Suat Tore
World of Traveller

ITCM- China ve Bir Çin Adası, Xiamen-1-

Mayıs 21st 2013 in Türkçe yazıları

Nisan ayı ortalarında yolumuz  Çin’ e düştü. Pazarın en önemli MICE fuarı olan Şanghay’da ITCM –China’ya bu yıl üçüncü kez katılan Türkiye, bir kez daha  İstanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosunun MICE fuarlardaki mükemmel organizasyonu ile yine çok faydalı bir tanıtım ve pazarlama çalışması yaptı. Asya’nın en önemli MICE etkinliği ITCM China da Türkiye bu yıl başarılı bir sınav verdi. Gerek Avrupa’dan katılan standlar arasında en büyük stand ile temsil edilmesi ve gerekse fuar alanının hemen girişindeki ilk stand olma özelliği taşıması nedeniyle, bizim standdaki katılımcılarımızla B2B randevusu olmayanların da mutlaka standımıza uğramalarını sağladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının Pekin ofisinin 55m2 standı ile 3.kez katıldığı etkinliğe İstanbul Kongre Bürosu, THY, Dekon Turizm, Wyndham Istanbul Petek ve Apricot Tours DMC, de ülkemizin MICE özelliklerini tanıtıp, faydalı görüşmeler yaptılar. 3 Gün boyunca fuarda gerçekleşen görüşmeler sonrası tüm katılımcılarımız mutlu ve bu büyük pazardan çeşitli bağlantılar ile döndüler.

25 ülkeden gelen 72 MICE turizm uzmanı gazeteci,  40 ayrı ülkeden gelen 400’ü aşkın davetli buyerın 850 standdan oluşan katılımcılarla  ile randevu sistemi ile yaptıkları görüşmelerin toplamı 10.000’ i aşıyordu. Buyerların görüşmek istedikleri stand randevularını fuarın başlamasından 3 ay öncesinden seçtikleri bir sistemle yürüyen B2B görüşmelerinde Türkiye standına olan talebin geçen yıllara göre arttığı gözlendi. Görüştüğümüz stand yetkilileri de 2013 dışında 2014 için de toplantı talepleri aldıklarını ve Çin pazarından beklentilerinin üstünde bir talep gördüklerini belirttiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı Pekin müşavirimiz İlknur Yiğit’de, geçen yılın sonundan itibaren başlattıkları ve 2013’de devam edecekleri Türkiye Yılı etkinliklerinin bu artışın en önemli nedenlerinden biri olduğunu belirtti. 2012’yi rekor bir rakamla 120.000 Çin’li turist ile kapadıklarını belirten Yiğit, 2013 sonu için bu rakamı %20-25 aşacaklarını ve 150.000 Çin’li turistin bu yıl ülkemize geleceğini sözlerine ekledi.

Tekrar yazalım Uzak doğu pazarlarına önem vermeliyiz, başta da Çin ve Hindistan’a.

****

Şanghay’daki ITCM –China’yı bitirdikten sonra, adet olan, yöre tanıma turlarından bu yıl Şanghay’ a uçakla 2 saat uzaklıktaki Xiamen adasını seçtik. Xiamen Çin’in güneyindeki Fujian eyaletinin en büyük şehri, eyaletin başşehri konumunda ve Çin’in en büyük liman şehirlerinden biri.

Her gün çok sayıdaki  tekne seferleri ve 1 saatten kısa süren deniz yolculuğu ile sadece Xiamen vatandaşlarının vizesiz girebildikleri Tayvan’ın tam karşısında yer alan Xiamen de artık diğer modern Çin şehirleri gibi yüksek binaları ama düzenli, temiz ve bol yeşil alanı olan bir ada şehir.

1573km2 lik adada 3.5 milyon Xiamen’li yaşıyor. Ticaret ve turizm en önemli gelir kaynakları. Xiamen Gaoqi Uluslararası havaalanı tüm Asya ülkelerinin havayollarının seferleri olan modern bir havaalanı. Avrupa’dan da sadece KLM’in Amsterdam seferleri var. Çin’in 6.büyük havayolu kuruluşu olan Xiamen Havayolları da Çin’in birçok şehrine ve yakın dış ülkelere seferler düzenliyor. Deniz yolunun dışında kıta karaya bağlantısı modern köprüler ile sağlanıyor.

Kongre ve fuarcılık’da önemli bir şehir olan Xiamen, çok modern ve işlevsel inşa edimiş Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi ile çok çeşitli ödüller kazanmış ve çok büyük kongre ve fuarlara ev sahipliği yapmış.Çin’in ‘’İlk 10 Konferans ve Fuar Merkezi’’ ödülü, ‘’En Beğenilen Konferans Destinasyonu’’, ‘’En Büyük Toplantı Şehri Ödülü’’ ve ‘’Çin’in En Yeşil Konferans Şehri ödül’’ leri bunlardan bir kaçı. 1 milyon m2lik sergileme olnağı, her yıl 150 yi aşan toplantı sayısı her yıl artarak sürüyor. Xiamen kültürel ve sportif faaliyetler ile de Çin’in önemli bir şehri. Her yıl Ocak ayı başında gerçekleşen Uluslararası Xiamen Maratonuna bu yıl 42 ülkeden 64.000 kişi katılmış. Ekim sonu Kasım başı organize edilen Çin Uluslararası Piyano Yarışması, 17-19 Nisan’daki İmparator Bao Sheng Kültür Festivali, 19-21 Haziran’daki Zheng Chenggong Kültür Festivali, 1 – 6 Ekim’deki  Tekne  Geçit töreni en önemli ve yerli, yabancı milyonların ilgisini çeken etkinlikler.

Xiamen konaklama konusunda da çok zengin bir şehir. Uluslararası zincirlerden Sheraton, Wyndham, Pan Pacific, Crowne Plaza, Millennium, Le Meridien gibi markaların dışında Çin zincir otellerinden 5, 4 ve 3 yıldızlı yüzlerce yeni yapılmış modern tesisler ile konaklama sıkıntısı çekilmeyen ve her bütçeye uygun otellerin bulunduğu bir şehir. Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ortadoğunun lider turizm fuarı ATM bu yıl çok hareketliydi. Bu yıl 20.kez düzenlenen ATM’e, 87 ülkeden 2,500 turizm kuruluşu standları ile katıldı ve 6-9 mayıs tarihleri arasında 22,000 m2 yi aşan Dubai Uluslararası Kongre ve fuar merkezi –DICEC- salonlarında buluşarak turizm alışverişi gerçekleştirdiler. ATM –Dubai direktörü Mark Walsh 2012 de bölgedeki turizm hacminin %4.2 büyüyerek […]

Previous Entry

Geçen hafta yazmaya başladığımız Şanghay’da ITCM –China’ ve Xiamen fam turumuzu anlatmaya devam ediyoruz.

Next Entry