Suat Tore
World of Traveller

2013 Turizm Modası -1-

Ocak 16th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta 2013’te ülkemiz turizminde olası yaşanacakları bizim kahinimizden espirili bir dille aktarmıştık. Bu hafta ise 2013’te turizmde moda olacakları konu edeceğiz ve konu ile ilgili her yıl öngörülerini açıklayan TUYED’in geleneksel araştırmasına yer vereceğiz. Turizm Gazeteci ve Yazarları Derneği’nin (TUYED) yaptığı “Turizmde trendleri araştırması, 2013’te, tatilini Avrupa’da geçirmek isteyen turistlerin tercih edeceği ilk 5 ülke arasında Türkiye’nin ikinci sırada yer alacağını ortaya koydu. 2013’ün turizm trendleri arasında, gemi turlarıyla, otellerdeki hamam, SPA bölümlerinde ‘soğuk odalar’ı ön plana çıkacak. TUYED’in araştırmalarına göre, 2013’ün 11 temel turizm trendi arasında, ‘iç turizm’, ‘Otel-AVM kardeşliği’ ve ‘Tatil tercihlerini belirlerken sosyal medyanın kanaat önderliği koltuğuna oturması’ gibi kavramlar daha çok konuşulacak. TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, seyahat uzmanları arasında yapılan bir anketle, 2013’te tatilini Avrupa’da geçirmek isteyecek gezginlerin en fazla tercih edeceği 5 ülkenin belirlendiğini, buna göre tercihte Hırvatistan ilk, Türkiye’nin ise ikinci sırada yer aldığını söyledi. Köfteoğlu, Avrupa’da tercih edilecek diğer ülkelerin de Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve İzlanda olacağını kaydetti.  Köfteoğlu, TUYED Ar-Ge Birimi’nin gezi ve tur bilgileri veren dünyaca ünlü kurum ve kuruluşların yayınlarını tarayarak, ‘2013’nin başlıca 11 turizm trendi’ni belirlediğini belirterek, şu bilgileri verdi:”Anketler, 2013’te tatilcilerin Pasifik bölgesinde en fazla tercih edeceği turistik merkezlerin Yeni Zelanda, Fiji, Tahiti, Bora Bora ve Avustralya olacağını söylüyor. Güney Asya’da ise Vietnam, Endonezya, Burma/Myanmar, Kamboçya ve Malezya en fazla tercih edilecek ülkeleri oluştururken, anketler, Orta Amerika’daki tercihin  Ekvador, Galapagos Adaları, Panama, Peru, Breziyla ve Arjantin’den yana kullanılacağını gösteriyor.”

İÇ TURİZM BÖLGESEL MERKEZLİ BÜYÜYECEK

TUYED Ar-Ge Birimi’nin yaptığı araştırmalara göre, 2013’te moda olacak turizm ve seyahat türleri şöyle: Dünyada iç turizm hareketleri başta Asya ülkeleri arasında olmak üzere bölgesel merkezli gelişip daha da büyüyecek. İç turizm ekonomik krizlerden dolayı talep görecek. Talepler, kültürel yönleri ağır basan girişimleri hızlandıracak. Türkiye’de ise erken açıklanan ‘erken rezervasyon’ kampanyaları iç turizmin hareketlenmesine yol açacak.

OTEL-AVM KARDEŞLİĞİ GELİŞECEK

Başta Orta Doğu ve Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ülkesi vatandaşlarının alışveriş tutkusu, alışveriş merkezleri (AVM) ile oteller arasındaki işbirliğini hızlandıracak. Yeni oteller, yoğunlaşan alışveriş talebinden daha fazla pay alabilmek için AVM’lere yakın olmayı tercih etmeye başladı. Bu durum, Körfez ülkelerinde otellerle AVM’ler arasında başlayan bütünleşmenin önümüzdeki dönemde hızlanıp, diğer bölgelere de yayılmasını sağlayacak.

SAĞLIK TURİZMİNDE ‘SOĞUK’ HİZMETLERLE TANIŞACAĞIZ

SPA ve wellness hizmetlerinde şimdiye kadar taşın, suyun, saunanın ‘sıcak’la başlayan örnekleriyle tanıştık. Şimdi de ‘soğuk’la başlayan yeni ürün ve hizmetlerle tanışacağız. Romalılar 2 bin yıl önce sıcak-soğuk tedavisini ‘frigidarium’ adıyla uyguladı. Bu yöntem şimdi yeniden diriltiliyor. Otellerde karşınıza buz odası, kar duşu, ‘igloos’ veya  ‘kriyoterapi’ gibi bölümler çıkacak, sakın şaşırmayın. Kriyoterapi, deriye sıvı nitrojen sprey sıkılarak yapılan bir tedavi yöntemi. Bu yöntemin sporcu ve özellikle kalori yakmak isteyen kadınları sarması bekleniyor.

Haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Her yılın son günü Sanalistan’dan gelip bir sonraki yılın turizminde olacakları önceden bildiren kahinimiz Turizmdamus, bu yıl modaya uyup sosyal medyayı kullanmış ve uzunca bir tweet atmış. Bakın kahinimize göre 2013 de turizmde yaşayacaklarımıza;

Previous Entry

TUYED’in geleneksel araştırmasını yayınlamayı sürdürüyoruz. KARIŞTIR-EŞLEŞTİR EĞİLİMİ AĞIR BASACAK Turistler arasında ucuz havayolu ile yolculuk edip, 5 yıldızlı otelde kalma istekleri yaygınlık kazanacak. Özellikle her şeyi bir anda talep eden ve ‘yeni turist tipi’ diye tanımlanan…

Next Entry