Suat Tore
World of Traveller

Turizmdamus 2013

Ocak 2nd 2013 in Türkçe yazıları

Her yılın son günü Sanalistan’dan gelip bir sonraki yılın turizminde olacakları önceden bildiren  kahinimiz Turizmdamus, bu yıl modaya uyup sosyal medyayı kullanmış ve uzunca bir tweet atmış. Bakın kahinimize göre 2013 de turizmde yaşayacaklarımıza;                                                                                                                                                                                                   –

Geçen yıl Haziran ayında Turizm Meclisini kuran turizmcilerimiz bu meclisin ilk toplantısını yapacak, bu meclisi neden ve ne için kurduklarını araştırma kararı alacaklar. Sonuçlar  sonraki toplantının yapılacağı 2023 yılında açıklanacak.

– TÜRSAB Başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy yine başkan seçilecek, beni arkadan kim itti diyecek.

– TUROB  & TÜROFED birleşimi için adaklar adanacak, Otelciler yasası için Telli Baba’ya mum dikilecek.

– Erken rezervasyon kampanyası miyadını doldurduğu için kampanya başlangıcı öne çekilerek “En Erken Rezervasyon” kampanyası başlatılacak.

– Bir türlü turizmcilerimizi memnun etmeyen TUİK istatistikleri nedeniyle ülke girişlerine iki aşamalı pasaport kontrolü konarak gelen turist sayısı 2 ye katlanacak. Sayıdaki bu iyileştirmeden sonra gelir için her turistin en az 2000 Euro bozdurma kuralı konacak, kişi başı turist hacaması 2.000 Euro’ya  sabitlenecek. Bu kadar parası olmayan turistler de yeterki bizim rakamlar yükselsin denilerek, bozdurmuş kabul edilerek idare edilecek.

– Geçen yıl 5 değişik şekilde kesilerek ayrı bir salata tabağı olan domatese ilave olarak 2013 de patates, patlıcan ve salatalık da kare, dikdörtgen, ince uzun ..vs. kesilerek all inclusive büfelerinde en az 15 ayri çeşidi oluşturacak ve turistlere göz zenginliği katacak.

– Sahte Viski, Rakı ve Votka gibi içkilerin panzehirlerinin bar raflarında sergilenmesine devam edilecek   böylelikle zehirlenmelere karşı en hızlı tedavinin yanısıra, kahvaltı sonrası erken demlenmeye başlayan turistlere güven gelecek, otel işletmecisi de ambulans hizmetinden tasarruf sağlayacak.                                                                                                                       –

Konsey ve birlik kurma meraklısı pek değerli uzman şahsiyetlerimizin geçen yıl beceremedikleri Türk –Zimbabwe Turizm Konseyi ve  Türk – Zimbabwe Sağlık Konseyi bu yıl artık kurulacak, ‘’rekor sayıda Zimbabweli turist geldi’’ haberleri bu konseylerin yandaş medyalarında tirajları patlatacak.                                                                                                                          –

Afrika’da uçmadık nokta bırakmayan THY de doğal olarak Zimbabwe uçuşlarını her saatbaşı yapmaya başlayacak. Uçak yetiştiremeyen Boeing ve Airbus’ı  THY satın alarak üretimin yalnızca kendisine yapılmasını sağlayacak.

– Özel havayolları körükten geçme, otobüsle uçağa gitme yada uçak merdivenini kullanma ücretlerinin yanısıra, güvenlik anonsunu dinleme, hostes çağırma ve hostese danışma gibi yeni ücretlerini de bilete yansıtacak.

– Yalnızca Guantanamera müziği dinlemekten bıkan EMITT International salonunu dolduran yabancı standlara, Reina ve Sortie standları kendi DJ lerinin yapacaği yüksek volümlü dımtak, dımtıs müziği ile  alternatif remix’ler sergileyecek.

– Komşu ülke standlarına merakla izledikleri dizilerimizden Muhteşem Yüzyıl canlı olarak izletilecek. At üstünde salona giren Kanuni ve Hürrem Sultan arkalarındaki Mehtaran takımı ile çok ilgi çekecek. Her saatbaşı meraklı ülke standlarının önünden araya reklam almadan geçecek.                                                                                                                                                                 – Mısır çarşısı müşteri azlığından fuar sırasında kapanacak. Fuar salonlarında yer verilen Mısır Çarşısı esnafı ülkemizin her yöresinden ürünler getirerek, geleneksel sesli satış teknikleri ile  Kastamonu sarımsağı, Balıkesir pekmezi, Trabzon Fındığı ve Erzurum kaşarının geçen yılki tekelciliğini kıracak, fuara rekabet gelecek, fiyatlar düşecek.

– Travel Turkey fuarı yine hosted buyer rekoru kıracak, katılımcı standların önünde kuyruğa giren hosted buyerlar arasındaki sıra kavgalarını polis bibergazı ile önleyecek.

– Geçen yıl parayla aday olabilme uygulamasını başlatan Turizmde kalite ödülü  veren orginazasyonlar, bu yıl en iyi işkembe çorbası, en iyi vezir parmağı, en iyi hanım göbeği yapan otel, otobüslerinde en kibar muavini çalıştıran acenta, en yumuşak yastığı veren havayolu gibi 1000 in üzerinde kategori ile adayların kalitesini geliştirecek. Ayrıca ihale usulu getirerek açık artırmada en yüksek rakama çıkana en kaliteli ödülü verecek, böylelikle üyeleri arasında kardeşlik ve duygusal ilişkileri büyütecek.

Herkese sağlık, mutlu, gönlünce ve barış dolu bir yeni yıl dilerim.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta Kış Turizm merkezlerimizin en gelişmiş olan Uludağ’ı tanıtmaya başlamıştık. Bu haftasonu da yolumuz Uludağ’a düştü, elde ettiğimiz son bilgileri size aktaralım.

Previous Entry

Geçen hafta 2013’te ülkemiz turizminde olası yaşanacakları bizim kahinimizden espirili bir dille aktarmıştık. Bu hafta ise 2013’te turizmde moda olacakları konu edeceğiz ve konu ile ilgili her yıl öngörülerini açıklayan TUYED’in geleneksel araştırmasına yer vereceğiz.

Next Entry