Suat Tore
World of Traveller

ATF – Laos – Vientiane – 1

Şubat 13th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta kısaca değindiğimiz Laos’tan bu hafta söz ediyoruz.

Laos fakir ama onurlu insanların yaşadığı ülke. Dünyamızın patronu Amerikanın savaşla ilgisi bile olmamasına rağmen, 70’li yıllarda bölgeye attığı milyonlarca ton bombanın yarısından fazlasını bıraktığı ülke. Neredeyse herşeyini, tüm değerlerini kaybettiği bu savaş sonrası yaralarını sarıp şimdilerde turizme umut bağlayan ülke.

Nüfusu 7 milyon olan ve komünist tek bir parti ile yönetilen Lao PDR – Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti- nin yalnızca 800 bin kişinin yaşadığı başkenti Vientaine bu yıl ATF-Asya Turizm Forumu-‘na ev sahipliği yaptı. Bangkok’dan 1 saatlik uçuşla vardığımız küçük ama modern ve sevimli Vientaine  havaalanında kısa sürede 30 USD ‘a vizemizi alıp 30 dakika içinde çok yeni açılan Landmark Mekong otelimize vardık. Yol boyu güney doğu Asya şehirlerinde görmeye alışık olduğumuz yapılaşmanın yanısıra tek tük yeni ve modern binanın olması ülkenin ekonomik durumunu açıkca belirliyordu. Ancak caddelerin düzenli ve çok temiz olması bizi şaşrttı. Otelimiz Landmark Mekong ise hemen Mekong nehri kıyısında şehrin en görkemli ve modern binasıydı.

Kısa bir dinlenmenin ardından 5 gece kalacağımız Vientaine’de ilk sosyal program olan yarım günlük şehir turuna katıldık. Budist tapınakların ağırlığı çektiği turumuzda Wat Onteu, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan That Luang, Wat Sisaket, Wat si Muang  gibi önemli dini merkezleri gezdik. Başkanlık Sarayı önündeki şehrin en güzel bulvarı Lane Xang  üzerinde bulunan görkemli Patuxay kapısını da gördükten sonra şehrin merkezine yol aldık. Birbirine parelel tek yönlü Setthathirath ve Samsenthai caddeleri şehrin alışveris ve eğlence merkezi. Bu caddeler üzerinde onlarca Budist tapınağı da birbirinden farklı mimarileri ile ilginizi çekecektir. Bu iki caddede şık kafeler ve restoranlar çok ucuz fiyatları ile hizmet veriyor.  Mekong nehrine daha yakın Setthathirath caddesinin nehre inen sokakları üzerinde de yüzlerce bar, cafe, restoran, masaj salonları ve küçük butik oteller göreceksiniz. İnanılmaz ucuz fiyatlara konaklayabilir ve güney doğu Asya’nın ünlü masajlarını da başka hiçbir ülkede bu kadar ucuza yaptiramazsınız. Geleneksel yumuşak Lao masajının farkını da ancak deneyerek yaşayabilirsiniz. Sokaklarda dolaşırken haritamızda İstanbul Restaurant işaretini okuduk. Hemen nehre inen sokaklardan Ban Mixay üzerindeki İstanbul Restorana giderek Cem ve babası İdris Turhan ile tanıştık. Şu büyük planetimizde nereye gidersek gidelim, en ücra köşelerde bile bir Türk’e rastlamadan döndüğümüz olmadı. Bizim girişken insanlarımız Dünyanın heryerine dağılmış. Etiler’li Cem de 9 yıl önce bölgeye gelmiş ve 6 yıldır Vientaine’de restoran işletip, Türk yemeklerini hem Laos’lulara, hem de turistlere tanıtıyor. Önce kahvelerini içip hikayelerini dinledik, ertesi gün de yemeklerini tatmak ve siftahımızı yapmak üzere öğle yemeği için tekrar uğradık. Annelerinin yaptığı mükemmel Türk yemeklerini, kebablarını tattık. Laos’da gerek et ve gerekse sebzeler gayet güzel. Bazı baharatlarımız  dışında malzeme sıkıntısı çekmediklerini öğrendik. Restoranın dekorasyonu ve yemek kalitesi iyi, fiyatlar çok ucuz.  Laos mutfağı bize uygun, etler lezzetli, yemek çeşitleri güzel. Şehrin en populer restoranlarından biri de Kop Chai Deu. Canli müzik, bar ve restoranı ile turistlerin en çok rağbet ettikleri mekan. Fiyatlar yine ucuz.laos para birimi Kip.1 Usd= 8.000 kip. Bu populer restoranlarda 10 dolara Laos biranız  dahil mükemmel yemek yiyebilirsiniz. Ayrica nehir kıyısındaki yolda da çok sayıda restoran, cafe ve bar var. Akşam saat 18- de gece pazarı kuruluyor ve her türlü eşyayı çok ucuza alabiliyorsunuz.

Haftaya tamamlayacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Kasım ayında Londra’da veteme yapılır.
Dünyanın en büyük fuarlarından biridir veteme.
Veteme’de ertesi yılın görüşleri, kararları alınır hep.

Previous Entry

Geçen hafta tanıtmaya çalıştığımız fakir ve onurlu insanların yaşadığı Laos’un başşehri – Vientiane’i tanıtmayı sürdürüyoruz.

Next Entry