Suat Tore
World of Traveller

Crotour, Zagreb, Osijek ve Osmanlılar…..

Mayıs 15th 2012 in Türkçe yazıları

Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda. Zagreb sokaklarını gezince bunu daha iyi anlıyorum. Aradan 40 yıl geçmiş ve o aklımda kalan, o buğulu caddeleri,  gördüklerimle bir türlü üst üste getiremiyorum ! Anılarımda kalan ‘’scramble’’ çözülmüyor bir türlü.

Zagreb’li dostlar ile birkaç yıl önce tanıştık. Davetlerini hep erteledik. Ama aklımızın köşesine de yazdık. İlk fırsatta diye.  İşimiz turizm fuarlarını izlemek olunca Crotour adlı Zagreb fuarını bu yıl uygun takvimi nedeniyle listemize almıştık, dostları aradık, geliyoruz bu sefer!  Ve sağ olsun onlar da kısa süreye mükemmel, ama o oranda dinlenmeye vakit bırakmayan bir program hazırlamışlar.

Croatia Havayolları’da jest yapmış minik Dash8 – Q 400’ünün business class’ini bize sunmuş. Gidiş ve dönüşü bu uçaklar ile yaptik. Şimdi bazi Avrupalı havayollarını , hatta Okyanus ötesi de uçan havayollarını kızdıracağız ama servisi ile Croatia Havayolları fark atmış. Kime nasıl fark atmış derseniz hala business class’a uzun uçuşlarında bile daha sıcak menüyü yada aperatif de Chivas Regal’i bile sunamayanlar diyelim, anlayan anlasın!!!

Zagreb havaalanı minik ama sempatik. Büyütmek istiyorlar. Bizim TAV’cılar burada niye yok? Hadi gelin fırsat var, Zagrebliler havaalanlarını büyütmek istiyorlar, girin ihaleye !  Avrupa’dan bile pahalı Duty Free ürünleri, gecenin belirli saatinden sonra nasılsa kimse ses çıkarmaz  diye çalıştırmadığınız uzak kapı yürüme bantları, bir adam koyup düzene sokamadığınız giriş pasaport düzeni, hala adamı bel fıtığı yapan yüksek x-ray leriniz,  bir türlü ücretsiz sunamadığınız sürekli artan bavul araba ücretleri…gibi bir yığın hizmetinizden kazandıklarınızı Zagreb havalanı için lehinize kullanın, kazanın, kazancınıza kazanç katın !!!

Zagreb havaalanı ile şehir merkezi çok kısa. Olmayan trafiğin yoğun zamanlarında bile ençok 30 dakikada şehir merkezinde istediğiniz yere yada otelinize ulaşabiliyorsunuz!              Ve Zagreb. Şaşırttı bizi. Üstelik bir de rehberimiz aynı zamanda sanat tarihçisi ve etnograf da olunca, soru bile sormaya çekinir olduk. Ama o anladı mı ne, anlattıkça anlattı.      Aklında ne mi kaldı derseniz, çok şey derim. Ama burada yazarken birbirine karıştırmaktan korkarım. Ah Maja ah !!! Hele bir gel Istanbul’a, semtim Üsküdar’ı bile sana öyle bir anlatacağım ki !

Zagreb tanıtımını çok ilginç  bulacağınız Osijek ile beraber ileri tarihlere  bırakalım, burada şimdi Crotour’u yazalım. Yıllardır takvimimizde olan ama bir türlü ziyaret edemediğimiz Crotour, ülkemizi de bu pazarda yıllardır temsil eden Zenith Turizm, THY ve diğer yabancı dostların ifadeleriyle bu yıl iyice küçülmüş. Hissettirmeseler de Hırvatlar’da ekonomik krizden etkileniyorlar.Bu fuara da yansımış. Fuara geçen yıl da katılmış olan genç ve başarılı bölge direktörümüz Derya Polat’ın da belirttiği gibi, fuara ilgi Türkiyeden de az. Bir tek bölgenin lideri konumundaki Croatia Havayollarının da Türkiye GSA’ i olan Zenith Turizm ile  THY stand almışlar.

Rakamlara gelirsek; Hırvatistan’dan ülkemize gelen turist sayısı geçen yıl 42 bin kişi olmuş. Genç ateşemiz bu yıl artış olacağını belirtiyor. Hırvatların Zagreb Turizm ofisi direktörü Amelia Tomasaviç ise Zagreb’e gelen Türk turist sayısının 25 bin olduğunu, Türklerin daha çok Adriyatik sahillerine gittiklerini belirtiyor. Zagreb aslında görülmesi gerekli bir şehir. Osmanlı’lardan kalan çok sayıda tarihi eser var. Bunlar Türk pazarına dönük tanıtımlarında daha çok ve daha iyi kullanılırsa  Hırvatistan’ın Adriyatik sahillerine eşdeğer sayıda Türk turist,  Zagreb’e de gelir ve  birkaç gün de olsa Zagreb ziyaretlerinden memnun ayrılır.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen ayın son önemli fuarı ATM-Dubai oldu. Son yıllarda giderek önem kazanan bu pazarın en büyük fuarına tüm Dünya’dan ilgi de çok fazlaydı. Geçen yil özellikle Avrupa’nın yaşadığı kriz bu ilginin en büyük nedeniydi. Bu fuarda pek görmediğimiz ülkeler bu yıl katılımcılar arasına katılmış, …

Previous Entry

Almanya’nın en büyük incoming fuarı GTM-Germany Travel Mart- bu yıl 12-15 mayıs tarihleri arasında Leipzig şehrinde gerçekleşti. Almanya’ya doğusundan katılan şehirler daima ilgimi çekmiştir.

Next Entry