Suat Tore
World of Traveller

Ucuzcu Ingilize devam

Kasım 13th 2012 in Türkçe yazıları

Yılın son ama gelecek yıla ışık tutacak ilk fuar olma özelliğini sürdüren WTM geçen hafta Londra’da gerçekleşti. Genel izlenim WTM’nin bu yıl daha sakin olduğu ve ülkemizin de bu durumdan nasibini aldığı yönünde.

Elbette ülkemize İngiliz pazarından turist yine gelecek. Ancak bu turistlerin profili pek değişmeyecek. Hep yazdığımız ve geçen iki hafta da bu köşemizde turist profilini aktardığımız gibi Britanya’dan bize gelecek turist, ucuz destinasyon turisti olacak. Bu pazarın önemli incomingcisi bir  turizmcimizin WTM fuarında söz ettiği gibi, günlük 10-15 Sterlin’e herşey dahil oda vermeyi sürdüreceğiz ve yine 1.5 milyonu aşkın Britanyalıyı ülkemizde ağırlayacağız.  Ekonomik krizin etkisiyle geçen yıl seyahat rakamları azalan Ingilizler UNWTO rakamlarına gore yine de yurtdışına 50 milyon turist gönderdiler. Bu yıl turistlerin tercih ettikleri ülkeler WTM nin 2012 endüstri raporlarında BRICS adı altında toplanan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika. Bu ülkeler önümüzdeki yılların gelişen ülkeleri ve  hem inbound hem de outbound da özellikle Ingiliz pazarının yatırım yapacağı ülkeler olarak belirtiliyor.Ardından  ikinci grub ülkeler de SLIMMA adı altında toplanan Sri Lanka, Endonezya, Malezya, Meksika ve Arjantin. Bu grubun ardından bir de TUSCKNS adlı yeni dikkat çekici bir ülkeler grubu var. Bu grub da Tayland, Birleşik Arab Emirlikleri, Şili, Güney Kore, Kenya, Nijerya ve Singapur’dan oluşuyor. Sonuç olarak yukarıda adı geçen ülkeler önümüzdeki yıllarda İngiliz ve diğer gezgin ülke vatandaşlarının tercihlerinde ilk sıraları alacak. Uzak destinasyonları oluşturan bu ülkelere gidecek turist profili de gelir düzeyi orta ve üstü olacak. Bize ne yazık ki yine ucuzcular kalacak. Bu arada WTM sırasında da görülen, fiyat düşüren, vize kolaylıkları sağlayan Yunanistan, Mısır gibi bize rakip ülkeler de önümüzdeki yıl bizim pazarlarımızı olumsuz yönde etkileyecek. Akdeniz çanağına önümüzdeki yıl bir rakip ülke daha hazırlanıyor. Libya, 1800 km lik sahili ile yeni bir destinasyon olarak  önümüzdeki yıl turizm patronları tarafından süslenip püslenip pazara sunulacak.  Bu arada Britanyalı turizmcilerin internet kullanımının % 60 lara ulaşması, klasik pazarlama kalıplarının giderek azaldığını gösteriyor. Önümüzdeki yıl web ve sosyal medya ile pazarlama tekniklerinin önemini daha da artacak. Şimdi biraz rakamlara bakalım.

2011 yılı UNWTO’ya göre en çok turist gönderen ülkeler ve bizim TUİK rakamlarına göre bu ülkelerden bize gelen turistleri aşağıdaki tabloda görelim.

1.Almanya-84 milyon     –   4.8 milyon

2.ABD-79  milyon     –  0.757 milyon

3.Çin-72  milyon   –       0.096 milyon

4.İngiltere- 50 milyon   – 2.5 milyon

5.Fransa-41 milyon        – 1.1 milyon

6. Kanada-33 milyon      -0.19 milyon

7.Rusya-32   milyon   – 3.5 milyon

8.İtalya-29 milyon        -0.75 milyon

9.Japonya-27 milyon        0.19 milyon

10.Avustralya-27 milyon -0.15 milyon

Tabloda görüleceği gibi en büyük pazarımız Almanya’nın yurtdışına çıkan 84 milyon turistinden ancak 4.8 milyonunu ülkemize çekebiliyoruz.Yani %5 kadarını.İkinci büyük pazarımız Rusya’da bu oran %10.Ingiliz pazarında da yine %5.Ancak burada İngiliz istatistiklerini baz alırsak, onlar ülkemize giden İngiliz turist sayısını 1.593 bin olarak veriyorlar ve yüzdemiz o zaman %3 e düşüyor. Diğer ülkelerde ise bu yüzdeler ile uğraşmaya gerek bile yok. Kısaca ana pazarlarımız da dahil olmak üzere daha çok çalışmamız lazım çok! Turist rakamlarının yanında daha önemlisi gelen turistin profini yükseltmemiz gerek. Geliri belirleyecek bu konu ayrıca çok daha önemli.Belki de daha az turist ama daha çok harcayan turist politikası izlememiz gerekiyor.

Sonuç olarak önümüzdeki yıl daha zorlu bir yıl olacak. Biz gelecek turist sayısından çok en fazla turist gönderen ülkelerden gelir seviyesi daha yüksek turist profilini hedeflemeli, boş geçen kış aylarını dolduracak yeni ürünler geliştirmeli ve yeni pazarlar bulmalıyız. Yukarıda yazdığımız BRIC,  SLIMMA  ve TUSCKNS  ülkelerini de dikkatle izlemeli, bu ülkelerden de turist çekebileceklerimizde tanıtım ve pazarlama çalışmalarına geç kalmadan başlamalıyız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ingiliz pazarının 2013 görünümünü belirleyecek Londra WTM Pazartesi günü başladı. İlk günün kısa izlenimlerini yazip geçen hafta başladığımız konuya döneceğiz.

Previous Entry

Geçen hafta WTM-Londra izlenimlerimizi ve UNWTO- Dünya Turizm Örgütü verilerini aktararak turist akışını aktarmıştık. Bu hafta turizm gelirlerini inceleyecegiz.

Next Entry