Suat Tore
World of Traveller

Ülkeye gelen turistin Profili -2-

Kasım 6th 2012 in Türkçe yazıları

Ingiliz pazarının 2013 görünümünü belirleyecek  Londra WTM Pazartesi günü başladı. İlk günün kısa izlenimlerini yazip geçen hafta başladığımız konuya döneceğiz.

2013’de  Ingilizlerin ilk tercih ve yönlendirmeleri BRIC ülkeleri ( Brezilya,Rusya, Hindistan, Cin ) olacak.Sonra da ikinci grub SLIMMA (Sri Lanka, Endenozya, Malezya, Meksika ve Arjantin) ülkeleri geliyor. Ingiltere pazarı ülkemiz için 2013 de yine zorluklar ile dolu. Ingiliz pazarını korumamız için çok çalışmamız lazım. Haftaya WTM izlenimlerimizi daha detaylı yazarız. Şimdi geçen hafta başladığımız ülkemize gelen turistin profili ile ilgili araştırmaya devam ediyoruz.

‘’ Türkiye’ye kim geliyor? Öğrenci, emekli, ev kadını… Bu kesimin oranında artış var. Geçen yılın aralık ayında son çeyrek itibariyle bu grubun toplam turist sayısındaki oranı yüzde 28’ken, bu yıl aynı grubun oranı yüzde 32’yi aşmış durumda. Yani artık Türkiye’ye gelen her üç turistten biri öğrenci, ev kadını veya emekli. Yani harcama düzeyi kısıtlı olan kesim. Alın size çok ilginç bir ayrıntı daha. Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin konaklama türü ve geceleme sayılarında garip bir değişiklik yaşanıyor.

Otel, motel, pansiyon veya kiralık bir ev tutup da Türkiye’de geceleyen yabancı ziyaretçilerin toplam Türkiye’deki yabancı turistlerin geceleme oranı içerisindeki oranı geçen yıl yüzde 50’nin üzerindeyken bu yıl yüzde 46. Peki ne yapıyor yabancılar? Arkadaşını veya akrabasını ziyaret ediyor. Geçen yıl “arkadaşımı” veya “akrabamı ziyaret ediyorum” diyerek gümrükten geçen turistlerin oranı yüzde 21.7. Peki bu yıl? Yüzde 30! Şaka değil gerçek. Şöyle diyelim. Kendi evine tatile gelenlerle, arkadaş veya akrabasında kalmak için gelenlerin oranı yüzde 42.5. Yani neredeyse otel, motel veya pansiyonda konaklamak için gelenlerin oranına yakın. Sonuçta net turizm geliri denen şey, bir denge verisi. Yani turizm gelirimizle turizm giderimiz arasındaki fark bizim cari hesaplarımıza pozitif katkı sağlıyor. Bu açıdan Türkiye’den yurtdışına çıkan turist sayısının fazla olması çoğu zaman cari denge için pek istenmeyen durumdur. Dışarıda yapılan giyim ve benzeri harcamalar da cabası.

Bu açıdan bakıldığında turizm açısından ucuz ülke haline gelinmesi cari dengeyi de vuruyor.

İşte size turizm istatistiklerinde son çarpıcı veri.

Türkiye’den paket turlarla yurtdışına çıkan Türkler’in oranında patlama yaşanmış durumda.

Geçen yılın son çeyreğinde yurtdışı paket turların toplam turizm giderleri içerisindeki payı yüzde 3.7 seviyesindeyken bu yıl bu oran yüzde 33’e çıktı. Yani neredeyse 10 katına ulaştı.

İç turizm verileriyle dışarıdakini birleştirince ortaya çok basit bir sonuç çıkıyor.

İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın indirimini gören Türk turist soluğu yurtdışında aldı. İç turizm ise düşük gelir düzeyine sahip yerli ve yabancı turiste kaldı.

Gelir düzeyi “yüksek” ve “çok yüksek” olarak nitelendirilen yerli turistlerin iç turizmdeki oranı yüzde 14.4’ten yüzde 9.3’e indi.

Buna karşılık yurtdışı paket turlar neredeyse 10 katına çıktı. Rakam ise 50 milyon dolardan 461 milyon dolara yükseldi. Yani yarım milyar dolar paket paket yurtdışına aktı. ‘’

Kısaca turizmde istediğimiz geliri kazanamıyoruz. Kişi başı turist harcamaları 500USD ye kadar düşmesi de bunun en belirgin göstergesi..
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yogun seyahatlerimiz arasında posta kutumuza gelenler arasında ilginç araştırmalar da buluyoruz. Bunlardan biri de ülkemize gelen turistin profili ile ilgili bir araştırma. Hep yazdık ve rakamlar da bizi doğruladı.

Previous Entry

Yılın son ama gelecek yıla ışık tutacak ilk fuar olma özelliğini sürdüren WTM geçen hafta Londra’da gerçekleşti. Genel izlenim WTM’nin bu yıl daha sakin olduğu ve ülkemizin de bu durumdan nasibini aldığı yönünde.

Next Entry