Suat Tore
World of Traveller

GTM’de Şehir Güzel, Organizasyon Kötü

Mayıs 22nd 2012 in Türkçe yazıları

Almanya’nın en büyük incoming fuarı GTM-Germany Travel Mart- bu yıl 12-15 mayıs tarihleri arasında Leipzig şehrinde gerçekleşti. Almanya’ya doğusundan katılan şehirler daima ilgimi çekmiştir.

Dresden, Rostock ve hatta Berlin’in doğu tarafı gibi. Doğrusu bu yıl Leipzig’de yapılacak GTM için davet aldığımda sevinmiş ve bu müzik şehri için önceden planlar yapmıştım. Nereler gezilecek, hangi turlara katılınacak, nereler görülecek, bulunacağım sürelerde nerelerde hangi konserler verilecek ve bunlara bilet olanakları araştırılacak, nerelerde farklı lezzetler tadılacak….gibi. Ama son dakikaya kadar belli olmayan program ve ancak 2.5 günlük toplam kalışımız nedeniyle neredeyse hiçbirini gerçekleştiremedim. Tabii elbette yalnızca ben değil, ülkemizden davetli gazeteci ve acentacı arkadaşlar da aynı talihsizliği yaşadılar. Almanya ülkesine daha çok turist gelmesi için çeşitli organizasyonlar yapıyor. Alman turizm organizasyonunun başındaki Petra Hedorfer hanım, iyi niyetiyle, daha fazla Türk ziyaretçi de çekebilmek için yıllardır ülkemizde workshoplar, basın toplantıları düzenliyor.Ama aşamadığı, düzeltemediği, kendi elinde olan ve de elbette olmayan o kadar çok olumsuzluk var ki !  Kendisine her karşılaştığımızda sorduğumuz vize sorunu gibi. Artık bizi görünce neredyse daha sorumuzu sormadan, sevimli tebessümünü de yüzünden eksik etmeyerek,  konu ile iyiniyetli yaklaşımını belli edip topu hep siyasilere atıyor. Ama birçok Şenghen ülkesi son yıllarda yurdışına çıkışları hızla artan Türk ziyaretçiyi ülkelerine çekebilmek için vize kolaylıkları getirirken, Almanya tabir yerindeyse burnundan kıl aldırmıyor. Alman konsolosluklarında vize eziyeti hala sürüyor. Almanya’ya varışlarda daha uçaktan inmeden Alman polisinin değişmeyen kaba sorgusu başlıyor, pasaport kontrolunda devam ediyor ve nihayetinde gümrük memurunun bavulunuzu hallaç pamuğu gibi dağıtması ile son buluyor. Bu uygulamalar işadamı, gazeteci, turist ayırımı yapılmadan neredeyse Almanya’ya giden tüm Türk vatandaşlarının çok sık yaşadıkları olumsuzluklar.Bu önyargılı uygulamalar düzelmeden Petra hanım Türk turist için bütçesinden fazla para harcamasa daha yerinde olur diye düşünüyoruz. Yeniden bu yılın GTM’ine dönecek olursak Frankfurt’a indiğimizde alışık olduğumuz bu uygulamaları doğal olarak tekrar yaşayarak Leipzig için trenimize hareketlenirken bir arkadaşımızın aramızda olmadığını fark ettik.Yarim saat sonra bir memur ile gelen gazeteci arkadaşımız ( çok iyi Almanca bilmesine rağmen ) memura gümrüğe tabi bir eşyası olmadığını ve ülkelerine davet üzerine geldiklerini söylemiş,  önyargılı memuru ikna edememiş ve çareyi memuru gümrük sahası dışında bekleyen bizlere getirmekte bulmuştu. Memur bu kez bizleri de dışardan içeri alarak şüheli konumunda bavullarımızın içindeki düzenle yerleştirdiğimiz eşyalarımızı tek tek havalandırıp, dağıtarak Almanya’ya hoş geldiniz dedi !

