Suat Tore
World of Traveller

Kış Turizminde nerdeyiz? -1-

Aralık 18th 2012 in Türkçe yazıları

Geçen hafta sonu Kış Turizminin hareketleneceği aylara girmemiz ile yolumuz Erzurum’a düştü. Geçen yıl UNIVERSIAD 2011 kış oyunlarının gerçekleştiği ilimiz bu sınavı başarı ile atlatmış ve yapılan yeni yatırımlar ile ideal bir kış sporları merkezi olmuştu. Bu merakla Erzurum’a gittik ve oyunlara yetiştirilen en yeni otelimiz Xanadu Snow White’da konakladık. Avrupanın sayılı kış resortlarından hiç bir eksiği olmayan, hatta kayak sporlarının en son teknik donanımı ile Avrupadaki benzerlerinden üstünlüğü olan bu tesisimizi görüp yapılan yatırımları görünce çok gururlandık ama Aralık ayının ortasında tesisin düşük doluluğu ile daha çok da üzüldük. Genel turizm karekteristiğimiz kış turizm bölgeleri için de geçerli. Çok iyi tesisler yapıyoruz, çok önemli organizasyonları da başarı ile gerçekleştiriyoruz ama arkasını getiremiyoruz. Projeleri gerçekleştirirken uzun vadeli düşünüp, ileriye dönük rantabl program ve planlar yapamıyoruz. 2011 kış oyunlarını yaptık bitti. Gezdiğimiz Erzurum kış sporları kompleksinde hiç bir faaliyet yok. 3000 ve 500 Kişilik Buz Hokeyi Salonları, 1000 kişilik Curling Salonu ve 2000 kişilik Artistik Buz Pateni ve Sürat Pateni Salonlarında bir yeni organizasyon, bir yeni yarışma, şampiyona, bir yeni kış turizm ürünü geliştirilemez mi? Kapalı salonlarda yaz aylarında dahi gerçekleştirilebilecek buz pateni, buz dansı, vs yarışmaları yapılamaz mı?  Kayak merkezlerindeki konaklama tesislerimiz genelde yaz aylarında kapanıyor. Kongre, toplantı yani MICE turizm için neden yeni ürünler bulamıyoruz. Çim kayağı gibi, futbol kulüpleri için yaz dönemi çalışmaları gibi…

Benzeri kısır düşünce yatırımlarını hep yaşıyoruz. İşte Formula 1. Altı yedi yıl yaptık, sonra bitti ve şimdi atıl milyarlık bir tesisimiz var.Bir tek Formula 1 ile için bile bu yatırım atıl bir tesisdir.Neden bu yatırım için başka projeler, programlar hiç düşülmez? 2013 de tekrar İstanbul’a gelecek deniyor. Umarız rent a car’cı yeni yatırımcısı yalnızca F1 ile yetinmeyip, yeni uygun projeler geliştirir ve  tesisi bir iki organizasyon ile çürümeye terk etmez!

Ayrıca mevsim değişimlerinde tesislerimizi dolduramıyor, yeni ürünler geliştiremiyoruz. Kışlık tesislerimiz yaz aylarında kapanıyor, tıpkı yaz aylarında dolu olan tesislerimizin kış aylarında kapandığı gibi. Turizmi 12 aya yayabilmemiz için ve tesislerimizin 12 ay çalışabilmesi için, mutlaka ve acilen yeni turizm ürünleri geliştirmemiz gerek.                                                                                                                   Kış turizminden başlamışken ülkemizin kış turizmindeki durumunu kısaca özetliyelim;

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, üniveriste kış oyunlarının yapılacağı 2011 yılı başında Türkiye’nin kış turizmindeki son durumunu bir rapor halinde yayınlamış ve ülkemizdeki 24 kış sporları turizm merkezi bulunduğunu açıklamıştı. Bu 24 kış turizm merkezinden 17 sinde imar planlarının tamamlandığı ve 7.764 olan yatak kapasitesinin 65.390’a çıkarılması hedefleniyordu. Kış sporları merkezlerimizin her yönü ile uluslararası standarda kavuşmasının sağlanarak, turizm içerisindeki payının artırılması ve kitle turizmi niteliğine yöneltilmesini de ana hedefler arasındaydı. Kış turizm merkezlerinden, Bursa-Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Bolu-Köroğlu-Kartalkaya, Kastamonu-Ilgaz, Kayseri-Erciyes, Erzurum-Palandöken, Erzincan-Ergan, Kars-Sarıkamış zincir oluşturan kış turizm merkezleri olarak dikkat çekerken; Davraz-Isparta ve Çankırı-Ilgaz Kadınçayırı Yıldıztepe de gelişen bölgeler arasında yer alıyor. Bursa-Uludağ, kışın tatil yapmak ve kayak için en uygun yerlerden biri. Bursa’nın 36 km güneyinde olan ve yaklaşık 40 dakikada ulaşılabilinen merkez, İstanbul’dan ise sadece 150 kilometre uzakta.

2. Gelişim Bölgesi Kış Sporları Turizm Merkezi olan Bursa-Uludağ’da kayak alanı 1750-2543 metre yükseklik kuşağında. Normal kış koşullarında 3 metre civarında kar yağışı alan bölgede, kar yağışının iyi olduğu yıllarda 120 güne kadar kayak yapılabiliyor. Merkezindeki pist sayısı 11, en uzun pisti ise 2000 metre ve dağdaki pistlerin toplam uzunluğu 20 kilometreyi bulan Uludağ’da, “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” da yapılabiliyor. Merkezde, kayak dışında snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktiviteleri için de olanaklar bulunuyor.Kış turizm merkezlerimizi tanıtmaya haftaya da devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu yılın ilk 9 aylık verilerine göre ülke ekonomisi yüzde 1,6 oranında büyüme kaydederken, turizm sektöründeki büyüme yüzde 2 olarak gerçekleşti.Yani turizm gene en iyi çalışan sektörümüz.

Previous Entry

Geçen hafta Kış Turizm merkezlerimizin en gelişmiş olan Uludağ’ı tanıtmaya başlamıştık. Bu haftasonu da yolumuz Uludağ’a düştü, elde ettiğimiz son bilgileri size aktaralım.

Next Entry