Suat Tore
World of Traveller

Ruslar Tayland’ı Keşfetti

Haziran 13th 2012 in Türkçe yazıları

Tayland geçen yıl yaşadığı sel ve su baskınları sıkıntısını telafi ediyor. Geçen hafta izlediğimiz Tayland’lıların en önemli Turizm etkinliği TMMPlus’da ülkenin tüm turizm kuruluşları 60 ülkeden 500’e yakın yabancı buyer ve turizm yazar ve gazetecisini konuk ettiler. Yılın ilk üç ayının rakamlarına göre Tayland bu yıl rekor sayıda turist ağırlayacak. Yılın ilk üç ayında komşu ülkelerin dışında Ruslar, Tayland turist rakamları içinde 400 bini aşan bir sayı ile en yoğun turistleri oluşturuyor. Bir anlamda Tayland’ı keşefeden Ruslar, bu yıl sonunda 2 milyona yakın bir sayı ile istatistiklerde yine ilk sıralarda yer alacaklar. Tayland’a ençok ziyaretci komşu Çin ve Malezya’dan geliyor. Sonra da üçüncülüğü Ruslar alıyor. Yılın ilk üç ayında bu ülkelerden gelen turist sayıları da şöyle: Çin 561.000, Malezya 577.000 ve Rusya 408.000 turist. Hemen arkasından gelenler de yine gelir seviyesi üst sıralarda olan zengin turist sınıfındaki ülkelerden. Japon (340.000 ), Kore (305.000), Ingiltere ( 240.000) Almanya (230.000), Avustralya ( 215.000 ), ABD ( 207.000) ve İsveç ( 205.000 ) turist ile ilk 10 sırayı paylaşıyor.

Yılın ilk üç ayında toplam turist artışı bir önceki yılın su baskınlarının daha başlamadığı ilk üç ayına göre % 7.13 artışı sağlarken şimdiden 5.7 milyon yabancı turist şeklinde istatistiklere giriyor. Bu yıl sonunda Taylandlılar sorunlu geçen 2011 e göre %26 artış ile 20 milyonu aşkın yabancı turist bekliyorlar. Gelirde de bu yılın %2.9 artış ile 442 milyar Baht ( yaklaşık 15 Milyar Dolar ) yakalayacaklarını belirtiyorlar.

Bu yıl TTMplus fuar alanında daha düzenli yerleştirilmiş standları ile gerçekleşti. Taylandlılar ülkelerini turizm ürünlerine göre ayrı büyük standlarda toplamışlar. Ünlü masaj ve spa merkezleri ve hastane standları Sağlık Turizmi bölümünde yer alırken, giderek tüm Dünyada hızla önem kazanan bir ürün haline gelen Evlilik ve Balayı Turizmi için ayrılan bölüm de katılımcı sayısı ile dikkat çekiciydi. Diğer turizm ürünleri ise Golf, Eğlence, Doğa Sporları ve bölgesel Destinasyonlar şeklinde ayrı ayrı farklı bölümlere yerleştirilerek ziyaretçilere kolaylık sağlanmıştı.

Bu yıl buyerler b2b görüşmeler için 2 tam gün boyunca fuar alanında koştururken yabancı medya mensublarına ayrı bir program hazırlanmıştı. Tayland Turizm Bakanlığı ( TAT ) ‘ın yurtdışı organizasyonundaki bölgesel bir çatı altında topladığı ülkelerden gelen medya mensubları farklı turlar ile destinasyon tanıma turlarına katıldılar. Türkiye’yi de kapsayan İspanya, İtalya, Yunanistan ve Israil den gelen medya mensublarına uygulanan programda iki gün başkent Bangkok’un turizmde öne çıkan yerleri gezdirildi. Yalnızca 1 gün ise fuar alanında basın toplantıları, röportaj ve stand ziyaretlerine ayrılmıştı. Geçen yıllara göre TTMPlus, fuar içi organizasyonu ve turlarda farklı destinasyon içi tanıtımları ve ürünleri ile daha ilgi çekiciydi. Ancak stand ziyaretlerine ayrılan sürenin sadece 1 güne sıkıştırılması hiç yeterli değildi. Ayrıca bu yıla kadar hep Bangkok’da gerçekleşen katılım işlemlerinin bölgelere bırakılması büyük bürokratik sıkıntılara sebeb oldu.

Sonuçta Tayland hızla büyüyen bir turizm ülkesinin tanıtım için nasıl doğru işler yaptığını bize gösterdi.Tayland her yıl büyüyen turist ve gelir rakamları, açılan son derece lüks yabancı ve yerli zincir tesisleri, yeni turizm ürünlerine dönük yatırımları ve altyapıya verdikleri önemle başta ulaşım olmak üzere getirdikleri çözümler ile dikkat çekici bir turizm destinasyonu olma yolunda hızla ilerliyor.
Bizim için dikkat edilmesi gerekli olan da, ülkemize en çok turist gönderen ülkeler olmalı. Ruslar ve Almanların dışında Avrupa’dan Ingiltere, Fransa, Uzakdoğu’dan Çin ve Hindistanlı turistler rotalarını Tayland’a çeviriyorlar!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen haftalarda yazdık. Zagreb ve Crotour’dan söz ederken bu şehri daha detaylı tanıtmak gerek dedik. Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda.

Previous Entry

Çin hızla gelişen ve büyük bir pazar. Turizmde tüm Dünyadan hem incoming ve hemde outgoingciler bu pazar için birbirleri ile yarışıyor.

Next Entry