Suat Tore
World of Traveller

ATF-Laos- Vientiane-2 ve bitmiş BIT !

Şubat 19th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta tanıtmaya çalıştığımız fakir ve onurlu insanların yaşadığı Laos’un başşehri – Vientiane’i tanıtmayı sürdürüyoruz.

Sosyal programın devam ettiği 2.gün bu kez şehir merkezine 25 km kadar uzaklıktaki Buddha Park turuna katıldık. Yüzlerce Buda heykelinin yanısıra, Hindu dini karakterlerinin heykellerinin sergilendiği Buddha Park da görülmesi gerekli yerler arasında. Yüzlerce ilginç insan, hayvan, tanrı ve şeytan figürleri ile birleştirilmiş Buda heykellerinin yanında, Hint tanrıları Şiva, Vişnu ve Arcuna’yı da karekterize eden heykeller ile dolu park 1958 yılında inşa edilmiş ve Amerikalıların yağdırdığı bombalardan belki de tanrıların gücü ile kendini koruyarak günümüze kadar sağlam kalmış. Şehre dönüş yolundaki bir köyü de ziyaret ettik. Laos’a yerleşmiş bir Fransız kadının kurduğu atölyelerde yerel el işi ürünler yapılıyor ve turistlere satılıyor.  Şehirde konaklama olanakları geniş.Lüks oteller kaldığımız Landmark otel ve yine nehir kıyısındaki Don Chan Palace ve Mercure. Ayrıca BW zincirine bağlı oteller, küçük butik oteller ve guest house’lar ile şehirde 5 USD den 150 USD ye kadar yer bulmak mümkün. Ulaşım için en iyi ve kısa yol Bangkok’dan uçakla. Yağışsız periyod Kasım –Mart  en güzel zamanı. Vientaine dışında göremediğimiz 2.büyük şehir Luang Prabang’da  UNESCO Dünya Mirasına giren tarihi eserleri ile bir diğer turizm destinasyonu. Laos fakir bir ülke.Kişi başı milli gelirleri 1280-USD yi yeni yakalamış. Ama halk onurlu ve kanaatkar. Sokaklarda hiç dilenciye rastlamadık. Sakin ve huzurlu bir yaşam hakim. Bunda komünist rejimin de mutlaka payı var. Cezalar ağır.Şehir içi ulaşım taksi yada tuk tuk’lar ile ve cok ucuz. 50-80.bin Kip’e yani en çok 10 USD’ye  havaalanı dahil en uzak köşeye ulaşmanız mümkün.  Ülkede tarihsel olarak Fransız etkisi fazla. Yabancı yatırımcılar geleceğin destinasyonu olarak yatırımlara başlamış. Kaldığımız Landmark oteli de bir Çin-Laos özel teşebbüsü ile inşa edilmiş. Laos’u 2012 de 3.3 milyon turist ziyaret etmiş.Turizm gelirleri 500 milyon USD. Ülkede 380 otel, 1500 guest house ve 42.000 yatak var. Laos turizmden daha fazla kazanma gerektiğinin farkında ve turizme inanıyor.

BIT bitmiş !

Rahmetli Haluk Durukal ağabey BIT fuarından döndükten sonra sorardı, ‘’Bitlendin mi ?’’   Eğer duyuyorsa şimdiki yanıtım şöyle olurdu ‘’ Abi Bit bitmiş ! ‘’Italyanların en büyük turizm etkinliği bu yıl iyice küçülmüş. 3 Salonu bile doldurmayan fuara katılım da çok düşüktü, ziyaretçi de. Bu pazarın en büyük standları Meksika, Arjantin, Cuba gibi Latin ülkeleri olurdu. Bu ülkelerin standları yarı yarıya küçülmüş. Bizim standımız en büyük standlar arasındaydı. Geçen yıl 700 binin biraz üzerinde ağırladığımız Italyan sayısı, Turizm direktörümüze göre bu yıl da çok değişmez. Ekonomik sıkıntılarına rağmen İtalyanlar gezmeyi seviyor. Direktörümüz bu yıl %3 kadar artış bile sağlarız diyor. Italya’da 7 şehre uçan THY,  Milano direktörümüzün ilk kez kamuoyuna duyurduğu bilgiye göre 2013 de bu rakam 11 şehre yükselecek.

Turizm fuarları son yıllarda çok çoğaldı. Ayni ülkede, ayni şehirde her yıl onlarca turizm fuarı yapılır oldu. Bu da katılımcı sayısının bölünmesine ve böylelikle fuarların da küçülmesine yol açtı. Ziyaretci sayılarının azalmasında da en büyük neden hızla büyüyen internet acentacılığının da etkisi büyük. Artık grub rezervasyonları bile online yapılabiliyor. Uçaktan, otele, transfere ve turlara kadar bir acentanın verdiği tüm hizmetleri evinizde internetden yapabilirsiniz. Hiç zahmet etmeden en son otelleri, en yeni destinasyonları ögrenebilir ve satın alabilirsiniz. Bunu bilen bilinçli turizmciler de artık turizm fuarlarından ellerini, eteklerini çekiyor. Kısaca turizm pazarlaması şekil değiştiriyor ve turizm fuarları artık etkinligini kaybedecek. Rekabetin arttığı, karların düştüğü ve yeni oyuncuların girdiği turizm pazarlamasında fuar standı, stand dekorasyonu, broşür, poster, otel, fuar yolculuğu gibi ekstra masraflardan kaçınmaya başlayan turizmciler ile yurtdışı fuarların küçülmesi ve sonra da bitmesi normaldir. Özellikle ekonomik krize giren Avrupa ülkelerinde bu  öncelikli olarak yaşanacaktır. Zaman yeni pazarlar, seyahate aç insanların yaşadığı yeni ülkeler ve yeni ürün sunacakların zamanıdır. Şimdi önümüzde ITB-Berlin ve Moskova fuarları var. Bakalım neler izleyeceğiz ?
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta kısaca değindiğimiz Laos’tan bu hafta söz ediyoruz. Laos fakir ama onurlu insanların yaşadığı ülke. Dünyamızın patronu Amerikanın savaşla ilgisi bile olmamasına rağmen, 70’li yıllarda bölgeye attığı milyonlarca ton bombanın yarısından fazlasını bıraktığı ülke.

Previous Entry

Afrika ülkeleri yakın geleceğin yeni turizm destinasyonları olacak. Üyesi olduğumuz merkezi New York’daki -ATA- Afrika Turizm Birliği bu kıtadaki ülkelerin turizm gelişmesi için büyük çaba harcıyor.

Next Entry