Suat Tore
World of Traveller

Turizm Meclisi Tatilde mi?

Ekim 16th 2012 in Türkçe yazıları

Eylül ayı ile birlikte yılın geri kalan dönemi ile 2013 yılı turizm pazarlama çalışmaları başladı. Eylül ortasındaki Moskova kış fuarı ile ikinci büyük pazarımız olan Rus pazarının 2013 yılında da bu önemini koruyacağı anlaşılıyor. Rusya’da yapılan araştırmaların sonuçlarına göre Rus halkının kriz korkusunu atlatarak yeniden harcamalarını artırmaya başladığı ve seyahat harcamalarında da bu eğilimin görüleceği belirtiliyor. Ancak Rus pazarında turizmcilerimizin daha aktif rol almaları gerekiyor zira bu pazarda başta Mısır olmak üzere, Yunanistan ve Ispanya da etkin tanıtım ve pazarlama çalışmaları ile pazardan daha çok pay almak için büyük yarış içindeler. Gerek vize yumuşatmaları, gerekse fiyat kırmalar önümüzdeki yıl yaşanacak rekabetin daha kıran kırana geçeceğini gösteriyor. Bu arada pazarın en büyük oyuncaları arasında olan Türk tur operatörlerinin yanında Avrupalı büyük tur operatörlerinin de Rus pazarında büyüme çabalarının dikkatle izlenmesi gerekiyor. Rus pazarı ihmal edemeyeceğimiz bir pazar ve başta bakanlığımız olmak üzere turizmcilerimizin önümüzdeki yıl Rus pazarında birlikte, programlı ve daha etkin çalışmaları lazım.

Önümüzdeki yıllarda başta Çin olmak üzere Asya Pasifik ülkeleri vatandaşlarının da Avrupa ve uzak destinasyonlara seyahatleri artacak. Dünya Turizm Örgütü raporlarında da kayda geçen bu gerçek, Eylül sonunda Manila’da  gerçekleşen PATA (Asya Pasfik Turizm Örgütü) Travel Mart’da da görüldü.  Aynı coğrafyada yer alan Asya ülkeleri birbirlerinden daha çok turist çekebilmek için yeni ve farklı turizm ürünlerini pazarlarken başta Avrupa  olmak üzere uzak destinasyonlara talebin her yıl arttığını belirtiyorlar. MICE turizmin hızla büyüdüğü Asya ülkelerinde kongre ve toplantı amaçlı gerçerkleşen dış organizasyonlarda artış , golf ve sağlık turizmi yatırimların da da büyük gelişmeler görülüyor. Havayolu taşımacığında Uzakdoğu rekabetinin getirdiği promosyonlar, kolaylıklar ve yeni low cost taşımacıların da pazarda hızla yer almaları Asya ülkelerinden gelecek seyahat severlerin sayısını da artıracaktır. Asyanın en önemli  MICE etkinliği olarak Bangkok’da Ekim ayı başlarında gerçekleşen  ITCMA Asia’da ne yazık ki ülkemizi yıllardır göremiyoruz. Oysa Mısır bu yıl da yaşadığı olumsuz siyasi kargaşalara ragmen bu aybaşında ITCMA Asia da büyük standı ve turizmcileri ile yer aldı. Hatta standlarında düzenledikleri etkinlikler ve Mısır Havayolları ile birlikte Mısır Turizm Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği basın toplantısı ile iyi bir tanıtım çalışması da yaptılar. Mısır havayolları Asya uçuşlarını 2013 de de artacağını da açıkladı. ITCMA Asia’da stand alanlar arasında bu yıl ilk kez Ortadoğu’dan Dubai’de gördük. Asya’dan turist çekme yarışı da hızlanıyor bu uzak pazara yeni oyuncular katılıyor. Bizim de bu yeni ve farklı işleyen Asya pazarında daha etkin olmamız, yeni ürünler, yeni pazarlama çalışmaları geliştirmemiz lazım. Bunun içinde bakanlık  başta olmak üzere turizmcilerimizin birlikte hazırlanması gerekiyor.

Bu arada aklımıza geldi ! Haziran ayında büyük bir lansman ve sektörün baş aktörleri ile Türk Turizm Meclisi kurulmuş sorunlar artık daha hızlı çözülecek denmişti. Sonra malum Temmuz ayı geldi, herhalde bu meclis de tatile girdi ve hala tatilde olmalı ki Ekim ortasına geldik bu yeni meclisimiz ile ilgili hiç bir duyum alamadık. Ne oldu, neler yapılıyor, ne gibi sorunlar gündeme geldi, neler çözüldü de bizim haberimiz olmadı ? Merak ettik bir soralım istedik!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

1618 sayılı Seyahat Acentaları Birliği yasası ile ilgili Travel Terminal Seyahat Acentasi Genel Muduru Bulent Bek’in görüşlerini bu yazıyla tamamlıyoruz.

Previous Entry

Gecen hafta yazdık. Kış aylarında sıcak ülkeler turizmden daha fazla pay almak için büyük çabalar harcıyorlar. Bizim coğrafyamızdaki Mısır başta olmak üzere Akdeniz’deki Tunus, Yunanistan ve tabi ki İspanya ve kışın yüksek sezon yaşayan Tayland, Dubai ve Birleşik Arab Emirlikleri ve güney Hindistan kış aylarında turizm pastasından daha büyük dilim koparabilmek için amansız bir yarış içindeler.

Next Entry