Suat Tore
World of Traveller

ITM Moscow & Tanzanya’ya Devam

Mart 20th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta Moskova Fuarları Rus pazarımızın görüntüsünü çizecek demiştik. İlki olan ITM gerçekleşti. Bakan Çelik de bu fuara ilk gün katılıp döndü. Hem Rus Turizminin ileri gelenleri hem de tur operatörleri ile görüştü. Genel görüntü bu yıl bu pazarda %15’e kadar artış bekleyebileceğimiz yönünde. Daha eski fuar olan MITT de bugün başlıyor. Bu fuarın ardından Rus pazarını daha net görebileceğiz. Moskova’da ardarda iki fuar çok fazla.ITM ayrı salonlarda yer alan Coral ve Tez turun fuarı olmuş.Diğer salonlar boş. Artık Moskovalılar da fazla ilgi göstermiyor.Eskiden profesyonel günlerde bile adım atamazdık şimdi hafta sonu olmasına karşın, üstelik uzak Crocus Center’a metro hattı konup ulaşım çok kolaylaştı ama halk dahi ilgi göstermiyor.Bir salonda yer alan Türkiye standında turizmcilerimizi göremedik. Haklıydılar da zira aynı turizmcimizin hem Coral, hem Tez hem de Bakanlık salonunda standı var.Hangi birine yetişssinler. Boşuna harcama ve organizatöre fazladan para kazandırma sadece ! Rusların katılım baskısına karşın Bakanlığın bu işe Tur Operatörleri ile birlikte akıllı bir çözüm getirmesi gerekir. Hiç hoş olmayan bomboş Türkiye standı görüntüsü ortadan kaldırılmalıdır. İkinci fuar MITT’i de haftaya yazarız.

***

Hakuna Matata, Tanzanya yazımıza devam edelim.

2 gün kaldığımız Selous Game Park’ın ardından minik uçağımız ile bize ayarlanan zangin programın 2.durağı Zanzibar adasına uçtuk. Zanzibar Tanzanya’nın özerk eyaleti. Ayrı Başkan ile yönetiliyor, Turizmi de ayrı bir yönetim idare ediyor ama Dar es Salaam’a da bağlı. Ada son yıllarda Avrupa’da moda oldu. Büyük yatırımcılar Hint okyanusunun karekteristik beyaz kumlu sahillerine lüx resort tesisler kazandırmışlar. Odalar çok pahalı ama şehir genelde ucuz. Stone Town adındaki merkez, adanın başşehri gibi. Portekizlilerin yaptığı ama sonradan Ummanlılar tarafından istila edilirken yıkılıp Arab mimarisi özellikleri ile yeniden yapılan kale ve çevresi tipik Orta Doğu şehrini hatırlatıyor. Feribot iskelesi, Forodhani Gardens, House of Wonders ya da Beyt El-Acayip, Mizingani Road ve Old Fort of Zanzibar, Stone Town’ın turistik yöreleri. Halil Tuncer ağabeyimiz burada iyi iş çıkardı, fotograflamadığı yapı ve nesne bırakmadı! Yine iki gün planlanan Zanzibar’da küçük bir Milli Park olan ve az sayılarda da olsa ülkeye özgün hayvanların bulunduğu Jozan Forest de foto safari olanağı bulunuyor.Yüzlerce değişik bitkinin yetiştiği Botanik bahçesini kapsayan Spice Tur’da değişik baharatlar, egzotik meyveler ve bitkiler ile tanışabilir, satın alabilirsiniz.

Sonraki gün, diğer 2 günlük Ngorongoro Game Park için heyecanla yola koyulduk.Çünkü Ngorongoro Tanzanya’nın en büyük Milli parklarin biri ve yolda ünlü Klimanjaro dağını da göreceğiz. İspanyol pilotumuz Manuel’in yanındaki boş olan co-pilot koltuğuna kurulduk. 4 kişilik küçük Cessna’da Ngorongoro’ya giden iki Alman da vardı. Ben  arada Manuel otomatik pilota aldığında uçağı kullanıyormuş gibi yapıp Almanları da korkuttum. Zanzibar’dan Ngorongoro, küçük uçağımız Cessna için uzak bir mesafe, bu yüzden önce kuzeydeki sahil kenti Tanga’ya indik.Alçak uçuşta ve çok açık havada muhteşem manzaralar ile uçağımız Klimanjaro’ya teğet geçerek Tanzanyanın 2.büyük kenti Arusha’ya indi. Elbette 5.895 metre yükseklikte bu zirveyi yakından görürken heyecanlandık ve onlarca foto ve dakikalarca video çekerek arşivimiz genişlettik. Ve nihayet Manyara gölü kenarındaki şirin Manyara havaalanına indik.Bizi bekleyen rehberimiz ile gece kalacağımız Wild Life Resort otelin lunch box’ı ile öğle yemeğimizi ayaküstü yiyerek  Ngorongoro Milli parkının kapısına kadar gittik. Bu parklara girmeden önce mutlaka foto ve video çekim ücretini ödeyerek izin almanız gerekiyor. Tanzanya Turizm Bakanlığı bunları bizim için halletmiş ve rehberimiz Timothy – yada kısaca – Tim, bu bürokratik işlerle uğraşırken biz daha Milli park kapısında, bize adeta hoşgeldiniz diyen maymun, güzel çekici renklerdeki iri kertenkele ve inanılmaz güzel, rengarek kuş cinsleri ile tanıştık. Ngorongoro bir krater ağzı. Toplam yüzölçümü 18.5km2, çevresi 20km  ve en üstten krater dibi 600 m yükseklikte bir doğa harikası. Krater, yapısıyla ve güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Yaklaşık 20 kilometre çapındaki çukur, kendisini dış dünyadan ayıran 600 metre yüksekliğinde ve etrafı ormanlar ile bir doğal çit ile çevrili. Kalacağımız Wild Life Resort’ a doğru yol alırken parkın kurulmasında emeği geçenleri, bu emek sırasında çeşitli kazalarda ölen yabancı doğaseverleri, anıtlarını ve parkın 1978 yılında Dünya Mirası olarak kabul edilerek ve tamamen korumaya alındığını öğreniyoruz. Otelimiz 600 m yüksekliğe kurulmuş muhteşem manzaralı bir otel. Gün batımı ve gün doğuşu Halil ağabeyimiz çok yordu. Haftaya Doğu Afrika’da yaşayan hemen her tür hayvanın bulunduğu bu doğa harikası yer olan Ngorongoro’ya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tanzanya yazımıza devam etmeden gecen hafta katıldığımız ITB-Berlin’den de kısaca söz edelim. Aslında ITB’yi Hakunu Matata ile özetlemiş olduk.

Previous Entry

Geçen hafta uzun Moskova fuarları da tamamlandı. 20.yılını kutlayan MITT, ilk fuar ITM’e göre daha hareketli geçti. Geçen yıl ülkemize gelen 3.6 Milyon Rus turist bu yıl 4 milyonu aşacaktır.

Next Entry