Suat Tore
World of Traveller

Meclis tamam, sıra Anayasada !

Haziran 26th 2012 in Türkçe yazıları

İşte bu kadar.Bizim turizmciler hızlıdır. Hop Turizm meclisini kuruverdiler. Kendi deyimleri ile başaktörler, turizm medyasında sık sık adını duyduğumuz TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TYD (Turizm Yatırımcıları Derneği), TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu), TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği), TUREB (Turist Rehberleri Birliği) ve daha az medyatik TÖSHİD (Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği), TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği) ve DTB (Deniz Turizm Birliği Derneği) geçen Cuma günü Turizm Meclisi adını verdikleri birlikteliklerini imzalayarak Turizm Bakanın da şahitliğinde yeni bir oluşum başlattılar.

Hemen bu başaktörlerin yaninda figüranlar nerede diye sormadan, bu üst düzey birlikteliğe hayırli olsun diyelim. Umarım kendilerine baş aktör diyenler, bizim figüran demek zorunda kaldığımız, aklımıza ilk gelen TAF ( Tüm Aşcılar Federasyonu ), TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ), POYD (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ), TUHETO ( Türkiye Sağlık Turizm Organizasyonu ), TURÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ), hatta TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) …vd. gibi turizmimizle çok yakından ilgili ama sorunları apayrı kuruluşları da meclislerine davet ederler. Yoksa her üç ayda bir sektörün sorunlarını ve çözüm stratejilerini masaya yatıracaklarını duyuran bu meclis eksik iş yapmış olur, fazlaca bir etkinliği ve doğal olarak ömrü de uzun olmaz. Örneklerini daha önce birkaç kez yaşadık, sektörde 20 yılı aşanlar bunları kolayca hatırlayacaktır. Ayrıca, evet birlikten güç doğar ama bizde böyle birlikteliklere hiç sıcak bakmayanlar çoktur. Bu birliklerin daha kendi içlerinde ayrılıklara düşmeleri ve bölünmelerinin yanısıra, karşılarında ayrı bir güçlü birlik istemeyenleri unutmamak gerekir. Bu yüzden sektörün belki azınlıkta, ama olmaz ise olmaz katmanlarının da yani kendi sorunları için kurulmuş diğer birliklerin de aynı çatı altına davet edilmeleri gerekir. ‘’Yüksek istişare kurulları, yüksek icra heyetleri’’ gibi şaşaalı organizasyon yapılanmaları ile kurulmuş ‘’Turizmin TÜSİAD’’ıyız diyen kuruluşlarımızın bile tek başlarına turizm yapamayacaklarını ve sık sık dillendirdikleri halde Turizmin 30 aşkın iş koluyla çok yakından bağlantılı olduğunu, bunların birindeki bir küçük sorunun geneli nasil etkilediğini anlamış olmaları gerekir. Dolayısıyla bu sektörün farklı birer sesi olan, çeşitli katkı getirecek ve en azından ülke turizminin gelişimi için çabalayan irili ufaklı turizm birliklerimizin de bu yeni meclis de bulunmalarını gerektiğine inanıyor ve artık önemseneceklerini umuyoruz.

Sonrasında da sıra, yıllar önce yine birkaç kez birşeyler hazırlamaya çalışıp ama deyim yerindeyse rafa kaldırıp hiç ellemediğimiz turizmin Anayasa’sında. Adı ‘’Turizm Master Planı’’ mi olur, ‘’Turizm Anayasası’’ mi deriz, çok önemli değil, ancak turizm ile bağlantılı 30’u aşkın işkolunu da kapsayan bir planlama bu meclisin öncelikli işi olmalıdır. Turizm Pastasının daha kaliteli, geleceğe dönük ve uzun ömürlü olması için böyle bir planlamayı düşünmek zorundayız. Bu pasta hepimizin. Hepimiz bu pastadan ekmek yiyoruz. Pastayi daha güzel ve büyük yapmak da bizim elimizde. Umarız bu kez gerçekleşir!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Çin hızla gelişen ve büyük bir pazar. Turizmde tüm Dünyadan hem incoming ve hemde outgoingciler bu pazar için birbirleri ile yarışıyor.

Previous Entry

Turizmimizin bir gerçek yıldızı daha aramızdan ayrıldı. Yaşar Sobutay Türk turizminde ilklerin adıydı. Antalya’ya ilk turizmi getiren, Antalya’dan ilk bölgesel turları, ilk Pamukkale ve Kapadokya programlarını başlatan, Kruvaziyer turizmin Antalya’daki öncüsü, Turizmcilerin kulübü Antalya Skal Club’ün kurucularından, sadece Antalya’dan değil Türkiye’de ilk Av Turizmini başlatan…

Next Entry