Suat Tore
World of Traveller

CIS ve Rus Pazarı %15 artar

Nisan 3rd 2012 in Türkçe yazıları

Moskova fuarlarından sonra UITT – Kiev fuarı da tamamlandı. Kiev’de bu fuar öncesi Ukrayna’da pazarı yönlendiren tur operatörlerimizin düzenledikleri artık gelenekselleşen ve katılımcılar tarafından çok yararlı olduğu belirtilen Turizm Forumundan gelen olumlu haberler UITT de de sürdü.

Özellikle tur operatorlerimiz ile yaptığımız gorusmelerde Ukrayna pazarı da %12-15 oranında büyüyecek. Son vize muafiyeti anlaşmasının da 3 ay sonra resmi olarak başlaması ile bu oranın daha da artacağını soylemek pek kehanet olmasa gerek.

Son kez 4 yıl önce geldiğimiz UITT’de standımız bu yıl çok iyi bir lokasyonda mükemmel dizayn edilmişti. Standı dolduran katılımcılarımızın dağıttıkları tanıtım malzemelerini alabilme telaşı Rusya fuarlarından sonra Kiev de de deyim yerindeyse izdiham yarattı. Artık tüm uluslararası fuarlarda gerek fuar alanlarında ve gerekse fuarların dışındaki reklam ve tanıtım çalışmaları artık bizim de elimizi bağlıyor ! Yurtdışı fuarlarda ve  fuar dışındaki tanıtım mecralarında eski yıllarda gördüğümüz  eksiklik ve aksaklıkları neredeyse hiç görmüyoruz dolayısıyla da eleştirilerimiz azalıyor.

Bir diğer çok yerinde bulduğumuz konu da bölge direktörlerinin seçimi. Yıllar önce lisan bilmeyen yurtdışı müşavirlerimizi bile gördüğümüzü hatırlayınca, şimdilerde neredeyse her yurtdışı ofisimizde genç, aktif ve birkaç lisan bilen, konusuna hakim müşavirlerimizi tanıdıkça açık söylemek gerekirse gururlanıyoruz. Rusya ve Ukrayna müşavirlerimiz Celal Kılıç ve Berat Yıldız, Ingilizcelerinin yanında bulundukları ülke dillerine hakimiyetleri ile bu gururumuzun son iki örnek kişisi oldular.  Bu nedenle arada eleştirdiğimiz Bakanlığımızı ve özellikle Tanıtma Genel müdürlüğünü ve bölgelere bakan yardımcılarını kutluyoruz. Turizmimiz yalnızca yükselen rakamları ile degil tüm tanıtım mecralarında, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai’nin de, yaptiğimiz söyleşide bizzat bize de aktardığı gibi, ‘’Türkiye Dünyada Turizmin Parlayan yıldızı’’ . Evet gururluyuz ve artık bu gururumuzu kalitemizi ve hakkettiğimiz gelir rakamlarına ulaşmayı hedefleyerek sürdürmeliyiz. Bir küçük not.Ingiltere ve Italya dışında diger yurtdışı ofislerimiz bildigimiz kadarı ile yerel PR ajanslari ile çalışmıyorlar. Kesinlikle her yurtdışı ofisimizin PR ajansları ile çalışmasını öneriyoruz. Nedenleri ve sosyal medya dahil önemini gelecek haftalarda yazarız!

Ukraynaya dönecek olursak 2001 senesinde 177.245 Ukraynalı ülkemizi ziyaret ederken 2011 senesinde (2010’a göre yüzde 6 artışla) 602.404 Ukrayna vatandaşını ülkemizde ağırladık. En büyükk rakamın oluştuğu 2008’de 730 bin civarında Ukraynalıyı ağırlarken, 2009 ve 2010 senelerinde azalmasının nedeni bu ülkede yaşanan ekonomik kriz. Ancak bu rakamlar 2010 dan itibaren artarak 2011 de tekrar ivme kazanarak 600 binleri aştı.

Müşavirimiz Yıldız, Ukraynalıların % 60’ının Antalya’yı, %25’inin İstanbul’u yüzde 7’sinin ise Muğla bölgesini tercih ettiklerini belirtiyor. Yıldız İstanbul için daha iyimser zira THY’nin Ukrayna’nın 6 noktasından İstanbul’a 40’dan fazla seferinin olması ve bu sayının yaza doğru daha da yukarıya tırmanacak olması yanında Pegasus ve Onur Air’in de 3 noktadan İstanbul seferlerini sürdürmesinin altını çiziyor ve Istanbul için bu yıl yüzde 12-15 aralığında bir artış olacağını öngörüyor.

Sonucta turizmcilerimiz Rus ve genelde CIS pazarından mutlu ve ümitli dönüyorlar. Bir son söz de bu yıl kişisel olarak katılamayacağımız Kazak pazarı ile önemli bir bilgi olsun. Kazak Pazarının en büyük tur operatörü Gülnar Turizm’in sahibi Ali İsmailov Kiev’de ile yaptığımız söyleşide Kazakistan Turizminde Şubat basından itibaren tur operatorlüğünün 5 yıllık geçmişi olan ve yalnız Kazak orjinli Tur operatorleri ile gerçekleşeceğinin yasa ile belirlendiğini öğrendik. Ismailov bu doğrultuda gecen yıl 100.000 bin olarak gerçekleştirdikleri  ülkemize gelen Kazak turist sayısının bu yıl %50 artarak 150.000 olarak planladıklarını belirtiyor.

Rus ve CIS pazarı ile ilgili diger haberleri ve yaptığımız söyleşileri www.ftnnews.com ve www.rustourismnews.com  linklerindeki yayınlarımızdan bu hafta takip edebilirsiniz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta kısaca yazdığımız Intour Market’in ardından ikinci Moskova Fuarı MITT de tamamlandı. MITT’e son birkaç yıldır gelmiyorduk. Moskova otel fiyatlarının son yıllardaki inanılmaz yükselişi, pahalı şehir, kötü trafik, fuar alanına ulaşım zorlukları, fuarın iç düzensizliği, eski binalar,…

Previous Entry

Mart fuarları ile 2012’nin genel durumu neredeyse belli oldu.Bu yıl rakamsal olarak turizmimiz %10 büyür. Bundan sonraki pazarlama çalışmaları geneli çok fazla etkilemez ama Pazar başına incominglerimizi arttıracaktır.

Next Entry