Suat Tore
World of Traveller

Kruvaziyer Turizmi – 4

Temmuz 31st 2012 in Türkçe yazıları

Türkiye’nin Kruvaziyer turizmi ile ilgili son sözü, bu turizm çeşidinin ülkemizdeki en eski temsilcisi Tura Turizm’den Erkunt Öner’e bırakıyoruz.’’Global olarak kruvaziyer  endüstrisi, son 5 yılda turizmin en fazla büyüme gösteren alanı olmuştur. Hizmete giren yeni nesil mega gemiler 6300 yolcu ve 2400 mürettebat olmak üzere toplam 8700 kişi taşıyabilmektedirler. 2010 yılında 17 milyon kişi kruz turları satın almışken, 2011’de % 9’luk bir artışla bu sayı 19 milyona çıkmıştır. 2011 yılının istatistiklerine göre, dünyadaki kruvaziyer gemi sayısı 290’dır ve bunlardan 121’i Avrupa’da hizmet vermektedir. Akdeniz havzasındaki limanları ziyaret eden toplam yolcu sayısı 4.078 milyondur ve global hacim içindeki oranı %22 dir. Türkiye limanlarına toplamda 1560 uğrak yapılmış ve inen yolcu sayısı ise toplamda 1.990.000 olarak gerçekleşmiştir. Incoming kruvaziyer turizmi anlamında, Akdeniz ülkeleri arasında İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından 4’üncü sırada yer alan ülkemize, son 5 yılda gemilerle gelen toplam yolcu  sayısı 6 milyona  ulaşmış durumdadır. Kruvaziyer firmalarının program planlamalarında kesin bir yer edinmiş, ‘Görülmesi Gereken’ destinasyonlar olarak kabul edilen İstanbul, Kuşadası ve İzmir limanları, Türkiye’de en fazla sayıda yolcu alan limanlar konumuna gelmişlerdir.

Destinasyona ve genelde ülke ekonomisine katkıları : Avrupa ana limanlarından kruz yolculuğuna başlamış olan 5.3 milyon yolcunun, uçak bileti ve bu şehirlerdeki konaklama, liman vergisi, yiyecek içecek ve benzeri kalemler için yaptıkları harcama toplamı 1,5 milyar Avro olarak hesaplanmıştır (Kaynak : European Cruise Council 2011 Raporu). Ülkemizi ziyaret eden 1.990.000 kruvaziyer yolcusunun toplam kişisel harcamaları yaklaşık 700.000.000 EU olarak hesaplanmıştır. Bunun dışında, geminin uğrak limanında yaptığı zorunlu harcamalar (liman hizmetleri, yakıt ve diğer ikmaller) da söz konusudur. Limana inen her yolcu ister bir kara turu satın almış olsun, ister şehri kendisi dolaşmayı tercih etmiş olsun aşağıdaki sektörlerin hizmetlerinden yararlanacak ve bu sektörlere gelir sağlayacaktır :

•             Kara turu düzenleyen acentalar

•             Ulaşım tur otobüsü, mini, midi ve ya özel araç, taksi veya toplu taşımacılık

•             Müze ve ören yeri giriş biletleri

•             Rehberlik hizmeti

•             Alış veriş yiyecek içecek, hediyelik eşya ya da kişisel ihtiyaçlar

•             Restoran, kafe ve benzeri yerler
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kruvaziyer Turizmi ile ilgili görüşleri sürdürüyoruz.Bu hafta Pronto Tour’dan Sarp Özkar’ın görüşleri ile başlıyoruz.’’ Son yıllarda Türkiye pazarına yavaş yavaş İzmir, Çeşme, Kuşadası ve İstanbul limanlarına dünyanın en büyük ve kaliteli gemileri gelmeye başladı.

Previous Entry

Türkiye’nin Kruvaziyer turizmi ile ilgili görüşleri geçen hafta başladığımız Tura Turizm’den Erkunt Öner’in görüşleri ile tamamlıyoruz.

Next Entry