Suat Tore
World of Traveller

Yunan Battıysa…!!!

Kasım 27th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta komşu Yunanistanın Selanik şehrindeki Philoxenia fuarına gittik.Bu yıl organizasyonu yapan firma değişmiş, bizim de çok iyi tanıdımız, bu tip organizasyonların başarılı kuruluşlarından Artion firması işi devralmış. 2 küçük salona toplanan ama başarılı bir fuar organize ettiler.100 yabancı buyer ve düzgün B2B randevu sistemi ile küçük eksiklerin dışında ülkemiz için de iyi bir fuar oldu. Yunanlılar gelecek yıl da ülkemize sıkça seyahat edecekler. Rakam bir önceki yılın rakamlarını da aşar.Kimse Yunanistanda kriz var diye kötümser olmasın ve

aldanmasın.3 gün kaldığımız Selanik’de Yunanlı’ların keyifleri yerinde.Güneş batımı ile birlikte tüm barlar, restoranlar tıklım tıklım doluyor. Gece buzuki ve rembetiko salonlarında yer bulmanız zor. Çok eskiden tabak kırılan bu yerlerde birkaç yıl öncesine kadar kağıt peçeteler atılırdı şimdilerde moda karanfil. Munes adlı bir gece kulubüne davet edildik. Sabah saat 2 lerde kapılarını açan ve günün ilk ışıklarına kadar eğlencenin sürdüğü bu mekanda her masada en lüks marka viski, vodka gibi içkiler dolu  kovalar, süslü hanımlar ve beyler hem sahneye hemde birbirlerine gece boyu karanfil atıp durdular. Dostlar ile iddiaya girdik bu gece 1 ton karanfil atılmıştır diyeninimiz bile oldu.

Bizde başlığımızı ona göre koyduk.Yunanistan krizden battıysa biz ölmüşüz de haberimiz yok! Kriz herhalde devletde.Binalar dökülüyor, kongre salonları iyice eskimiş, yollar berbat, çöpler ortalıkta…Ama halkın keyfi yerinde. Eh bu halk da bize gelir artık !!

İstanbul artık Moskova’dan daha pahalı !

Önceki hafta Istanbul’daki UNWTO’nun Kent Turizmi Küresel Zirvesi’nde bir konuşma yapan İspanya’nın turizm sektöründeki en büyük çatı örgütlenmesi olan Exceltur’un CEO’su Jose Luis Zoreda, Türkiye gibi yükselen turizm destinasyonları ile rekabet edebilmek için uyguladıkları stratejiyi anlattı. Zoreda şunları söyledi: “10 yıl önce İspanya olarak Türkiye gibi ülkeler karşısında rekabet gücünümüzü kaybettiğimizi gördük. Temel bazı göstergeleri ele alarak işe başladık. Turizmin geliştiği ülkelerdeki gelişimi izledik. Bir dükkana kaç kişinin girdiği değil gün sonunda kasaya ne kadar para bıraktığı önemli. Yatırımın geri dönüşümü önemli.” diye konuştu. Ne ulaştırma şirketleri ne de otellerin destinasyon tercihinde tek başına ana unsur olmadığının altını çizen Zoreda, ‘Ben buraya THY çok iyi hizmet verdiği için veya otel çok iyi olduğu için gelmedim. Kongre olduğu için geldim. Kongreler, kültür ve tarih bir kenti çekici kılar” değerlendirmesinde bulundu.  Destinasyon planlamasının çok karmaşık ve zor bir süreç olduğunu dile getiren Zoreda, kent turizminin gelişimi için atılması gereken beş adımı şu şekilde sıraladı: “İlk adımda kamu ve özel sektörün bir arada çalışarak destinasyon olmak konusunda karar vermeliler. Ancak halkın da turizm destinasyonu olmak konusunda kararlı olması gerekiyor. İkinci olarak stratejik bir plan hazırlamak gerekir. Bütün turizm kaynakları farklı ürünler hazırlamalılar. Aksi takdirde ben bir kez gelirim bir daha gelmem. Şehrin birden fazla ziyaret edilebilmesini sağlayacak çekim noktaları olmalı. Üçüncü önemli konu kent alanlarının nasıl tanzim edildiği yeşil alanların ve ulaşımın sağlanması. Dördüncü önemli nokta bağlantılar ve erişim. Tutarlı bir ulaşım politikanız olmalı. Gerçekçi bir ulaşım politikası ile yatırımların geri dönüşünün sağlanması gerekiyor. Beşinci önemli unsur ise yönetişim. Özel sektör fonlarını kamu ile bağlantılı kılmak gerekir.” Bu konuşma kışın otel kapayan, ürün geliştiremeyen güneyli dostalar mesajlar veriyor.

Bu arada şehir turizmininin önemi ile birlikte fiyatlar konusunu irdeleyen bir çalışmayı İsviçre bankası UBS yapmış. Dünya+nın turizmde ileri çıkan  72 şehirinde mal ve hizmet bedellerinden maaşlara kadar her kalemde fiyat kıyaslaması yapmış. Bu ilginç çalışmayı haftaya köşemize alıp irdeleyeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta WTM-Londra izlenimlerimizi ve UNWTO- Dünya Turizm Örgütü verilerini aktararak turist akışını aktarmıştık. Bu hafta turizm gelirlerini inceleyecegiz.

Previous Entry

İstanbul son yılların ‘’trendy’’ şehri.Bu yıl 10 milyonu aşkın turist ağırlayacak.Dünyanın gözü İstanbul’da, yurtdışında tanıştığımız tüm yabancılar gelmek istediklerini belirtiyor.

Next Entry