Suat Tore
World of Traveller

Turizmde Tanıtım ve Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Destek -1-

Nisan 11th 2012 in Türkçe yazıları

Mart fuarları ile 2012’nin genel durumu neredeyse belli oldu.Bu yıl rakamsal olarak turizmimiz %10 büyür. Bundan sonraki pazarlama çalışmaları geneli çok fazla etkilemez ama Pazar başına incominglerimizi arttıracaktır. Nisan ayında gerçekleşecek, Azerbeycan, Kazakistan ve özellikle ay sonundaki Dubai fuarları bölgesel pazarların gelişimi için önemlidir. Azeri ve daha büyük oranda Kazak turist profili çok para harcayan ve otel odası yerine villa’da kalan turist olması nedeniyle gelir rakamları açısından ihmal edilmeyecek pazarlardır. Suriyeli turistin kayıplarını da diğer Arab ülke turistleri ile tolere etmemiz için  ise ATM Dubai fuarı önem kazanıyor. Harcama alışkanlığı üst düzeyde olan bu bölge turistini ülkemize çekme açısından da Dubai fuarı her yıl artan bir önem taşıyor.

Turizmin yıl bazında düşünüldüğünde belkide en büyük yatırım harcamaları pazarlama çalışmalarına yapılıyor. Turizmciler de tüm bu fuarlara, workshoplara ve satış turlarına  her yıl gitmek zorunda. Değişen turizm trendlerini, değişen turizm yöneticilerini, yeni tesisleri, yeni acentaları tanımak ve tanıtmak için turizm profesyonellerinin bu turizm etkinliklerine her yıl bıkmadan, usanmadan gitmeleri gerekiyor. Bu yüzden her yıl tüm Dünyada bilinen turizm fuarlarına yenileri ekleniyor. Elbette turizmciler yıl bazında büyük bütçeler oluşturarak ciddi rakamlara ulaşan pazarlama yatırmı dediğimiz  etkinliklerin elemelerini yapmaları ve en rantabl olanlarını seçmeleri gerekiyor.

Bu hafta tanıtım çalışmalarına da ayrı bir katkı getireceğini düşündüğümüz Avrupa Birliğinin bir girişimini konu edeceğiz.

Geçtiğimiz yıl, Avrupalı tatilcilerin yaklaşık olarak yarısının (%51), tatillerini kendi ülkelerinde geçirmeyi planladıkları tespit edildi. Bu durumun 2012 yılı boyunca da devam edeceği öngörülürken, Avrupa Komisyonu, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar(EDEN) girişimi sayesinde, Avrupalıları yanı başlarındaki muazzam saklı cennetleri keşfetmeye davet ediyor.

EDEN’in hedefi, şimdiye dek kısmen keşfedilmiş ve benzersiz değerleri içeren Avrupa hazinelerini vitrine çıkarmak. AB Komisyonunun Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani: “EDEN, turizmin yerel halkla ve çevreyle uyum içinde olduğu, sürdürülebilir turistik destinasyonları öne çıkarıyor. Hızla değişen dünya ekonomisinde, EDEN, Avrupa’nın turizm alanındaki hünerinin ve yaratıcılığının en iyi örneklerini gündeme getirmeye devam ediyor. Aynı zamanda, yerel ekonomi, özellikle de küçük işletmeler bundan yarar sağlayacak; böylelikle, EDEN içinde bulunduğumuz ekonomik krizi aşmada faydalı olabilecek.” diyor. EDEN girişimini haftaya da sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Moskova fuarlarından sonra UITT – Kiev fuarı da tamamlandı. Kiev’de bu fuar öncesi Ukrayna’da pazarı yönlendiren tur operatörlerimizin düzenledikleri artık gelenekselleşen ve katılımcılar tarafından çok yararlı olduğu belirtilen Turizm Forumundan gelen olumlu haberler UITT de de sürdü.

Previous Entry

Nisan ortasinda önce Şangay ITCM-China MICE fuarına katıldık.Bu yıl nihayet merkeze daha yakın, en azından trafik sorunun daha az oldugu modern expo salonlarında gerçekleşen fuar, katılımcılarını önce bu nedenle memnun etti.

Next Entry