Suat Tore
World of Traveller

İstanbul pahalı ve güvensiz bir şehir olma yolunda

Aralık 4th 2012 in Türkçe yazıları

İstanbul son yılların ‘’trendy’’ şehri.Bu yıl 10 milyonu aşkın turist ağırlayacak.Dünyanın gözü İstanbul’da, yurtdışında tanıştığımız tüm yabancılar gelmek istediklerini belirtiyor. Hiç gelmeyeninden daha önce gelip tekrar gelmek isteyenlere kadar her yabancıdan bu istekleri hep işitiyoruz. Bu tabii çok hoşumuza gidiyor. İstanbul basınımızda pek sevilen şekilde belirtirsek şu sıralar pek IN ! Ama dikkat etmek lazım. 20 milyona yaklaşan nüfus ve getirdiği zorlukları bu şehirde yaşayanlar çok iyi biliyor.Trafik çilesi, park sorunları, denetimsizlikler, çirkin yapılaşma…gibi. Bunlara ilaveten şehre turist olarak 3-4 gün için gelen yabancıların da artık sıkça söyledikleri pahalı bir şehir olması ve son günlerde kandırılan, hatta darp edilip öldürülen turist vakalarının da artması. Pahalılıkla ilgili şikayetleri ülkemize çok sık gelen yabancı dostlarımızdan artık daha sık duyuyoruz. Geçen hafta başlamıştık, İsviçre bankası UBS’nın yaptığı araştırmayı tamamlayalım.Dünyanın 72 şehirinde mal ve hizmet bedellerinden maaşlara kadar her kalemde fiyat kıyaslaması yapılmış. iPhone 4S’den bir kilo ekmek satın almaya kadar, ne için kaç saat çalışılması gerektiğini hesaplamışlar.  Kiralıktan satılığa ev fiyatlarını, bir saatlik çalışmanın karşlılığında kaç para kazanıldığını incelemişler. Bu araştırma yapılırken, yerel halkın yaşam koşullarından ziyade “Avrupalı bir ailenin alışık olduğu standarttaki mal ve hizmetlerin fiyatları”nın dikkate alınmış. Ve şu sonuçları bulmuşlar;

122 kalem mal ve hizmetin tamamı dikkate alındığında, New York’taki fiyatlar 100 puan üzerinden baz alındığında İstanbul 65, Moskova ise 62 puan alıyor. Yani İstanbul daha pahalı bir şehir.  Oslo, Zürih ve Tokyo dünyanın en pahalı üç şehri.Maaşta Zürih 131 puanla lider.

Moskova 30.4, İstanbul 27.9 puanla sıralanıyor.

Yurtiçi satın alma gücü açısından Moskova 51.2 puanda, İstanbul 39.4 puanda.

Big Mac hamburger için Moskova’da 18, İstanbul’da 48 dakika çalışmak gerekiyor.

Bir kilo ekmek için Moskova’da 7, İstanbul’da 9 dakika çalışmak gerekiyor.

Bir kilo pirinç için Moskova’da 12, İstanbul’da 14 dakika çalışmak gerekiyor.

Bir iPhone 4S için  için Moskova’da 119, İstanbul’da 165,5 saat çalışmak gerekiyor.

Avrupalı bir ailenin 122 kalemden oluşan aylım giderleri için İstanbul’da 2814 dolar, Moskova’da 2604 dolar harcaması gerekiyor. Yani Moskova’da 66.1 birim, İstanbul’da 71.5 birim gerekli.

39 kalemden oluşan aylık gıda harcaması için İstanbul’da 430 dolar, Moskova’da 314 dolar harcamak gerekli. İstanbul 77.9, Moskova 56.9 birimde. Yani gıdada bile İstanbul daha pahalı çıkıyor. İstanbul ise 97.5 puanda.

Elektronik ev eşyalarında İstanbul 138.6, Moskova 127.6 puanda.

1 saatlik net çalışma ücretinde  Moskova 8.50 dolar, İstanbul 7.10 dolar ödüyor.

Ücretlerden vergi ve diğer kesintilere gelince: Moskova’da yüzde 14. İstanbul’da yüzde 21. Ortalama bir evin satış m2 fiyatına gelince: İstanbul 1970 dolarla altlarda. Moskova 5020 dolarda. Bir lehimize istisna giyimde; Moskova 119.2 puanda biz 100. Tokyo’da Big Mac almak için 9 dakika çalışmak yeterli. İstanbul’da 42, Nairobi’de 84 dakika lazım… Zürih’te 13 dakika yeterli. Yeme içme konusunda çok yazdık. Komşu Yunanistan’da bir balık ziyafetini Istanbul’un dörtte bir fiyatına çekebilirsiniz. Üstelik tartışmasız lezzet farkıyla.  Yeme içme konusundaki bir dernek başkanı komik bir şekilde İstanbul’a turisti gastronomiyle çekebiliriz diyor. Bu fiyatlar ile turisti kaybetmeyelim bize yeter !

Biz bir yandan turist sayısına değil gelire bakalım, kişi başı turist gelirimiz çok düşük diyoruz.Ama öte yandan da bu pahalılıkla turist sayısının azalacağını düşünmüyoruz. Gelelim daha önemli konuya.Turistin güvenliği. Geçen hafta gündeme düşen turistten istenen 2 biraya 1500-Tl.hesabın ardından, turistlerin yaşadığı bundan daha kötü  örnekler basınımızda yayınlandı.Bize de mailler geldi.Bu satırları yazarken de bu kez Beyoğlunda ölü bulunan Belçikalı genç turist haberini aldık.Ülkemizi seven ve gelmek isteyenlerin yanında bunu istemeyenlerin de olacağını , bunları yazıp çizen, görüntüleyip Dünya TV lerine aktaran, günümüzün vazgeçilmez iletim aracı sosyal medyayı da kullanarak anında kamuoyu yaratanların da olacağını unutmamalıyız. İşittiğimizde içimizi rahatlatan gece sokağımızdan geçen bekçi düdükleri şimdi nostalji olmuşsa ve biz İstanbul’da yaşayanlar kendi güvenliğimizi artık kendimiz sağlama durumuna düşürüldüysek, Turistin güvenliğini kim sağlayacak. Turist güvenlik sorunu yaşayacağını düşündüğü şehre gitmez. Sürdürülebilir turizm diye yazıp çiziyoruz ama bu olumsuzlukların önüne geçemezsek Istanbul’a ne kongre gelir, ne turist ve kısa sürede OUT oluruz.Bu da biline….
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta komşu Yunanistanın Selanik şehrindeki Philoxenia fuarına gittik.Bu yıl organizasyonu yapan firma değişmiş, bizim de çok iyi tanıdımız, bu tip organizasyonların başarılı kuruluşlarından Artion firması işi devralmış.

Previous Entry

Bu yılın ilk 9 aylık verilerine göre ülke ekonomisi yüzde 1,6 oranında büyüme kaydederken, turizm sektöründeki büyüme yüzde 2 olarak gerçekleşti.Yani turizm gene en iyi çalışan sektörümüz.

Next Entry