Suat Tore
World of Traveller

Alman Usulü Tanıtım-1-

Haziran 26th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta ‘’Incoming tanıtım yapmalıyız’’ dedik ve özetle turizmin önemini bilen ve farketmeye başlayan ülkelerin yeni örneklerinden, incoming fuarlarından, söz etmiştik. Daha az maliyetli, daha kısa süreli ama daha etkili olan bu fuarlar, doğru seçilmiş yabancı acentalarla yine doğru seçilmiş yerli turizm kuruluşları ile yapılan ve kısa süreli bir organizasyonla karşılıklı ticari görüşmeler şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu hafta’da bu tip fuarlara ek olarak da düzenlenen, ‘’fam trip’’ adıyla anılan, destinasyon ve turizm ürünü tanıtım gezilerinden söz edeceğiz.

Tanıtımın olmazsa olmazı olan, pazara çıkaracağınız turizm yörelerinin ve turizm ürünlerinin tanıtımı için gerçekleşen bu geziler, ülkenize turist gönderecek yabancı acentalar ve ülkenizi yayınlarında tanıtacak yabancı medyaya düzenleniyor. Davetli bu grubları belirlerken o ülke insanlarının seyahat alışkanlıkları ve seyahat tercihlerini de göz ardı etmemeniz, bunları önceden öğrenmeniz gerekir. Bir ülkeden davet edeceğiniz acenta ve medyasının özelliklerini iyi tanımanız gereklidir. Sadece güneş, kum, deniz turları düzenleyen acentaya, toplantı merkez ve tesislerinizi tanıtmanız ne kadar yanlış olursa, turizmi sadece tatil ve güneş olarak bilen ve haberleştiren turizm medyasına da, kültürel değerlerinizi, müzelerinizi, anıtlarınızı tanıtmanız o kadar yanlış olur.Bu nedenle tanıtacağınız destinasyon ve ürüne uygun acenta ve medya belirlenmesi amacınıza doğru ulaşmanızı sağlar.
Elbette bu gezilerde zaman, rehber, kullanılan transfer araçları…vd küçük ayrıntılar da tanıtım gezinizin başarısı için çok önemli ayrıntılardır. Çok iyi organize ettiğiniz bir gezi, çok küçük bir ayrıntı ile kötü bir tanıtıma yol açabilir ve çabanızı boşa çıkarıp maddi manevi kayıplara neden olabilir.
***
Dünyanın en gezginci milletinin yaşadığı Almanya son yıllarda ülke tanıtımına ağırlık vererek incoming rakamlarını sadece komşu ülkelerden gelenlerle değil, yeni seyahatsever ülke insanları ile de artırmak istiyor. Yurtdışı seyahat çıkışları son yıllarda hızla artan Türk turistleri için de bir süredir, hem ulusal turizm örgütleri ve hem de bölgesel turizm kuruluşları ile ülkemizde toplantılar düzenlerken, davet ettikleri turizmci ve medya temsilerimizi Almanya’nın çeşitli yörelerinde ağırlıyor. Çok da iyi ediyor çünkü belli şehirleri dışında tanımadığımız Almanya’nın turizm zenginliklerini görme şansı yakalıyoruz.

Bu tip gezilerden birini ülkemizden 4 kişilk bir medya grubuyla, önceki hafta 2 geceliğine 3 Alman şehrini kısaca tanıyarak gerçekleştirdik. Çok kısa özetlersek çok şey gördük ama çok az bilgi edindik. Bilgi azlığının en önemli nedeni yukarıda yazdığımız küçük ayrıntılarda gizliydi. Bunları bulunduğumuz şehirlerdeki davet sahiplerine de aktardık. Seyahat başlamadan değişmeye başlayan ve bitime kadar 5 kez değişen program, şehir başına ayrılan zaman kısıtlığı, gösterilmek istenilen yerlerin gösterilememsi ya da az zaman ayrılması, rehber seçiminde yanlışlıklar…vd. Alman ev sahiplerinin bile farkına sonradan vardıkları hatalar oldu.

Gezimizin ana sponsoru bizi ilk göreceğimiz şehir olan Nürnberg’e taşıyan havayolumuz THY idi.
Son yıllarda tüm yabancı turizmci dostlarımızdan da duyup gururlandığımız THY’mız, öncelikle hem kabin ekibi hem de özellikle yurtdışındaki ofis ekipleri ile bu övgüyü hak ediyor. Pilot ve kabin ekiplerinin güler yüzlü, sorunlarımıza ekonomi ya da business class farkı olmaksızın çözüm getiren ve getirmeye çalışan içten tavırlarını ve dört dörtlük servis sunumlarını bir kaç yıldır hayranlıkla izliyoruz. Uçak içi yiyecek içecek ise tek kelimeyle dört dörtlük. Artık mütavizi olmaya gerek yok Avrupa’da hiçbir havayolunun business class yeme içme çeşitliliği ve ikramı THY’nin ekonomisi ile bile yarışamaz. Kısa uçuşlardaki bu farkın uzun, kıtalararası uçuşlarda daha da belirgin olacağından da hiç kuşkumuz yok. Tebrikler DO&CO ve THY’ye.

Bir diğer övgüyü de THY’nin yurtdışı ofislerindeki çalışanlar için yapmam gerekiyor. Bu köşeyi takip edenlerin bildiği, katıldığımız fuarlarda, o şehirlerdeki THY müdür ve çalışanları ile karşılaşıp tanışıyoruz. Bir kaç istisna dışında yurtdışı ofislerimiz lisan bilen, THY’nı daha ileri götürmek için araştırma ve uygulamalar yapan, müdür ve konularına hakim pırıl pırıl, yüksek eğitimli gençler ile çalışıyor. Bu ofislerin adlarını vererek haklarını teslim etmem gerekirse, Frankfurt, Dubai, Pekin, Şanghay, Madrid, Milano, Roma, Kiev ve son olarak da Nurnberg’i ilk sıralara koymam gerekir. İstisnalar da biz de kalsın ! Haftaya devam edeceğiz
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta Malezya’nın organize ettiği bir incoming etkinliği, Aeromeet 2013 ve tanıtım turları yazımıza devam ediyoruz.

Previous Entry

Almanya tanıtım yazımızı sürdürüyoruz.

Nürnberg gezimize bizi taşıyan THY, geçen yıl bölge tanıtımı nedeniyle İstanbul’da tanıştığımız Osman Nuri Hasırcı ve genç yönetimi ile Nurnberg’de başarılı işlere imza atıyor. 40 Yıldır Nürnberg’e düzenli uçan THY, by yıl Ocak ayında imzalanan anlaşma ile NürnbergMesse fuarcılık şirketi için “tercihli havayolu” olmuş. Fuar ve kongreler ile turizmde büyümeyi hedefleyen Antalya’nın […]

Next Entry