Suat Tore
World of Traveller

Incoming tanıtım yapmalıyız-1-

Haziran 11th 2013 in Türkçe yazıları

Artık ülkeler farklı destinasyonlarını incoming etkinlikler ile tanıtmaya başladılar. ABD yıllardır bunu farklı eyalet ve şehirlerde düzenlediği Pow Wow ile yapıyor. Almanya’da benzerini GTM ile yine aynı şekilde her yıl değişik bir şehrini ve çevresini tanıtmak üzere kısa süreli bir fuar düzenliyor.Tayland’ın TTMPlus’u da bu etkinliklere yakın bir örnek olarak verebiliriz. Tüm Dünya’dan davetli buyerları kendi turizmcileri ile buluşturup hem pazarlama hem de farklı destinasyonlarını öne çıkarıp tanıtım gerçekleştiriyorlar. Her ülke kendi olanakları ölçüsünde yabancı turizmcileri, ağırlıklı olarak outgoing yapan acentaları ve medyayı ülkesine davet edip, turizm çeşitlerini, tanınmayan destinasyonlarını gezdiriyor ve sonraki yıllar için turizme hazırlıyor. Özenle seçtikleri bu buyerların sayısı ülkeden ülkeye bütçeleri ölçüsünde değişiyor. Pow Wow’larda bu sayı 1000’leri bulurken GTM de 500’lere yaklaşıyor. Geçen hafta Malezya’nın turizmini yazmaya başladık. Çok farklı etnik, sosyal ve dini yapısına rağmen uyumlu biçimde elele turizme nekadar önem verdiklerini aktardık.
Malezya  geçen yıl başlattıkları bir incoming etkinlik ile ülke tanıtımlarına devam ediyor. Bu haftada Mayıs sonu gerçekleştirdikleri bu etkinliği köşemizde anlatacağız.
‘’Colours of 1Malaysia 2013, Truly Asia’’ başlığı ile 2013 için başlattıkları reklam ve promosyon çalışmaları ile yetinmeyen Malezya, 19 Ocak 2013’de bizzat Başbakan’ları tarafından imzalanan protokolle ‘’Visit Malaysia 2014’’tanıtım kampanyasına da başladı.
Mayıs başındaki seçimlerden sonra, 16 Mayıs’da Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığına getirilen Dato’ Seri Mohamed Nazri bin Abdul Aziz, önümüzdeki yılın ‘’Visit Malaysia 2014’’ kampanyasını da başlattı. Bu kampanya ile 25 milyon olan turist sayısını 28 milyona yükseltme hedefi koyan Malezya, 2013 için 358 milyon MYR – 118 milyon ABD Doları- tanıtım bütçesi ayırdı. Böylelikle geçen yıl 60 Milyar MYR –yaklaşık 20 Milyar ABD Doları- olan turizm gelirini de daha yukarılara taşımak istiyor.
Bu hedef doğrultusunda Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığı, ilk olarak iki ayrı grup oluşturarak her yıl Mayıs ayı sonlarında düzenelenen ‘’Colours of 1Malaysia’’ etkinlikleri için yurtdışından turizmci ve medya mensublarını ülkeye davet etti. 1.grubta 20 ülkeden 120 turizm buyer – alıcı – ve medyası Malezya’ya gelerek 24-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Aeromeet 2013 toplantılarında ağırlandı. Bu toplantılarda, yabancı buyerlar Malezyalı turizmciler ile B2B toplantılara katılırken uluslararsı medya da çeşitli toplantı ve fam tripler ile Malezyanın çeşitli yöreleri hakkında bilgilendi.
2.grub ise ‘’Mega Fam’’ adı altında 23 farklı ülkeden davet edilen toplam 248 medya mensubu ve özel konuklardan oluşdu. Türkiye’den de buyer ve turizm medyası hem Aeromeet 2013 ve hem de Mega Fam için Malezya’ya geldi. Ve bu iki grub 25.Mayıs akşamı birlikte ‘’Colours of 1Malaysia’’ açılışını izlediler.Malezya kralı ve eşinin de baştan sona izlediği etkinlikte, Malezya’nın ana karasından Borneo adasındaki Sarawak ve Sabah bölgelerine kadar tüm din ve ırklarından sayıları 10 binleri bulan göstericiler 6 saat süren ışık, müzik, dans gösterileri ile hoşgörüyü ve birlikteliğin en güzel örneklerini 100 bini aşan yerli ve yabancı izleyiciye gösterdiler. Her dinden insanlar, Rio karnavalına özgü cadde üzerinde geçişlerinde, yerel, otantik ve dini kıyafetleri ile birlikte dans etti ve hep birlikte eğlence coşkusunu yaşadı.Ve son olarak Malezya toplumunun her yöresinden toplam 6.700 danscısı yine birlikte şarkı söyleyip, dans ederek Malezyanın çok renkliliğinin sonuçta tek bir Malezya’da bütünleştiğini anlamlı bir şekilde final gösterisi ile izleyicilere sundular.
Gerçekleştirdikleri muhteşem açılıştan sonra buyer ve medya ordusu grublar halinde Malezya’nın değişik bölgelerini ziyaret etmeye başladılar.
Amaç Malezyanın öne çıkmamış potansiyel turizm bölgelerini tüm turistik özellikleri ile tanıtmak ve bu bölgelere de turist çekmek. Borneo adasındaki Sarawak ve Sabah bölgeleri de dahil olmak üzere Malezya ana karasındaki Kuala Lumpur dışındaki diğer bölgelere de grublar halinde turlar düzenlediler. Haftaya bizim katıldığımız turu ve bölgeyi yazacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Maleyza turizmin öneminin farkında. Farkında olduğu bir diğer olgu da coğrafyasının avantajı. Geçenlerde yazdığımız bir haberimizi hatırlayalım. Şöyle yazmıştık; ‘’2012 de 83 milyon turisti ve 102 milyar dolar harcaması ile hem Dünyanın ençok gezen, hem de en çok harcayanların ülkesi olarak Dünya turizminin yeni lider ülkesi Çin oldu.’’ (29.04.2013 Turizmcinin Gazetesi)

Başta Tayland olmak üzere Asya […]

Previous Entry

Geçen hafta Malezya’nın organize ettiği bir incoming etkinliği, Aeromeet 2013 ve tanıtım turları yazımıza devam ediyoruz.

Next Entry