Suat Tore
World of Traveller

Hakuna Matata – Tanzanya Türk Yatırımcı bekliyor

Mart 5th 2013 in Türkçe yazıları

Afrika ülkeleri yakın geleceğin yeni turizm destinasyonları olacak. Üyesi olduğumuz merkezi New York’daki -ATA- Afrika Turizm Birliği bu kıtadaki ülkelerin turizm gelişmesi için büyük çaba harcıyor. Gerek Birleşmiş Milletler, gerek Dünya Bankası ve gerekse Dünya Turizm örgütü ile işbirliği içinde çalışan ATA, özellikle orta Afrika ülkelerinin turizm olanaklarını geliştirmek için büyük çaba harcıyor.  Bu yeni pazarı tanımak için geçen yıllarda Seyşel’ler ile başladığımız Afrika turlarımıza bu yılda devam edip bilgiler aktarmayı sürdüreceğiz.  Geçen son iki haftayı Tanzanya Turizm Bakanlığının daveti üzerine fotografçı ağabeyimiz Halil Tuncer ile ülkenin geniş bir bölümünü ziyaret ederek geçirdik. Tanzanya’nın turizm zenginliklerini tanıdık.Tanzanya Turizm Bakanı Kagasheki ve üst düzey turizm yetkilileri ile görüştük. Büyükelçimiz Ali Davutoğlu ile hem Büyükelçilik binasında hem de turumuzun sonunda görüşerek bilgiler aldık ve izlenimlerimizi paylaştık. Halil Tuncer ağabeyimiz beraberinde getirdiği Türkiye fotograflarını Tanzanya Turizm bakanının direktifi ile ülkenin en büyük müzesinde sergileme olanağına kavuştu. 21 Mart’da Türkiye fotografları Tanzanya Milli Müzesinde Büyükelçimizin de himayelerinde verilecek bir davetle sergilenmeye başlayacak. Türkiye fotografları, sergi sonrası Büyükelçiliğin salonlarında daimi olarak yer alarak, verilecek resepsiyonlarda davetlilerin ülkemizi tanımalarına olanak sağlayacak.

Tanzanya 1 milyon km2 ye yaklaşan çok büyük bir ülke. Çok zengin turizm olanakları var. Ancak bu zenginlikleri henüz yeterince değerlendiremiyor. Enerji en büyük sıkıntıları.Enerji olmaması turizmi de çok etkiliyor. Başkent Dar es Salaam dahil büyük şehirlerde çok sık elektrikler kesiliyor, cep telefonları da dahil olmak üzere iletişim kesiliyor. Bu durum turizm merkezlerinde daha da büyük problemler yaşatıyor.Jeneratörler yetmiyor, klima, soğutma ve ısıtma problemleri turistik bölgeleri etkiliyor. Enerji yatırımcıları bu pastadan faydalanmak üzere ülkeye adımlarını atmışlar. Türk yatırımcı Enka’nın da büyük bir enerji yatırımına yakında başlayacağını büyükelçimizden öğreniyoruz. Ülkenin Hint okyanusuna bakan uzun sahillerinde çok geniş kumsalları var.Beyaz kumlu, Maldivleri andıran bu sahillerde yeni yeni yabancı yatırımcıların Melia, Hilton, Serena gibi zincir tesislerin yatırımları devreye girmiş. Sırada diğer büyük zincirler de var. Yatırım yeri bulmak kolay ve Tanzanya hükümeti yabancı yatırımcıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Uzun dönemli leasing ve kiralama yöntemleri ile yatırımcılar projelerini büyük bürokratik engeller yaşamadan gerçekleştiriyorlar. Halen ülkenin en önemli turizm ürünü Milli Parklar. Ülkede 30 u aşkın milli park var. Parklardaki çok zengin hayvan çeşitleri ve bitki türlerinin yabancı meraklıları turizmin ana damarını oluşturyor. Ülkeye gelen yabancı turist sayısı daha 1 milyonu bulmuyor. Bu parkalarda da yine yabancı tesislerin çeşitli büyüklük ve kalitede lodge adı verilen tesisleri var. Bu tesisler milli parkların doğal yapısını bozmayan, daha çok ağaç ve sazlardan oluşmuş 15-30 arasında bungallowlardan oluşuyor. Ancak restoran, bar, yüzme havuzu, masaj ve spa gibi safari dışında kalan zamanlar için turistlere her türlü hizmeti veren bölümleri olan tesisler olduğunu da yazalım.Tesislerin yatırım ve işletmeleri yine başta Güney Afrika ve Ingiliz turizmcilerin elinde toplanmış. Uluslararası ulaşım Dar es Salaam ve Klimanjaro havaalanları ile daha çok charterlar ve Emirates, Qatar gibi körfez ülke havayollarının indiği turistik Zanzibar havalalanından gerçekleşiyor. THY da Dar ve Klimanjaro havaalanlarına haftanın 6 günü düzenli uçuyor. Ancak diğer şehir ve Milli parklara çok sayıda yerli ve yabancı küçük jetler ve daha çok 4- 16 kişilik pervaneli küçük uçaklar ile rahatlıkla ulaşılabiliyor. Parklarda havaalanları yok, pist parkın yeşillikleri arasında bir boşluktaki uzunca bir toprak parçası. ‘’Out of  Africa’’ filminden hatırlayacağınız bazen yalnızca ağaç ve sazlardan oluşturulmuş kuçuk bir kulube terminali oluşturyor. Check in’i pilot elindeki listeden yapıyor.Bavullarınızı yerliler birkaç  dolara uçağa yerleştiryor. Sonra da ‘’Hakuna Matata’’.Yani ‘’Problem Yok’’.  Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta tanıtmaya çalıştığımız fakir ve onurlu insanların yaşadığı Laos’un başşehri – Vientiane’i tanıtmayı sürdürüyoruz.

Previous Entry

Tanzanya yazımıza devam etmeden gecen hafta katıldığımız ITB-Berlin’den de kısaca söz edelim. Aslında ITB’yi Hakunu Matata ile özetlemiş olduk.

Next Entry