GTM organizasyonu bu yıl Lufthansa-DB ( Alman Tren Şirketi ) işbirliğini bizlere tanıttı.Yani Almanya’da her yere uçak ile gitmemizin gerekli olmadığını, 3 saat tren saatini bekleterek + 4 saat de yolculuk ile Frankfurt’dan Leipzig’e 7 saatte gidilebileceğini gösterdi. Bizim outgoingci acentalar da bundan sonra böylelikle Türk turistlerini Alman sabrı ve disiplinine sokarak, Almanya turlarını trenle de organize edebilecekler. Sonunda dayak ya da en azından küfür yemeği göze alarak !!!

Sabah 11 de evden çıkıp gece 11 de otel odamıza kavuşunca kendimizi doğrudan yatağa attık. Otel demişken sakın ola Leipzig Westin otelde kalma hatasına düşmeyin. Servis sıfır, internet paralı ve çok pahalı, resepsiyon Alman gümrüğü gibi. Property Club üyesi olmanız burada hikaye. Oysa 1 hafta önce Zagreb Westin’den çok iyi konukseverlik ve servis ile çok memnun ayrılmıştık. Ertesi gün şehir turu varmış. Öncesinden hiç bir bilgi edinemediğimiz için, 4 ayrı seçenekten sadece birinde yer bulabildik. Yürüyerek bu Leipzig’i tanıma turunda, son derece hızlı bir şekilde güzel mimarili tarihi binaları sadece dışından görerek, yorulana kadar gezdik. Müzik şehrinin ünlü adları, Bach, Mendelson, Schiller heykellerini ve yaşadıkları evleri fotoladık,  görkemli şehir müzesinin yakın tarihe kadar olan katını gezdik ama daha çok ilgimizi çeken 1900 sonrası bölümüne hiç çıkartılmadık. Bu bölümü kendi başımıza kaçamak yapıp, hızla gezdik ve aklımızı orda bırakıp otelimize döndük. Şimdi GTM’ciler Leipzig’i gelen turizmcilere tanıttık diyorlarsa çok yanılırlar. Kötü organizasyon ile ne yazık ki bu fırsatı kaçırdılar. Fuar süresince basın mensublarına dönük en ilginç toplantı, şehir dışında Porsche oto tesislerindeki basın toplantısı oldu. Uzun toplantıda bildiğimiz turizm bilgileri ve rakamları tekrarlandı ama ilginç mimarili Porsche tesislerinin basın mensublarına gezdirilip tanıtılması nedense düşünülmemişti. Çok methettikleri Hayvanat Bahçesinde düzenlenen ilk buluşma gecesini uzun tren yolculuğu nedeniyle kaçırmıştık. Opera binasındaki açılış töreni ve tarihi kalıntıların altında sonradan bir kulüb’e çevrilen Moritzbastei de verilen son gece daveti GTM’in hatırımızda kalan  etkinlikleri oldu. Dönüş yolculuğumuz yine trenle Frankfurt ve bağlantılı uçak ile İstanbul rotasındaydı. Ancak tren yolculuğunda saatlerce bir istasyonda bekletilmemiz ve geliş yolundaki rekorumuzu da kırarak, evimize toplam 13.5 saatte ulaşmamız, GTM maceramızın adeta tuzu biberi oldu! Ancak Leipzig güzel ve kültür dolu bir şehir.THY’nin pek yakında bu şehre direkt uçuşlara başlayacağını da burada belirtelim. Sonuçta GTM’ciler bu yıl, 40 ülkeden gelen davetli 600 ü aşkın turizmci ve gazeteciye  fuardaki asıl amaçlarının tam aksine ‘’ Leipzig’i tanıtamama ve bir organizasyon nasıl  kötü hazırlanabilir’’konusunda başarılarını gösterdiler !
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda. Zagreb sokaklarını gezince bunu daha iyi anlıyorum

Previous Entry

Geçen hafta IMEX de gördüğümüz ve fotograflayıp arşivlediğimiz bir manzara bize bu haftaki yazımızda esin kaynağı oldu ! Bu görüntü kare şeklindeki standımızın bir kenarında yer alıyordu. Neden diğer kenarlarında da aynı dekora sadık kalınmamıştı anlayamadık.

Next Entry