Suat Tore
World of Traveller

Ülkeye gelen turistin Profili – 1-

Ekim 30th 2012 in Türkçe yazıları

Yogun seyahatlerimiz arasında posta kutumuza gelenler arasında ilginç araştırmalar da buluyoruz. Bunlardan biri de ülkemize gelen turistin profili ile ilgili bir araştırma. Hep yazdık ve rakamlar da bizi doğruladı. Biz ucuz destinasyonuz, bize gelen turist para harcamıyor, gelenlerin gelir seviyesi düşük diye bu köşede çok yazdık. Gelen turistin kişibaşı turizm harcamaları da yıllardır hep düşüyor. Her nekadar ilgili kurumlarımız rakamları dans ettirme sanatı dediğimiz istatistik rakamlarını hep olumlu yönleri ile göstermeye çalışsalar da aşağıda okuyacağınız araştırma gibi çeşitli çalışmalarda büyük farklılıklar görülüyor. İşte buyurun gelen son araştırmaya;

‘’Arap Baharı, zengin ve para harcamayı seven Arap turisti Türkiye’ye çekecek derken turizm istatistikleri tersi bir trende işaret etti.

Avrupa krizinin derinleşmesinin de etkisiyle Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin kompozisyonu hızla değişti. Yüksek ve çok yüksek gelir düzeyine sahip turistlerin sayısında sert düşüş yaşanırken, orta direk olarak tanımlanan kesimin ve düşük gelir düzeyli turistin ziyaretleri hızlandı.

Orta ve altı gelir düzeyine sahip turistlerin oranı 2010 yılının son çeyreğinde yüzde 81.5 seviyesindeyken, bu yıl aynı dönemde yüzde 83.6’ya çıktı. Dolayısıyla kişi başına turist harcaması da geriledi. Bu rakamlar neden bu kadar önemli? Özellikle Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi turizmdeki önemli rakiplerimizin kriz kıskacında aşırı fiyat indirimleriyle pazarı domine etmeye çalışması ve kriz döneminde ihtiyacı olan nakit için turizme bel bağlaması, cari açık sorunu yaşayan Türkiye için önemli gelişmeler. Cari açık gibi bir soruna karşı turizm silahı, çok önemli bir silah. Hele hele önüne cari açığı düşürme hedefi koymuş bir ülke konumundayken.

Bu nedenle turizm istatistiklerinin ayrıntılarına iyice bir bakmaya devam edelim.

Bir diğer önemli ayrıntı, Türkiye’ye gelen turistin mesleğiyle alakalı.

Kendi hesabına çalışan veya genel olarak patron olarak nitelendirebileceğimiz turistin oranı da düşüşte.

Hep söylenir ya; bize gelen turist orta ve alt gelir tabakasından diye!  Aşağıdaki tabloda beş yıldızlı tesislerimizde konaklayan turistlerin gelir seviyeleri açıkca görülüyor.’’

Dikkatinizi çekelim.Yukarıdaki rakamlar 5 yıldızlı tesisimizde konaklayanları kapsıyor. Yani 4 ve aşağı yıldızlı tesislerde konaklayanların gelir seviyeleri  burada yok. Buradan da kolaylıkla anlaşılıyor ki ülkemize gelen turistin yarıdan fazlası orta gelir düzeyi bile değil.Bize göre aslında gelen turistin % 75’ini düşük gelirliler oluşturuyor. Gelen turistin yarıdan fazlasının konakladığı güney bölgelerimizde her şey dahil uygulaması bunun bir nedeni olabilirmi? Tesisten dışarı çıkmayıp, çevredeki esnafa uğramayıp, para harcamayan turist üst gelir seviyesinde olabilir mi? Tüm bunların sorgulanabileceği daha detaylı araştırmalar yapılabilir.

Şimdilik bi bu ilginç araştırmayı aktarmaya haftaya da devam edeceğiz ve bize gelen turist profilini daha ayrıntılı tanıyacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Gecen hafta yazdık. Kış aylarında sıcak ülkeler turizmden daha fazla pay almak için büyük çabalar harcıyorlar. Bizim coğrafyamızdaki Mısır başta olmak üzere Akdeniz’deki Tunus, Yunanistan ve tabi ki İspanya ve kışın yüksek sezon yaşayan Tayland, Dubai ve Birleşik Arab Emirlikleri ve güney Hindistan kış aylarında turizm pastasından daha büyük dilim koparabilmek için amansız bir yarış içindeler.

Previous Entry

Ingiliz pazarının 2013 görünümünü belirleyecek Londra WTM Pazartesi günü başladı. İlk günün kısa izlenimlerini yazip geçen hafta başladığımız konuya döneceğiz.

Next Entry