Suat Tore
World of Traveller

Tanıtımımıza yeni stand, yeni reklam önerileri…!

Mayıs 29th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta IMEX de gördüğümüz ve fotograflayıp arşivlediğimiz bir manzara bize bu haftaki yazımızda esin kaynağı oldu ! Bu görüntü kare şeklindeki standımızın bir kenarında yer alıyordu. Neden diğer kenarlarında da aynı dekora sadık kalınmamıştı anlayamadık. Standımızı yapan ajansa sormak lazım ! Standımızın sadece bu yönünden geçenlerin gördüğü bu yeni uygulamamızı, bu yoldan geçmeyenler, standımızın diğer kenar yollarını tercih edenler, mahrum kaldılar. Avrupa’nın bu en büyük MICE fuarının anlamına uygun bir uygulamamız, bir tanıtım enstrümanımız canlı olarak binlerce yabancı turizmciye sunuluyordu ama onların hepsi göremedi. Yazık !

Oysa ‘’Turkiye hayallerinizin ötesinde…’’, Ya da ‘’Rüyalarınız Türkiye’de her an yaşanır’’ gibi binlerce slogan ile hazırlanacak posterler bu uygulamaya ayrı renk katardı. Ayrıca bu tanıtım çalışmasına bir ‘’su’’ ögesi neden düşünülmemişti ? Bir kurna, bir çeşme, bir maşrapa…bu tanıtıma müthiş bütünlük sağlardı. Düşünülebilirdi ! Konuyla ilgili önerilerimizi,  benzeri sloganları burada yazmıyoruz. Bunlar Cem Yılmaz’ın deyimiyle duygusal konular, ilgilenen ajanslarımız bizi arayabilirler!!! Merak ettiğiniz fotografı da ilgililere sunduk, onlar gereğini yaparlar artık ! Aslında bu köşede daha önce Moskova’da, Kiev’de, Dubai’de…gördüğümüz uygulamaları konu etmiştik. Stand içinde gazete kağıtları yayılarak üzerinde dağıtılan kebabları, pideleri yiyen canlı stand görüntülerine eklenecek o kadar çok görsel tanıtım malzememiz var ki, neden kullanmıyoruz anlamıyorum ! Küçük portatif mangallar, yerde yayılabilmek için minderler, yastıklar, hatta sonrası için katılımcılara dağıtılacak çizgili pijamalar, fuarda rahat giysileri isteyenlere, şalvar, uzun şort, yelek..vs mevcut görüntülerimizle büyük bütünlük sağlayacaktır!

***

Bizde öneri çok ama bu önerilerimizi şimdilik bir kenara bırakarak MICE fuarlarının en önemli etkinliği IMEX’e dönelim.

Başta kongre ve toplantılar olmak üzere sportif faaliyetlerden kültürel etkinliklere, sağlık’tan ticari gezilere kadar çok geniş bir yelpaze içinde değişik amaçlar için yapılan turizmin kısa adı olan MICE turizm, daha fazla gelir getirici bir turizm çeşidi olarak her yıl büyümekte ve önem kazanmaktadır. Bu turizm çeşidi için yapılan fuarlar arasında  da  IMEX ayrı bir yer tutar. Bu yıl 10.su düzenlenen IMEX’e tüm dünyadan 4.000’e yakın davetli buyer katıldı. Sadece MICE turizm profesyonelleri tarafından ziyaret edilebilen IMEX’e davetli buyerlar dışında katılan bu ziyaretcilerin sayısı da 9.000 kişi oldu. Organizasyon tarafından belirlenen B2B denilen karşılıklı görüşme esasına dayanan randevu sayısı 64.000 olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yıla göre %21 artışı ifade ediyordu. Türkiye IMEX’e, Frankfurt ofisimizin ve Istanbul Kongre ve Ziyaretci bürosunun önderliğinde geçen yıl 350 m2 olan standını 400m2 ye yükselterek katıldı. Ülkemizden stand alarak katılan katılımcı sayısı da bir rekor kırarak bu yıl 57 ye yükseldi. Bu stand sayımız standı paylaşan kuruluşlarımız, ülke standı dışında yer alanlar ve stand almadan katılanler ile birlikte  500’e yakın turizmcimizi oluşturdu. Bu yıl 15. yaşını kutlayan İstanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosu stand içinde geleneksel ikramlarının dışında Almanya’da yaşayan ünlü Türk sanatçı Betin Güneş orkestrasyonunda bir Türk  klasik müzik konseri organize etti. Frankfurt ofisimiz tüm katılımcıların davetli olduğu IMEX Clubbing gecesinde ana sponsorluğu alarak çok iyi bir tanıtım yaptı. Binlerce turizm profesyonelinin katıldığı gece yurtdışı fuarlarda bir türlü toplayamadığımız yabancı turizmci eksikliğimizi de giderdi. Yani ‘’körler sağırlar birbirini ağırlar’’deyimini hatırlamadan Türk’ün Türk’e propagandasını yapmadığı bir geceye daha adımızı yazdırdık ve Izmir Expo 2020 tanıtımını da yapmış olduk. Standımız geçen yıllara göre çok daha kullanışlı ve görsel olarak da çok iyi dizayn edilmişti. Biz bu işi öğrendik ve işimizi artık çok daha iyi yapıyoruz. Ancak yüzbinlerce Euro harcayıp canla başla ülkemizi tanıtmaya, bir toplantı, bir etkinlik kısaca bir turist, bir euro daha fazla getirmeye çalışanların büyük emeklerine saygısızlık edenleri mutlaka ayıklamamız gerekiyor. Böylece biz de eleştiri ve ilginç öneriler getirmekten kurtuluruz!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Almanya’nın en büyük incoming fuarı GTM-Germany Travel Mart- bu yıl 12-15 mayıs tarihleri arasında Leipzig şehrinde gerçekleşti. Almanya’ya doğusundan katılan şehirler daima ilgimi çekmiştir.

Previous Entry

Geçen haftalarda yazdık. Zagreb ve Crotour’dan söz ederken bu şehri daha detaylı tanıtmak gerek dedik. Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda.

Next Entry