Suat Tore
World of Traveller

Turizm gelirleri

Kasım 20th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta WTM-Londra izlenimlerimizi ve UNWTO- Dünya Turizm Örgütü verilerini aktararak turist akışını aktarmıştık. Bu hafta turizm gelirlerini inceleyecegiz. Bu arada geçen haftanın sonlarında Istanbul’da gerçekleşen Şehir Turizmi toplantısından da bilgiler aktaracağız.

Öncelikle özellikle gelirler konusunda UNWTO’nun verilerinin bizim istatistiklerimizden farklı değerler gösterdiğni belirtelim isteriz. Bizim rakamlara bakarsak 23 milyar USD turizm gelirimiz var ve ençok geliri olan ülkeler arsında ilk 10 ulke içindeyiz ama UNWTO sıralamalarında ilk 10 ülke arasına giremiyoruz.

Dünya Turizm Örgütünün gelir listesi şöyle; ( Milyar $)

1.           USA       116

2.           İspanya 60

3.           Fransa   53

4.           Çin         48

5.           İtalya     43

6.           Almanya              38

7.           İngiltere              36

8.           Avusturalya        31

9.           Honkong             27

10.         Tayland 26

11.         Karibik   24

12.         Türkiye  23

Bu rakamlar ayrı ayrı incelenmeli. Ülkelerin kişi başı turizm gelirleri nedir? Bizim Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi Raporu’na göre dokuz aylık dönem sonunda Türkiye’nin turizm geliri yüzde 2.7 oranında gerileme göstermiş. Ocak-Eylül döneminde turizm gelirleri 477 milyon ABD doları gerileyerek 17 milyar 811 milyon ABD dolarından 17 milyar 334 milyon ABD dolarına düşmüş. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan yabancı ziyaretçi verileri esas alındığında ise Ocak-Eylül 2012 döneminde kişi başı turizm gelirimiz 672 dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 695 dolar seviyesindeydi. Burada gelir hesaplama yöntemleri konusunda itirazlarımız var. Farklı hesap teknikleri kullanarak toplam gelirimizin 3-4 milyar dolar daha fazla olması gerektiği de ifade ediliyor. Bu durumda elbette kişi başı gelirler de yükselecektir. UNWTO verilerinde diğer ülke gelirleri ve kişi başı gelir düzeyleri hangi teknikler ile hesaplanıyor ve neye göre deklare ediliyor bilemiyoruz. Ancak devamlı söylediğimiz gibi bizce istatistik rakamları dans ettirme sanatıdır. Bu enflasyon hesaplarında da böyledir, turizm gelir hesaplarında da farklı olmayacaktır. Bu nedenle turizmin en üst kuruluşu olan UNWTO verilerini baz almak durumundayız. Bildiğimiz şudur ki, ülkemizin yoğun turist çeken ve all inclusive pazarlama yapan bölgelerinde gelen turist sayısına göre kişi başı gelir seviyemiz düşüktür ve gelen turistler paket için ödediklerinin dışında ceplerinden ayrıca para harcamıyorlar. Bu durum kitle turizminin azaldığı şehir turizminde tam aksi yönde işlemekte ve turist şehirlerde daha kısa süreli kalarak ama daha çok para harcamaktadır. Yani şehirlerimizde kişi başı turizm geliri ortalamanın birkaç katı olabilmektedir. Dünya Turizm Örgütü UNWTO yukarıda da yazdığımız gibi geçen hafta sonu Istanbul’daki toplantıda şehir Turizmini masaya yatırdı. UNWTO başkanı Talep Rifai ve konunun uzmanları görüşlerini aktardılar. Çıkan sonuç önümüzdeki yıllarda iletişim ve bilişimin yanında kent turizminin de seyahat artışını sağlayacağı ve halen 990 milyon olan Dünya toplam seyahat eden kişi sayısının bu yıl sonunda 1 milyarı geçeceği ve önümüzdeki yıllarda da artacağı yönünde. Daha da önem kazanacak kent turizmi ile şehirler kimlik değiştirerek turizm şehri olabilmek için çabalayacaklar. Kültür, sanat, tarih gibi konulara ağırlık vererek, ulaşımdan çevreye kadar olan turisti cezbedecek özelliklere önem verecekler. Uzmanlar turizmin halen Dünyada 9.3 trilyon dolarlık bir ekonomi yarattığını ve yakın gelecekte Dünyanın en önemli sektörü olacağının da altını çizdiler. Şehir turizminin önemini ortaya çıkaran en iyi örnek herhalde Istanbul olmalı. 2000 li yıllara kadar tabir caiz ise yerlerde sürünen  oda fiyatları, şimdilerde nihayet Avrupa ortalamalarına yaklaştı ve üstelik hizmete giren yeni oteller ile neredeyse 2 misli artan yatak sayısına rağmen !

Istanbul’da gerçekleşen bu toplantının UNWTO tarafından yayınlanacak Istanbul Raporu’nu merakla bekliyoruz. Önümüzdeki hafta artan şehir turizm geliri ile ortaya çıkan paradoksu ve dikkat etmemiz gereken konuları yazacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yılın son ama gelecek yıla ışık tutacak ilk fuar olma özelliğini sürdüren WTM geçen hafta Londra’da gerçekleşti. Genel izlenim WTM’nin bu yıl daha sakin olduğu ve ülkemizin de bu durumdan nasibini aldığı yönünde.

Previous Entry

Geçen hafta komşu Yunanistanın Selanik şehrindeki Philoxenia fuarına gittik.Bu yıl organizasyonu yapan firma değişmiş, bizim de çok iyi tanıdımız, bu tip organizasyonların başarılı kuruluşlarından Artion firması işi devralmış.

Next Entry