Suat Tore
World of Traveller

Ortadoğu’dan haberler güzel

Mayıs 14th 2013 in Türkçe yazıları

Ortadoğunun lider turizm fuarı ATM bu yıl çok hareketliydi. Bu yıl 20.kez düzenlenen ATM’e, 87 ülkeden 2,500 turizm kuruluşu standları ile katıldı ve 6-9 mayıs tarihleri arasında 22,000 m2 yi aşan Dubai Uluslararası Kongre ve fuar merkezi –DICEC- salonlarında buluşarak turizm alışverişi gerçekleştirdiler. ATM –Dubai direktörü Mark Walsh 2012 de bölgedeki turizm hacminin %4.2 büyüyerek turizme 76.6 milyar dolarlık ek katkı getirdiğini ve özellikle BAE, Oman, Katar ve Suudi Arabistanın bölgede turizmi en çok gelişen ülkeler olduğunu belirtti. Walsh, BAE de geçen yıl turizm yatırımlarının da 22.5 milyar dolara ulaştığını ve bu rakamın bir önceki yıla oranla %12 arttığını da ekledi. Toplantıda 2022 FIFA Dünya Kupasını organize edecek Katar’ın planladığı turizm yatırımları tutarının 65 milyar dolar olduğu ve 85.000’in üzerinde ilave otel odası ile turnuva boyunca 3.7 milyon turist ağırlıyacağı da açıklandı. ATM – Dubai, BAE Başkan yardımcısı ve Başbakanı olan Şeyh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum himayesinde gerçekleşirken, Dünya Turizm Örgütü –UNWTO- Genel Sekreteri Taleb Rifai ATM –Dubai fuarında Türkiye standını ziyaret etti. ATM- Dubai’de stand ziyaretlerini yapan UNWTO- Genel Sekreteri Taleb Rifai, yıllara dayanan dostluğumuzla, davetimizi kırmayarak Türkiye standını da ziyaret etti. Türkiye’nin Dünya Turizmin parlayan yıldızı olduğunu tekrarlayan Rifai, Türk turizminin bu yıla da çok iyi başladığını ve turizmimizi yakından takip ettiğini de belirtti.

Türkiye BAE standları dışında ATM’de 600 metrekarelik en büyük stand ve Türkiye standında yer alan 28 katılımcının yanısıra diğer bölümlerdeki stantlardaki 100’e yakın katılımcı sayısı ile en yüksek katılımı sağlayan ülkelerin başında geliyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın fuarın en görkemli yerindeki standının dışında, fuar girişindeki outdoor reklam çalışmaları ve yaka kartı kordonu sponsorlukları, profesyonel bir tanıtım çalışması örnekleri olarak çok dikkat çekiciydi.

Fuarın dikkat çekici bir diğer yanı da 45 ülkenin üye olduğu ve başkanlığını Emin Çakmak’ın yaptığı Dünya Sağlık Turizm Konseyi-THTC-nin fuardaki özel bölümü idi. Yalnızca B2B görüşmelerin yapıldığı bu salonda ülkemizin sağlık turizmindeki tesis ve kuruluşları büyük ilgi gördü.

Yani Arab pazarının turizm kabesi Dubai’den haberler iyi. Bu yıl artışlar tüm Arab ülkelerinden %50’lere ulaşan rakamlara kadar çıkacak. Kültür ve Turizm ataşesimiz Sedat Gönüllüoğlu ‘’ Ortadoğu pazarından çok umutluyuz. Geçen yılki artış olan % 35’in üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. BAE’den bu yıl % 50’lik bir artışın yaşanması süpriz olmaz.Ayrıca bölgede yaşayıp, buralarda çalışan ve ülkemize tatile gelecek çeşitli Avrupa ülke vatandaşları başta olmak üzere Hintli, Filipinli, gibi diğer çalışan kesimi de saymıyoruz ’’ diyor.

Gönüllüoğlu ‘’Ayrıca THY’nin artan uçuşları ve özel havayollarımızın bölgeye sefer koymaları, bu artışları daha da artıracaktır. Kuveyt’te çok güzel tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Örneğin İstanbul – Kuveyt arasında düzenlenen uçak seferleri haftada üçten 5’e çıkacak. Katar orijinli havayolu El Cezire, Antalya’ya mayıs sonunda sefer başlatacak. Bu çok önemli bir gelişme Türkiye açısından. Kuveyt ve Bahreyn’den % 100 artış bekliyoruz’’dedi. Bu arada, Pegasus’un Katar’ın başkenti Doha uçuşlarına başlayacağı açıklamasını da yeri gelmişken belirtelim.

Sonuç olarak Arab pazarından turizmcilerimiz mutlu dönüyorlar.Arab pazarının uzmanı olan turizmcilerimiz %50 artışların bile üzerine çıkabileceklerini ve Arabların evde oturmayı tercih ettikleri, bu yıl tam Temmuz ayına gelen Ramazan için de ayrı tanıtım çalışmaları yapılrsa bu artışın daha da yükseleceğini söylüyorlar.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Nisan ayının sonuna geldik. 2013 yılının nasıl geçeceği üzerine artık bir fikir yürütebiliriz. Genel görüş çok kısa özetlersek olumlu. Bu yıl da ülkemiz turist sayısında önemli bir artış yaşayacaktır. Bu elbette gelire de yansıyacaktır.

Previous Entry

Nisan ayı ortalarında yolumuz Çin’ e düştü. Pazarın en önemli MICE fuarı olan Şanghay’da ITCM –China’ya bu yıl üçüncü kez katılan Türkiye, bir kez daha İstanbul Kongre ve Ziyaretci Bürosunun MICE fuarlardaki mükemmel organizasyonu ile yine çok faydalı bir tanıtım ve pazarlama çalışması yaptı.

Next Entry