Suat Tore
World of Traveller

Çin’den kaç milyon turist gelir?

Haziran 19th 2012 in Türkçe yazıları

Çin hızla gelişen ve büyük bir pazar. Turizmde tüm Dünyadan hem incoming ve hemde outgoingciler bu pazar için birbirleri ile yarışıyor.Yatırımcılar her yıl gözle görülür şekilde Çin’ e yeni tesisler, yeni oteller, yeni işletmeler kazandırıyor. Bu yıl Şanghay ve Pekin’de katıldığımız fuarlardaki standlarda, Çin’in diğer şehir ve bölgelerinin de turizm yatırımlarında inanılmaz bir gelişme içinde olduğunu gördük.

Her yıl Dünyanın marka tesisleri, restoranları, clubleri, tur operatorü ve acentaları ile Çinde yer alıyor, yeni şubelerini zincirlerine ekliyorlar. Bu sadece Pekin ve Şanghay ile sınırlı değil, hızla gelişen tüm diğer Çin şehirlerinde de bu ünlü turizm markalarını görebiliyorsunuz. Havayollarının da yeni destinasyonları diğer Çin şehirleri. Kısaca Çin turizmcilerin iştahını kabartıyor.

Pekiyi de biz Türkiye olarak bu ülkede yeterince varmıyız? Bu yılın ilk yarısının son turizm fuarı olan BITE için geçen hafta Pekin’ e gittiğimizde gördüğümüz hayret uyandırıcı gelişmeden ötürü her yıl yaşadığımız şaşkınlığı tekrar yaşayarak bu sorunun yanıtlarını aradık. Pekin’ e her yıl yeni tesisler katılıyor. Geçen yıl inşaat kolonlarını gördüğünüz bir bina bugün hizmet vermeye başlamış bir tesis olarak karşınıza çıkıyor.

Pekin’deki turizm direktörümüz ve büyükelçimiz ile yaptığımız görüşmelerde Çin’de ne kadar varız, neler yapmalıyız, ne gibi sıkıntılarımız var, öğrenmeye çalıştık. Çin’in resmi istatistik kurumundan kesin bilgi alınamamasına rağmen geçen yıl 70 milyon Çin’li yurtdışına çıkmış. Bu rakamın neredeyse tamamı, %99 u komşu Asya ülkelerine gitmiş. Avrupaya giden Çinli sayısı 700 binleri aşmıyor. Ülkemize gelen Çinli sayısı da geçen yıl üç haneli rakamlara ulaşarak 100 bini bulmuş.Turizm direktörümüz bu yıl da %10 hatta %15 lik bir artış olacağını belirtiyor. Bu rakamlara bakarak bir değerlendirme yaparsak durumumuz fena değil. Ama bu pazardan daha fazla verim alabiliriz. Görüştüğümüz tur operatorlerimiz en büyük sıkıntıyı vize işlemlerinde yaşadıklarını belirtiyorlar. Vize işlemlerimizin zorluk ve özellikle 1 haftayı aşan sürelerde neticelenmesinden şikayetciler. Turizm direktörümüz de vize kolaylıkları ile Çinli sayısının artacağını belirtiyor. Büyükelçimiz de vize konusundaki sıkıntıları önlemek için çalıştıklarını ifade etti.

