Suat Tore
World of Traveller

2013 Turizm Modası -2-

Ocak 22nd 2013 in Türkçe yazıları

TUYED’in geleneksel araştırmasını yayınlamayı sürdürüyoruz.

KARIŞTIR-EŞLEŞTİR EĞİLİMİ AĞIR BASACAK

Turistler arasında ucuz havayolu ile yolculuk edip, 5 yıldızlı otelde kalma istekleri yaygınlık kazanacak. Özellikle her şeyi bir anda talep eden ve ‘yeni turist tipi’ diye tanımlanan kesim, ürün ve hizmeti ‘karıştır-eşleştir’ yöntemiyle birleştirip satın alacak.

MOBİL CİHAZLARIN KULLANIMI ARTACAK

Tipik bir tatilci, tatile gideceği yeri belirlemeden önce 22 web sitesini ziyaret ediyor.  Dünyada sık yolculuk eden bir kitle var. Bunlar, nüfusun geri kalan kısmına göre mobil cihazları daha fazla kullanıyor. Bu kitle, yolculuk planını, tatil rezervasyonu ve uçuşlarını ayarlarken mutlak surette mobil cihazlar üzerinden yapacağından mobil cihaz kullanımı artacak.

SOSYAL MEDYA ‘KANAAT ÖNDERİ’ KOLTUĞUNA OTURACAK

Tatil tüketicisinin sosyal medyadaki yorumları daha da radikalleşecek ve yorumlara olan talep artacak. Tüketicilerin tatil kararlarında ürün ve destinasyon tanıtımı değil, sosyal paylaşımlar etkili alacak. ‘Kanaat önderliği’ koltuğuna oturan sosyal medya, ‘tüketici işbirliği’ kavramının gelişmesine de yol açacak.

TURLARDA DENENEN VE YAPILANLAR ÖNEM KAZANACAK

Sri Lanka’da bir fil üstünde yapılan tur, Türkiye veya başka bir ülkede tarlalardan çay toplama, oya iğne işini öğrenme, baklava açma, kilim-halı dokuma gibi deneyimler önem kazanacak. Bu deneyimleri yaşayanlar arasında, tatil dönüşü anı  anlatımları ‘Şurayı gördüm’ yerine, ‘Şu deneyimi yaşadım’ şeklinde değişecek.

KUZEY ÜLKELERİ DOĞANIN IŞIK GÖSTERİSİNE DAVET EDECEK

NASA uzmanları, doğanın son 50 yıl içinde en parlak ışıklarının Kuzey ülkelerinde görüleceğini söylüyor. 50 yılda bir gerçekleşecek ve bir anlamda doğanın insanoğluna sunacağı ışık oyunu, Mart ayı sonuna kadar izlenebilecek. Bu doğa deneyimin en iyi izlenebileceği İzlanda, Norveç ve İsveç gibi Kuzey ülkeleri talep görecek.

ASYA MUTFAĞI TALEBİ YAYGINLAŞACAK

Daha fazla gezmeye başlayan Çinli ve Hintli turistlerin, gittikleri ülkelerde kendi mutfaklarını da görmek istemeleri Asya mutfağını öne çıkaracak. Eskiden otellerde ‘fantezi’ gibi duran Asya mutfağı yaygınlaşacak. Oteller restoranlarından aşçılarına kadar birçok düzenlemeyi bu talebe göre yapacak.

‘YASAK’ BÖLGELERİN CAZİBESİ ARTACAK

Bir zamanlar ABD yönetimi tarafından ‘yasak topraklar’ olarak gösterilen Myanmar, Kuzey Kore, Küba, Kamboçya ve Libya’nın cazibesi artacak. Buraların başta savaş kuşağının çocukları Baby Boomer’lar (İkinci Dünya Savaşı sonrası doğan çocuklar için kullanılan terim) olmak üzere merak eden kesimler tarafından ilgi odağı haline gelmesi bekleniyor.

KRUVAZİYER MODASI HERKESİ SARACAK

Büyük gemilerle (kruvaziyer) yapılan turlara katılanların profili değişiyor. Şirketler artık hemen her kesime ve yaş grubuna yönelik gemi turu programları hazırlanıp farklı seçenekler sunmaya başladı. 2013-2015 yılları arasında mevcut gemilere 12 adet daha eklenecek. Bu durum, fiyatları daha cazip hale getireceğinden kruvaziyer modasının tüm kesimleri kapsayacak şekilde yayılacağı tahmin ediliyor. Nehirde gemi turları da rağbet görecek.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta 2013’te ülkemiz turizminde olası yaşanacakları bizim kahinimizden espirili bir dille aktarmıştık. Bu hafta ise 2013’te turizmde moda olacakları konu edeceğiz ve konu ile ilgili her yıl öngörülerini açıklayan TUYED’in geleneksel araştırmasına yer vereceğiz.

Previous Entry

Geçen haftanın en önemli haberi Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görev değişimi oldu. Turizmde en uzun süreli görev yapan bakanlardan biri olan Ertuğrul Günay, 5 yılı aşkın süre içinde başarılı bir bakanlık yaptı.

Next Entry