Suat Tore
World of Traveller

Şangay ve melekler şehri

Mayıs 1st 2012 in Türkçe yazıları

Nisan ortasinda önce Şangay ITCM-China MICE fuarına katıldık.Bu yıl nihayet merkeze daha yakın, en azından trafik sorunun daha az oldugu modern expo salonlarında gerçekleşen fuar, katılımcılarını önce bu nedenle memnun etti. Türkiye de bu kez İstanbul Kongre ve Ziyarteci Bürosunun her zamanki deneyimli organizasyonu ile güzel bir tanıtım çalışması yaptı. 317 standda yer alan satıcıların yanısıra tüm Dünya’dan gelen 350 buyer ve 90 yerli ve uluslararası medya mensubu Çin pazarının MICE turizmini tanıma fırsatı yakaladılar. Türkiye bu fuara daha önce küçük bir stand ile katılmıştı. Bu yıl İstanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosunun hazırladığı standa Türkiye ve Çinden katılan turizm kuruluşlarımız bu büyük pazarın yakın gelecekteki önemini gördüler.

Çin çok büyük pazar ama daha önemlisi gelecekte tüm dikkatleri üzerinde toplayacak bir pazar. Tıpkı Rusya nasıl 1995 yıllarında önce belirgin bürokratik sıkıntılarla turizme ilk adımlarını attıysa, Çin de bugün aynı adımları atıyor. Daha turizmi yeni öğreniyorlar. Hızla yeni oteller yapılırken, uluslararası otel zincirlerinin tüm üyeleri yatırım yarışındalar. Her yıl Şangay’da onlarca yeni otelin açıldığını görüyoruz. Geçen yıl 27 milyonun üstünde turist ağırlıyan Çinliler, 70 milyonun üstünde yurtdışı seyahat gerçekleştirmişler. Bu 70 milyondan ülkemize gelen sadece 100 bin civarı. Bu 70 milyon yurtdışı seyahat hızla yükselecek.Çünkü turizmin öneminin farkındalar ve en büyük zorluğun yaşandığı bürokratik işlemler hızla azalıyor. Çinliler artık daha rahat pasaport elde edebiliyorlar. Toplu turların yanısıra münferit seyahatler de hızla artıyor. Bizim Türkiye olarak Çin Pazarı için daha çok çaba sarfetmemiz gerekiyor. Yurtdışına çıkan 70 milyon Çinli sayısı bu yıl sonunda 100 milyon olursa, ülkemize gelen Çinli sayısı 150.000 nin altında gerçekleşmesi halinde kendimizi başarısız saymalıyız.

Çin’den sonraki durağımız bu yıl Melekler Şehri, Los Angeles’de gerçekleşen Pow Wow oldu. Pow Wow kan kaybediyor. ABD’deki ekonomik durgunluk bunun en önemli nedeni. Katılımcı sayısı neredeyse yarı yarıya düşmüş. Buyerlar da keza öyle. Tek artan galiba gazeteci sayısı olmuş. Basın odasındaki yoğunluktan bunu kolayca anlamak mümkün oldu. Turizm Bakanlığının olmadığı ABD turizmine yön veren özel turizm kuruluşlarının oluşturduğu eski adıyla TIA , bugünkü adıyla US Travel Ass. yeni promosyon çaılşmaları içersinde Şimdi de promosyon çalışmalarını Brand USA adıyla kurdukları yeni bir birlikle gerçekleştirecekler. Geçtiğimiz yıllardaki Discover Amerika adıyla yapılan pazarlama çalışmaları yerini Brand USA ‘e bırakacak. Yani moda deyimle Brand USA in, Discover Amerika out !

Pow Wow’u uzunca yazmaya gerek yok.Geçen yıllarda yazdıklarımız aynen yerini koruyor. Herkes sabah 9 aksam 17 nefes almadan çalışmak zorunda. Randevu’dan randevuya koşuşturma sabah başlıyor, öğlen yemek arasındaki turizm konuşmaları ve turistik showlarla iki saat dinlenme arasının ardından tekrar 2 den aksam 5 e kadar aynı hızla sürüyor. Benzer yoğunluk medya mensubları için de geçerli. Medya mensubları için ayrı bir büyük salonda Amerikalı yüzlerce kuruluşun iletişim sorumluları, masalarında tek tek medya mensublarına bilgi veriyor ve basın dosyaları dağıtıyor. Sabah öğlene kadar süren bu randevu sistemi bu kez ögleden sonra basın mensublarının kendi masalarında ABD’li turizmcileri konuk etmeleri şeklinde devam ediyor. Bu çok yararlı bir uygulama ve başka hiçbir turizm fuarında olmadığı için de ilginç. ABD’lilerin basına verdikleri önemden tutunda basın mensublarının daha verimli çalışmalarına da olanak sağlıyor.

Sonuç olarak Pow Wow daha küçülmesine ve çok yerde rastladığımız tasarruf tedbirine uğramış organizasyonuna rağmen bir incoming fuarının nasıl yapılması gerektiğini gösteren mükemmel bir örnek olma özelliğini hala koruyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Mart fuarları ile 2012’nin genel durumu neredeyse belli oldu.Bu yıl rakamsal olarak turizmimiz %10 büyür. Bundan sonraki pazarlama çalışmaları geneli çok fazla etkilemez ama Pazar başına incominglerimizi arttıracaktır.

Previous Entry

Geçen ayın son önemli fuarı ATM-Dubai oldu. Son yıllarda giderek önem kazanan bu pazarın en büyük fuarına tüm Dünya’dan ilgi de çok fazlaydı. Geçen yil özellikle Avrupa’nın yaşadığı kriz bu ilginin en büyük nedeniydi. Bu fuarda pek görmediğimiz ülkeler bu yıl katılımcılar arasına katılmış, …

Next Entry