka değil gerçek. Şöyle diyelim. Kendi evine tatile gelenlerle, arkadaş veya akrabasında kalmak için gelenlerin oranı yüzde 42.5. Yani neredeyse otel, motel veya pansiyonda konaklamak için gelenlerin oranına yakın.

Sonuçta net turizm geliri denen şey, bir denge verisi. Yani turizm gelirimizle turizm giderimiz arasındaki fark bizim cari hesaplarımıza pozitif katkı sağlıyor.

Bu açıdan Türkiye’den yurtdışına çıkan turist sayısının fazla olması çoğu zaman cari denge için pek istenmeyen durumdur. Dışarıda yapılan giyim ve benzeri harcamalar da cabası.

Bu açıdan bakıldığında İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın turizm açısından ucuz ilkeler haline gelmesi cari dengeyi de vuruyor.

İşte size turizm istatistiklerinde son çarpıcı veri.

Türkiye’den paket turlarla yurtdışına çıkan Türkler’in oranında patlama yaşanmış durumda.

Geçen yılın son çeyreğinde yurtdışı paket turların toplam turizm giderleri içerisindeki payı yüzde 3.7 seviyesindeyken bu yıl bu oran yüzde 33’e çıktı. Yani neredeyse 10 katına ulaştı.

İç turizm verileriyle dışarıdakini birleştirince ortaya çok basit bir sonuç çıkıyor.

İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın indirimini gören Türk turist soluğu yurtdışında aldı. İç turizm ise düşük gelir düzeyine sahip yerli ve yabancı turiste kaldı.

İşte size bunun kanıtı:
Gelir düzeyi “yüksek” ve “çok yüksek” olarak nitelendirilen yerli turistlerin iç turizmdeki oranı yüzde 14.4’ten yüzde 9.3’e indi.

Buna karşılık yurtdışı paket turlar neredeyse 10 katına çıktı. Rakam ise 50 milyon dolardan 461 milyon dolara yükseldi. Yani yarım milyar dolar paket paket yurtdışına aktı.

Bu açıdan 2012’nin ilk dönemindeki turizm verileri kritik öneme sahip. Eğer turizm gelir gider dengesinde 2011’in son çeyreğinde ortaya çıkan bu trend sürerse, bu durumda cari açığı düşürme operasyonunda bir cepheden darbe alınmış olur.

Suat Tore
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yogun seyahatlerimiz arasında gelen çeşitli araştırma sonuçlarını posta kutumuzda buluyoruz. Yogun seyahatlerimiz arasında gelen çeşitli araştırma sonuçlarını posta kutumuzda buluyoruz.

Previous Entry

Turizm pazarlamasının en yoğun ayları başladı. Şubat ayında peşpeşe fuarları takip ettik. Önce ülkemizin fuarı EMITT’deydik. İlk gün aniden bastıran karla EMITT eziyeti başladı. Yazmaktan biz bıktık ama değişen bir şey yok. Maalesef bizde alışkanlıklardan kolay vazgeçilemiyor.

Next Entry