Suat Tore
World of Traveller

Zagreb’i görün

Haziran 5th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen haftalarda yazdık. Zagreb ve Crotour’dan söz ederken bu şehri daha detaylı tanıtmak gerek dedik. Seneler çabuk geçiyor. Zagreb’ e üniversite yıllarımda gitmiş, anılarımı süsleyen birkaç flu görüntünün dışında hiçbir resim kalmamış aklımda. Zagreb sokaklarını gezince bunu daha iyi anlıyorum. Aradan 40 yıl geçmiş ve o aklımda kalan, o buğulu caddeleri, gördüklerimle bir türlü üst üste getiremiyorum ! Anılarımda kalan ‘’scramble’’ çözülmüyor bir türlü.

Mayıs ayı başlarında gittiğimiz Zagreb’de çok kısa kaldık. Bir gün içinde neredeyse tüm şehri arşınladık. Elbette Zagreb bir tek güne sığmayacak güzellikler ile dolu. Birçok yeri, programa uyma zorunluluğu ve kısa süreye çok fazla yer görme arzusu ile hızla geçtik. Rehberim Maja sabah 10 dan akşam 6 ya kadar görülebilecek tüm turistik yerleri gezdirdi. Kaldığım Westin otelinden yürüyerek başladığımız turumuzda Neo Barok mimarisi ile Milli Tiyatro, hemen yakınında Zagreb’in tarihini yansıtan çizimler, el sanatları ve dökümanların sergilendiğini rehberimizden öğrendiğimiz ama zamansızlıktan içini gezemediğimiz Zagreb Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Mimari Müzeleri, 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen St. Mark Kilisesi, yol boyu onlarca güzel kafeyi dolduran Zagreblilerin arasından geçerek ulaştığımız Gotik mimarisi ile Zagreb Katedrali ve ardından kapalı bir çarşı içinde zengin çeşitleri ile pazar yeri günümüzün ilk yarısını kapsayan turumuzda gördüklerimiz oldu. Öğle yemegini şık bir restoran olan Apetit Restoranda yedikten sonra turumuza devam ettik. Araba ile şehir merkezinin çok yakınındaki Mirogoj mezarlığı mutlaka görülmesi gerekli bir yer. Bir açık hava müzesi ve bir park. Içersinde Müslümanlar dahil tüm dinlere ait herbiri bir sanat eseri gibi yapılmış yüzlerce ünlü şairler, yazarlar, müzisyen ve tarihi kişilerin heykel ve mezarları yer alıyor. Ünlü mimar Hermann Bolle tarafından 1879 da başlanıp 1929 da tamamlanan Mirogoj park ve mezarlığı Zagreb’in turistik yerlerinin başında geliyor. Görüp, gezmeden Zagreb’den dönmeyin. Öğleden sonra araba ile şehir merkezine çok yakın yemyeşil parklar içindeki Bundek ve Jarun gölleri Mayıs ayının başında bile kendini gösteren güneş ile konuklarını toplamış. Park içindeki yürüyüş ve bisiklet yollarında spor yapanlar ile göllerin plaj ünitelerinden faydalanmaya gelen Zagrebliler şimdiden soyunup güneşlenmeye başlamışlar. Şehre nefes veren bu park ve göllerin etrafındaki restoran, kafe , bar ve gece kulüplerini yaz aylarında gençlerin tıka basa doldurduğunu tahmin etmek zor değil. Bu arada gezdiğimiz son müze tüm dünyayı dolaşan ve bu arada İstanbul’a de uğrayip ilginç eserlerini sergileyen ‘’Museum of Broken Relationships’’i de gezmenizi öneririz. Akşam otelimizde dönüp kısa bir dinlenmeden sonra 1895 yılında inşa edilmiş tarihi Hırvatistan Milli Tiyatrosunda sergilenen Çaykovski’nin Uyuyan Güzel balesini izledik. Sonraki gün Zagreb turizm fuarı Crotour’u dolaştık.

İlk yazımızda da belirttiğimiz gibi, Zagreb’e gelen Türk turist sayısını 25 bin, Türkler daha çok Adriyatik sahillerine gidiyorlar. Zagreb aslında görülmesi gerekli bir şehir. Osmanlı’lardan kalan çok sayıda tarihi eser var. Bunlar Türk pazarına dönük tanıtımlarında daha çok ve daha iyi kullanılırsa Hırvatistan’ın Adriyatik sahillerine eşdeğer sayıda Türk turist, Zagreb’e de gelir ve birkaç gün de olsa Zagreb ve çevre ziyaretlerinden memnun ayrılır. Zagreb’li dostlar özellikle bizim de kısa süre için de olsa görme şansını elde ettiğimiz, Zagreb yakınlarındaki yine Osmanlı’dan kalan tarihi eserler ile dolu, Slavonya’nın Osijek bölgesi tanıtımlarında rehberlerini iyi seçer, önyargılı yanlış yorumlarından vazgeçirtirlerse daha fazla sayıda Türk turisti ağırlama şansı yakalarlar. Yine de biz Zagreb’i tekrar görmeye geleceğiz, bu şehre 1 gün yetmez, en az birkaç gün yaşamak lazım. Konuksever Zagreblileri siz de seveceksiniz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta IMEX de gördüğümüz ve fotograflayıp arşivlediğimiz bir manzara bize bu haftaki yazımızda esin kaynağı oldu ! Bu görüntü kare şeklindeki standımızın bir kenarında yer alıyordu. Neden diğer kenarlarında da aynı dekora sadık kalınmamıştı anlayamadık.

Previous Entry

Tayland geçen yıl yaşadığı sel ve su baskınları sıkıntısını telafi ediyor. Geçen hafta izlediğimiz Tayland’lıların en önemli Turizm etkinliği TMMPlus’da ülkenin tüm turizm kuruluşları 60 ülkeden 500’e yakın yabancı buyer ve turizm yazar ve gazetecisini konuk ettiler.

Next Entry