Suat Tore
World of Traveller

Mart Fuarları

Nisan 3rd 2013 in Türkçe yazıları

Turizmimizin her yıl performansı Mart ayındaki fuarların sonunda genel olarak belli olur. İki ana pazarımız Almanya ve Rusya fuarlarının gözlemleri o yılın iyi mi, kötü mü geçeceğini belirler.

Bu yıl ITB de değişen bir şey yoktu. Yani Alman pazarında sorun yok. Almanlar gene ülkemize gelecekler. Gelmeyip de ne yapacaklar? Lüks oteller bizde, yemeklerimiz güzel, bira bol, hayat ucuz. Almanya’da evde otursalar daha fazla para harcayıp karınlarını bizdeki kadar doyuramazlar, ayrıca güneş + deniz de garanti ve cabası ! Bu yıl geçen yıl ağırladığımız kadar Almanı yine konuk ederiz.

İlk iki ayın rakamlarına göre gidişat iyi. Yıl sonunda biraz da istatistik rakamlarını kendimize göre düzelterek geçen yılın rakamlarını % 5 kadar aşarız ! Berlin’de basın toplantısında yeni bakanımızı da tanıdık. Toplantıya 1 saat kadar geç kalmasına rağmen bunu hiç dert etmeyen, konuşmasında da rahat ve kendinden emin tavırları ile sektörümüzü arzuladığı şekilde yönlendireceği izlenimini edindik. Elbette daha çok yeni olması nedeniyle hem Dünya turizmini hem de sektörümüzü zaman içinde daha iyi tanıyacak ve beklentilerini reel turizm verileriyle örtüştürerek kamuoyuyla paylaşacaktır. Gördüğümüz sektör Bakanla uyumlu olursa sorunlarını daha rahat ve çabuk çözüme kavuşturacaktır.

Son birkaç yıldır Rusya’da ard arda iki fuar gerçekleşiyor. Bu yıl da önce ITM gerçekleşti. Bakan Çelik de bu fuara ilk gün katılıp döndü. Hem Rus Turizminin ileri gelenleri hem de tur operatörleri ile görüştü. Genel görüntü bu yıl bu pazarda %10-15’e kadar artış bekleyebileceğimiz yönünde. Moskova’da ardarda iki fuar çok fazla.ITM ayrı salonlarda yer alan Coral ve Tez turun fuarı olmuş.Diğer salonlar boş. Artık Moskovalılar da fazla ilgi göstermiyor.Eskiden profesyonel günlerde bile adım atamazdık şimdi hafta sonu olmasına karşın, üstelik uzak Crocus Center’a metro hattı konup ulaşım çok kolaylaştı ama halk dahi ilgi göstermiyor.Bir salonda yer alan Türkiye standında turizmcilerimizi göremedik. Haklıydılar da zira aynı turizmcimizin hem Coral, hem Tez hem de Bakanlık salonunda standı var.Hangi birine yetişssinler. Boşuna harcama ve organizatöre fazladan para kazandırma sadece ! Rusların katılım baskısına karşın Bakanlığın bu işe Tur Operatörleri ile birlikte akıllı bir çözüm getirmesi gerekir. Hiç hoş olmayan bomboş Türkiye standı görüntüsü ortadan kaldırılmalıdır.

20.yılını kutlayan MITT, ilk fuar ITM’e göre daha hareketli geçti. Geçen yıl ülkemize gelen 3.6 Milyon Rus turist bu yıl 4 milyonu aşacaktır. Rus pazarı büyüyor ama pazarın en büyük oyuncusu Türkiye’de liderliğini sürdürüyor. Fuar enflasyonunun tüm Dünya’da gördüğümüz olumsuz etkisini Moskova fuarlarında da gördük.Hem katılımcı, hem de ziyaretci azlığı Moskova ‘da da yaşandı. Birkaç yıl öncesine kadar fuar alanının dışına kadar taşan otelcilerimizin, tur operatörlerimizin bilboard ve reklamlarından bu yıl eser yoktu. Aslında dış tanıtımımızda büyük paralar harcıyoruz. Özellikle Rusya’da bu neredeyse çığrından çıkmıştı.Arka arkaya organize ettikleri iki ayrı turizm fuarına bakanlığımız ve özel sektör hala büyük paralar harcıyor. Bakanlığın özel sektörle bu konuda bir ortak pazarlama ve tanıtım çalışmasına gitmesinde yarar var. Yukarıda yazdığımız gibi birlikte hareket, hem tasarruf hem de daha etkili tanıtım olanağı getirecektir. Online turizm pazarlaması turizm fuarlarını daha da etkileyecek, bu nedenle sadece Moskova fuarlarında değil tüm fuarlarda ortak yeni stratejiler geliştirilmesi gereklidir.

Mart ayının bir önemli fuarı da UITT –Kiev fuarıdır. Moskova’da olduğu gibi burada da iki büyük tur operatörümüz, UITT öncesi ayrı bir salonda daha çok B2B görüşmelerle geçen bir fuar düzenler. Ardından halkın da girdiği UITT başlar.Ukrayna fuarları da pazarın artış trendinde olduğunu gösterdi. Pazarı çok iyi tanıyan Ukrayna direktörümüzün de belirttiği gibi yıl sonunda %8 lere ulaşan bir artış bekleyeceğiz. Sonuç olarak Mart fuarlarının genel görüntüsü olumlu. İki büyük pazarımız 2013 de yine ülkemizin beklentilerini karşılayacaktır. Diğer pazarlar ve yeni pazarlardaki çalışmalarımız ve özellikle kış aylarında yavaşlayan turizmimize ekleyeceğimiz yeni ürünler bize yükselen bir trendi sağlayacaktır.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta uzun Moskova fuarları da tamamlandı. 20.yılını kutlayan MITT, ilk fuar ITM’e göre daha hareketli geçti. Geçen yıl ülkemize gelen 3.6 Milyon Rus turist bu yıl 4 milyonu aşacaktır.

Previous Entry

Bu hafta yine bir seri yazı ile köşemizi sürdürüyoruz. TÜSİAD, “Sürdürülebilir Turizm” başlıklı raporunu konu edecegiz.

Next Entry