Suat Tore
World of Traveller

Bakalım kim turisti, paraya çevirecek ?

Mayıs 8th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen ayın son önemli fuarı ATM-Dubai oldu. Son yıllarda giderek önem kazanan bu pazarın en büyük fuarına tüm Dünya’dan ilgi de çok fazlaydı. Geçen yil özellikle Avrupa’nın yaşadığı kriz bu ilginin en büyük nedeniydi. Bu fuarda pek görmediğimiz ülkeler bu yıl katılımcılar arasına katılmış, Avrupa ve Asya standları daha da büyümüştü. Para Arap’da olunca krizdekilerin Dubai’ye doldurmaları doğal tabii !!

Bu yıl Reed nedense fuar merkezinin arka bölümündeki salonlarda yer almıştı. Herhalde bu yıla kadar ATM’nin gerçekleştiği fuar merkezinin ana salonlarındaki bölümde fuarını düzenleyen organizasyon daha iyi para odemis ve Ingiliz fuarcı Reed’in hesaplarını bozmuştu. Bu yüzden geçen yıl çok iyi yerde yer alan Türkiye standı bu yıl standart konumunun dışındaydı. Ama Bakanlığımızın artık sık sık değişmeyen kadroları nedeniyle olsa gerek, yurt dışı ofis direktörleri seçiminde uzmanlaşması ve geçen yıl tanıdığımız Arap bölgesi direktörümüzün tıpkı bu yıl Avrupa’da katıldığımız fuarlarda tanıdığımız diğer direktörlerimiz gibi akıllı uygulamaları ile stand yeri dezavantajı pek hissedilmedi. Kısıtlı tanıtım bütçemiz, fuar sırasında herkesin davetten davette koşturduğu saatlerde düzenlenen workshop yada kendi kendimizi eğlendirdiğimiz pahalı gecelere harcanmamıştı. Onun yerine daha fuar alanına girişte herkesin gözünde patlayan koskoca panolaradaki reklamlarımız, geçen yıl olduğu gibi fuara giren çıkan herkesin boynuna taktığı Türkiye reklamlı yaka kartı bağcıkları, güzel dekore edilmiş profesyonel standımız, broşür,poster, guide gibi tanıtım malzemelerinin dikkatle seçilip bolca dağıtımı gibi tanıtım çalışmaları, yer dezavantajını hissetirmedi.

Elbette daha başka yapılacak çok etkin tanıtım alanları var. Bunlar her pazara göre farklı özelliklerde olabilir. Bunları da pazarın direktörü Sedat kardeşimizin çok kolayca bulacağına da inanıyoruz. Biz basın mensuplarına dönük olarak, önceden fuar programına da koydurup, duyurusu önceden yapılmış olacak Basın Merkezi toplantı salonunda bir basın toplantısı gibi. Ya da Dubai’nin enson açılmış, en trendy otellerinde düzenlenen tüm hosted buyer ve neredeyse tüm katılımcıların yer aldığı çok kalabalık geleneksel ATM gala gecesinde dikkat çekici bir sponsorluk gibi.. Kimselerin katılmadığı, kendi kendimizi eğlendirdiğimiz, lüks otel ve mekanlarda düzenlediğimiz için büyük paralar harcadığımız o saçma gecelerden, daha az bütçe de ayırıp çok daha dikkat çekici, akılda kalıcı tanıtım yapmış oluruz. Ah birde şu standlara öğle yemeği dağıtım işini bir kaldırsak. Bu uygulamayı eski yıllarda hiç hatırlamıyoruz. Son fuarlarda standlara gazete yayıp lahmacun ve pidelerini yiyip, ayranlarını içerek gevşeyenlerin yakında masalarına sığamayıp yerlere bağdaş kurup yemek işini uzatacaklarından korkuyoruz. Bir diğer merakımız da yerel yönetici ve turizmle ilgisi olmayan kamu yönetimindeki idarecilerimizin turizmi tanımalarının daha ne kadar zaman süreceği ve bu eğitim işinin mutlaka yurtdışı turizm fuarlarında mı olacağı ile ilgili…

Fuarın turizmolojik değerlendirmesine geçersek; Dubai Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sedat Gönüllüoğlu, ‘’Birleşik Arap Emirliklerinin toplam nüfusu içinde yurtdışına çıkanların sayısı 1,7 milyon civarında. Bu 1,7 milyon turistin 36 bini Türkiye’ye geliyor. Arap turist Avrupalı turistten 4 – 6 kat daha fazla harcama yapıyor. Bu yüzden buradaki pazara daha fazla eğilmemiz gerekiyor.” diyor. Tercümesini biz yapalım. Turist sadece Alman, Ingiliz, Italyan, Fransız, Hollandalı değil. Ekonomik koşullar, trendler, tatil tercihleri… artık değişiyor. Yeni pazarlar, yeni ürünler, yeni trendlere ayak uydurmalıyız. Mevcut pazarları korurken yeni pazarlar bulmalıyız. Zengin Arap pazarı dışında, Çin, Hindistan ya da kısaca Asya Pasifik ve de Afrika. Taşımacı THY nin başarılı network’unda bakalım kim turisti, paraya çevirecek. Yeni ürünler yaratmalıyız. Her yılbaşı o yılın yeni trendlerini yazıyoruz. Bu trendleri cazip ürünlere döndürmeliyiz. E tabii tanıtım bütçelerimizi de başta Bakanlığımız olmak üzere bu yeni pazarlara, yeni ürünlere doğru kaydırmanın zamanı geldi, geçiyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Nisan ortasinda önce Şangay ITCM-China MICE fuarına katıldık.Bu yıl nihayet merkeze daha yakın, en azından trafik sorunun daha az oldugu modern expo salonlarında gerçekleşen fuar, katılımcılarını önce bu nedenle memnun etti.

Previous Entry

Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda. Zagreb sokaklarını gezince bunu daha iyi anlıyorum

Next Entry