Suat Tore
World of Traveller

Güle güle sayın Günay, Hoşgeldiniz sayın Çelik

Ocak 29th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen haftanın en önemli haberi Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görev değişimi oldu. Turizmde en uzun süreli görev yapan bakanlardan biri olan Ertuğrul Günay, 5 yılı aşkın süre içinde başarılı bir bakanlık yaptı. 80 li yılların başlarında, zamanın bakanı Mükerrem Taşcıoğlu ile başlayan turizm serüvenimizde, bazi yıllarda bakan değişikliklerinin hızı, yayınladığımız dergilerde ‘’Haftanın Bakanı’’ köşesi mi açsak diye bizi gülümsetirdi. Bırakın 1 yılı, 6 ay süren bakanlıkları, bir dönem 1 ayda üç bakan değişikliğine bile tanık olmuştuk. Yabancı ülkelerin turizm bakanlarının uzun süreli görevde kalmalarını  duyar ya da bizzat tanık olur, şaşırırdık. Ama turizmde ileri ülkelerdeki başarının  altında yatan en önemli faktörün de bu uzun süreler olduğunu anlardık. 40’a yakın değişik sektörle birlikte çalışması mümkün olabilen ve özellikle uluslararası ilişkilerde çok hassas bir sektör olan turizmde üst düzey yöneticilerin uzun süre görevlerinin başında olmaları, başarının temel taşıdır. Sayın Günay’da görevde bulunduğu süre içersinde sektörü tanıdı, tanıdıkça sektörden gelen istekleri, talepleri yerine getirmek için çalıştı. Erken Rezervasyon, Müze Kart, yurtdışına kaçırılmış tarihi eserlerin tekrar ülkemize getirilmesi gibi  döneminde iz bırakan çalışmaları oldu. Elbette eleştirdiğimiz, çeşitli nedenler ile başaramadığı yada bitiremediği işleri de vardı. Hoşgörülü, olaylara  pozitif yaklaşımı, barışcıl kişiliği ve gülen yüzüyle hatırlayacağımız sayın Günay’a bundan sonraki yaşamında başarı ve mutluluklar dileriz.

Bayrağı devralan sayın Ömer Çelik’e de uzun süreli ve başarılı bir bakanlık dileyerek hoşgeldiniz diyor, sektöre yeni bir dinamizm getireceğini umuyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TUYED’in geleneksel araştırmasını yayınlamayı sürdürüyoruz. KARIŞTIR-EŞLEŞTİR EĞİLİMİ AĞIR BASACAK Turistler arasında ucuz havayolu ile yolculuk edip, 5 yıldızlı otelde kalma istekleri yaygınlık kazanacak. Özellikle her şeyi bir anda talep eden ve ‘yeni turist tipi’ diye tanımlanan…

Previous Entry

Kasım ayında Londra’da veteme yapılır.
Dünyanın en büyük fuarlarından biridir veteme.
Veteme’de ertesi yılın görüşleri, kararları alınır hep.

Next Entry