Suat Tore
World of Traveller

Incoming tanıtımı yapmalıyız -2-

Haziran 18th 2013 in Türkçe yazıları
Geçen hafta Malezya’nın organize ettiği bir incoming etkinliği, Aeromeet 2013 ve tanıtım turları yazımıza devam ediyoruz.
Türk acenta ve medyasının da içinde olduğu grubta bulunan Rus, İrlandalı, Ingiliz, Kanada ve İsveçliler ilk olarak Malezyanın kuzey doğusunda bulunan Terengganu şehrine geldiler.
Beyaz kumlu plajları ve Güney Çin denizinin akvaryum gibi sularında binlerce çeşit balık türünü, değişik mercan çeşitlerini ve deniz bitkilerini barındırması nedeniyle Terengganu, bölgenin en önemli dalış ve ‘’snorkelling turizmi’’ merkezi. Şehir merkezine çok yakın, heryerden kolayca ulaşılabilen 400 kadar yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı adalarda bulunan koylar, bu turizm çeşidinde Güney Asya’da Malezya için büyük avantaj getirecektir. Plajlara hakim olarak inşa edilmiş yeni tesisler dikkat çekici. Malezya’nın müslüman nüfusunun en yoğun olduğu bölge olması nedeniyle Terengganu’da sokakta ve marketlerde alkollü içki satılmıyor. Ancak tüm turistik tesislerde her çeşit alkollü içki var ve halk geniş hoşgörüsü ile içenleri hiç yadırgamıyor. Özellikle grubumuzun çoğunluğunu oluşturan Rus medya ve buyerları Terengganu’yu ve ziyaret ettğimiz Tenggol adasını çok beğendiler. Yemekleri ve kültürleri ile ilgi çekmesi nedeniyle Rusların gelecekte yeni destinasyonu Terengganu olursa kimse şaşırmasın !
Terengganu’dan sonra grubumuz Malezya’nın en bilinen turizm merkezi Langkawi adasına gitti.
Kuala Lumpur’un ardından b2b görüşme ve seminerlerin yapılacağı Aeromeet 2013’ün Langkawi ayağı gerçekleşen açılış seramonisi ile başladı. 20 ülkeden 120 turizm agentası -buyer- ve Malezyalı agenta ve otelciler ile karşılıklı teke tek görüştüler.
Tüm turizmci ve medyanın katılımı ile gerçekleşen açılışı Langkawi Bölgesi Gelişme bölümü CEO’su Khalid Bin Ramlı’nın yaptı. Bir doğa cenneti olan Langkawi adasının sahip olduğu bitki örtüsü ve hayvan çeşitleri ile ilgili bilgileri sunan naturalist ve doğa turizmi uzmanı İrshad Mobarak ilginç Eko turizm sunumunun ardından katılımcı turizmciler akşam saatlerine kadar görüşmelerini sürdürdüler.
Davetli acentacılar B2B görüşmelerini yaparken medya mensubları programlanan tekneler ile Langkawi adasını çevreleyen diğer küçük adalara giderek bölgenin turizm olanaklarını yerinde görüp bilgi aldılar. Pulau Dayang Bunting de bulunan tatlı su gölü ve Palau Beras Basah’ın beyaz kumlu denizinden yararlanıp, yerel restoranın piknik şeklinde sunulan öğle yemeğinde Malezya mutfağının örneklerini tattılar.
Tüm konukalar akşam da Westin Langkawi Beach & Spa Resort’daki plaj partisi ile akşam yemeği ve düzenlenen eğlencelere katılarak, Langkawi de dolu bir gün geçirdiler.
Geçen yıl düzenledikleri başarılı Euromeet 2012’den sonra bu yıl 24 Mayıs’da Kuala Lumpur’da başlayan Aeromeet 2013 ile Amerikalı, Avrupalı ve Okyanusyalıları buluşturan Malezyalılar, buyer ve medyaya Langkawi adasını tanıtma günü organize ettiler. Belki ismine de daha uygun düşen bir şekilde son buluşma, denizden 700m yükseklikteki Mat Chinchang dağının tepesinde, gerçekleşti.
42 derecelik eğimle dünyanın en dik teleferiği ile çıkılan Mat Chinchang dağının zirvesinde buluşan turizmciler, Andaman denizine serpilmiş yemyeşil adaların, biraz bulutlu bir hava da olsa enfes manzarasını seyir ederek yorgunluk attılar. Langkawi destinasyonunu tanıma turuna çıkan yabancı turizmci ve medya grubu, 7 yıl önce aynı turu yaptığımız için gitmediğimiz Langkawi klasik turu olan Kartal seyri ve fotograf çekimi, Bat Cave ve başta mangrove ağaçları olmak üzere bir bitki cenneti olan Kilim Geopark gezisine katıldılar. Batik işleme merkezi ve ardından Skycab adını verdikleri teleferik ile Mat Chinchang dağından 360c ile manzarayı seyredip, 125m uzunluğundaki Skybridge’de yürüdüler. 50 kadar hediyelik eşya mağazasının bulunduğu Oriental Village de gelenksel showları ile verilen akşam yemeği ile Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığının eksiksiz organizasyonu, tüm katılımcılara dağıtılan teşekkür sertifikaları ile son buldu.
Sonuç olarak bu tip incoming tanıtım etkinlikleri son yıllarda giderek önem kazanıyor.
Bakanlık öncülüğünde ülkemizin başta Karadeniz olmak üzere Doğu ve Güney Doğu Anadolunun turizm potansiyeli ortaya çıkartmak, yabancı seyahat orginazasyonu yapan acentalara hem B2B hem de tanıtım turları düzenleyerek organizasyonlar düzenlememiz ayrı bir tanıtım ve pazarlama etkinliği olarak düşünülmelidir.requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Artık ülkeler farklı destinasyonlarını incoming etkinlikler ile tanıtmaya başladılar. ABD yıllardır bunu farklı eyalet ve şehirlerde düzenlediği Pow Wow ile yapıyor. Almanya’da benzerini…

Previous Entry

Geçen hafta ‘’Incoming tanıtım yapmalıyız’’ dedik ve özetle turizmin önemini bilen ve farketmeye başlayan ülkelerin yeni örneklerinden, incoming fuarlarından, söz etmiştik. Daha az maliyetli, daha kısa süreli ama daha etkili olan bu fuarlar, doğru seçilmiş yabancı acentalarla yine doğru seçilmiş yerli turizm kuruluşları ile yapılan ve kısa süreli bir organizasyonla karşılıklı ticari görüşmeler şeklinde gerçekleştiriliyor. […]

Next Entry