Suat Tore
World of Traveller

Yaşar Sobutay

Temmuz 3rd 2012 in Türkçe yazıları

Turizmimizin bir gerçek yıldızı daha aramızdan ayrıldı. Yaşar Sobutay Türk turizminde ilklerin adıydı. Antalya’ya ilk turizmi getiren, Antalya’dan ilk bölgesel turları, ilk Pamukkale ve Kapadokya programlarını başlatan, Kruvaziyer turizmin Antalya’daki öncüsü, Turizmcilerin kulübü Antalya Skal Club’ün kurucularından, sadece Antalya’dan değil Türkiye’de ilk Av Turizmini başlatan…ve benim şu anda hatırlayamadığım daha birçok turizm çeşidinde Antalya’daki öncü kişiydi Yaşar Ağabey.

1980’li yılların ortalarında tanıştığım ve uzmanı olduğuna inandığım konularda mutlaka bilgi ve tecrübesine başvurduğum kişiydi Yaşar Ağabey. Gerçek bir ağabey, bir bilgeydi. Yalnızca 1 hafta önce dergimizdeki yazı konum için, Türkiye’nin Kruvaziyer Turizmi ile ilgili görüşlerini istemiştim ve yazısını, beni gördüğünde o hep gülen gözlerini de bu kez eklediği bir fotografıyla birlikte bana ulaştırmıştı. Tıpkı 1980 li yılların sonunda Av Turizmi konusundaki ilk danışmamda olduğu gibi.

Yaşar ağabeyle hep tatlı, güzel anılarım var. O Antalya’da, ben İstanbul’da yaşıyorduk ama yılda en az 2-3 kere yurtdışı fuarlarda, Skal kulüp yada benzeri toplantılarında kucaklaşıp hasret giderir ve eğer Berlin’deysek mutlaka ama mutlaka o çok sevdiğimiz müzik adamı Alex’i dinlemeye giderdik.
Üzüntüm çok büyük.

Çünkü Yaşar ağabey geniş hoşgörülü yüreğiyle bir centilmen, gerçek bir beyefendi, gerçek bir duayen, çelebi tavırlı bir bilge, adam gibi adam ve kısaca artık günümüzde pek kalmayan iyi bir insandı.
Nur içinde yat abicim.

Haftaya Yaşar ağabeyin görüşleriyle başlayıp Kruvaziyer Turizmini köşemize taşıyacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İşte bu kadar.Bizim turizmciler hızlıdır. Hop Turizm meclisini kuruverdiler. Kendi deyimleri ile başaktörler, turizm medyasında sık sık adını duyduğumuz TÜRSAB,…

Previous Entry

Dünyada yaklaşık 20 milyar dolarlık bir iş hacmi olan Kruvaziyer turizmi son 20 yılda her yıl %7.4 lük artış ile popüler bir turizm çeşidi olarak giderek büyüyor.

Next Entry