Başbakanımızın son Çin seyahatinde vize kolaylıkları için talimat da vermesine rağmen dışişlerinin ağır işleyen bürokrasi uygulamaları ile henüz bir ilerleme kaydedilememesi en çok turizmimizi etkiliyor. Ülkelerin karşılıklı mukabiliyet anlaşmalarının vize konusunda en büyük etken olduğunu biliyoruz. Ancak özellikle CIS ülkeleri ve Rusya ile yapıldığı gibi kapıda vize uygulaması hızlı çözüm getirecektir. Bir başka öneri de uzak destinasyonlara giden Çinli’lerin birkaç ülke gezme alışkanlığı ile paralel olarak ayrı bir vize ile uğraşmamaları doğrultusunda uygun bir çözüm getiriyor. Örneğin Şengen veya Amerikan vizesi olan Çinlilerin hiç değilse az bürokratik işlemler ile ülkemize girişte kapıda vize alabilmelerinin sağlanması gibi. Kısaca Çin’den çok daha fazla turistin gelmesi bizim elimizde ve sorun en başta vize konusunda. Seyahat olgusu giderek yerleşen, yeni destinasyonları keşfetme isteği artan Çinlileri hızla büyüyen gelirleriyle ülkemizde de daha fazla sayıda görmemiz mümkün. THY nin Çinde Pekin, Hong Kong ve Şanghay’da sonra Guangzhou uçuşlarına da başlaması ve İstanbul’a uçan Çin havayolları ile Ortadoğu ülkelerinin diğer havayollarının bağlantılı Türkiye uçuşları turizmin ulaşım ayağını kolaylıkla sağlayacak kapasitededir. Ülke tanıtmımızda da Çinlilerin büyük ilgisini katıldığımız fuarlarda görüyoruz. Bu ilgi büyüklüğü bize 90 yılların ortalarında Rusya ve CIS ülke fuarlarındaki izlenimlerimizi anımsatıyor. 90 yılların ortalarında kimse Rusya ve CIS ülkelerinin bugün 2.büyük pazarımız olacağını düşünemiyordu. Vize koşulları, ulaşım olanakları, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımız sonucunda bugün bu pazarlar bizden soruluyor. Tur operatörlerimiz Rusya ve CIS ülkelerinden Çin’e ve tüm dünyaya turist taşıyor. Aynı gelişim Çin’de de gerçekleşecektir. Tur operatörlerimiz Çin’de birçok şehirde ofisler açıyor. Katıldığımız fuarlarda hem Bakanlığımızın hem de özel sektörümüzün tanıtım çalışmalarına şapka çıkarılır. Daha önce de yazdığımız gibi biz bu tanıtım işini öğrendik. Elbette eksikler var, yapılacak farklı tanıtım çalışmaları var. Hergün hızla ve akıl almaz bir şekilde gelişen özellikle tanıtımın iletişim araçlarındaki değişimine yetişmek kolay değil. Ancak tanıtımı üstlenen kamu ve ozel sektördeki kuruluşlarımız bu yeni iletişim enstrümanlarını da kısa sürede kullanacaklardır. Yani kısaca turizmin üç önemli sac ayağı Çin’de de mevcut. Ulaşım ve pazarlama Çin’de hazır, otellerimiz de Türkiye’de… ah şu bürokrasi de olmasa!!

Burada, köşemizde sık sık değindiğimiz yurtdışı turizm ofislerimizdeki ateşelerimizin çok kısa olan görev sürelerini tekrar yazmak istiyoruz. Bazı ülkelerde Turizm Sistemi farklı işler. Bu sistemi de öğrenebilmek, pazarı tanımak daha uzun süreler gerektirir.Çin de bu ülkelerin başında geliyor. Turizme yeni başlayan bu ülkede uygulamalar daha yeni batı standartlarına doğru ilerliyor. Ayrıca Çin’de lisan konusu başlı başına bir zorluk. Çinlilerin kendi lisanlarını konuşan bir yabancıya olan sempatileri de ayrı yazı konusudur. Bu ülkede 3 yılda bir yapılan direktörümüzün görev değişimi çok kısa bir süredir. Akdeniz çanağındaki Mısır’ın direktörü tam 10 yıldır, Çek Cumhuriyetinin ki ise 7 yıldır aynı görevde.Hatırlatalim istedik.

Kısaca BITE den de söz edecek olursak, bu yıl 80 ülkeden gelen yabancı katılımcı ve Çin’in 25 ayrı bölgesinden gelenlerle toplam 800 stand açıldı. Yurtdışından davetli 200 buyer ilk 2 gün B2B görüşmelere katılırken son gün kapılar halka açılınca fuar alanı Çinli seyahat sever ile adım atılmaz hal aldı. Bu büyük pazara daha fazla önem vermek gerekiyor.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tayland geçen yıl yaşadığı sel ve su baskınları sıkıntısını telafi ediyor. Geçen hafta izlediğimiz Tayland’lıların en önemli Turizm etkinliği TMMPlus’da ülkenin tüm turizm kuruluşları 60 ülkeden 500’e yakın yabancı buyer ve turizm yazar ve gazetecisini konuk ettiler.

Previous Entry

İşte bu kadar.Bizim turizmciler hızlıdır. Hop Turizm meclisini kuruverdiler. Kendi deyimleri ile başaktörler, turizm medyasında sık sık adını duyduğumuz TÜRSAB,…

Next Entry