Suat Tore
World of Traveller

Malezya turist artışında patlama yaşar!

Haziran 5th 2013 in Türkçe yazıları

Maleyza turizmin öneminin farkında. Farkında olduğu bir diğer olgu da coğrafyasının avantajı. Geçenlerde yazdığımız bir haberimizi hatırlayalım. Şöyle yazmıştık; ‘’2012 de 83 milyon turisti ve 102 milyar dolar harcaması ile hem Dünyanın ençok gezen, hem de en çok harcayanların ülkesi olarak Dünya turizminin yeni lider ülkesi Çin oldu.’’ (29.04.2013 Turizmcinin Gazetesi)

Başta Tayland olmak üzere Asya ülkeleri Çin’i çok yakından takip ediyor.Hesap basit.Komşu ve yakın ülkelerden gelecek turist. Malezya’da bu ülkelerden biri.

Malezya geçen yıl 25 milyon olan turist sayısını 2014 sonuna kadar 3 milyon artırarak 28 milyon turist hedefi koydu. Bu rakama da kolaylıkla ulaşacağını tahmin etmek zor değil. Çünkü Malezya’nın tanıtıma ayırdığı rakam, 2013 için 358 milyon MYR – 118 milyon ABD Doları-. Geliri ve yurtdışına çıkışı artan Çin’li turist Malezya’nın ilk hedefi. Çünkü Malezya’da yaşayan Çin’li sayısı toplam nüfusun %25’ini oluşturuyor. Çünkü Malezya’da ekonomi neredeyse Çinlilerin elinde. (Toplam sermayenin %70’i). Bunlar Malezya’ya gelecek Çin’li sayısını artıracak önemli faktörler olacaktır.

Çin’li turist bu yüzden Malezya’yı tercih edecek ve hem turist sayısını hemde turizm gelirini artıracaktır.Malezya’nın Mayıs ayı başına kadar Turizm Bakanı bir Çin’li hanımdı. Bu hedefler ve bütçe onun döneminde programlandı. Mayıs başındaki genel seçimlerden sonra yeni gelen Bakan’da bu programı aynen uyguluyor.

2013 tanıtım çalışmalarına uygun olarak hazırladıkları bir ‘’incoming’’ etkinlik geçen hafta gerçekleşti.

‘’Colours of 1Malaysia 2013, Truly Asia’’ . ‘’Çeşitli renklerde tek Malezya, Malezya gerçek Asya’’ sloganları Malezyanın etnik ve dini olarak çok renkliliğini bir bütün olarak Dünya’ya duyurmasını hedefliyor. Malay, Çin’li, Hindu, Borneo’lu,Sabah’lı, Sarawak’lı ve bu bölgelerde yaşayan İban, Orang Ulu, Penan halkları… gibi çeşitli din ve ırkların birlikte mutlu bir şekilde yaşadıkları Malezya’nın 2013 turizm sloganı.

Malezya turizme büyük önem veriyor. Turizmin barış ve huzur içinde gerçekleşeceğinin farkında.Bu yüzden, karmaşık demografik ve etnik yapısına rağmen huzur içinde, kavgasız gürültüsüz yaşıyor.

TC. Malezya Büyükelçiliğinin Malezya resmi raporu şöyle: ‘’Devletin resmi dini İslam’dır. Müslüman nüfus için İslam Hukuku geçerlidir. Ancak, dini hükümlerin medeni hakların ötesine giden kuralları çoğu hallerde fiilen uygulanmamaktadır. Ülkede inanışların dağılımı tahminen şöyledir: İslam %60.4, Budizm %19.2, Hıristiyanlık %9.1, Hinduizm %6.3, Konfüçyist-Taoist ve diğer Çin dinleri %2.6, ilkel kabile dinleri ve diğerleri %2.4.’’

İnsanlar birbirine saygılı, dinine, inanışına karışmıyor ve ülkeleri için elele verip daha iyisi için çalışıyor. Yepyeni oteller, tertemiz şehirler, caddeler, sokaklar, yemyeşil parklar, halk için yaşam alanları, hızla gelişen turistik bölgeler, halkın ve ülkelerine gelen ziyaretcilerin yaşamını kolaylaştıran şehir mimarisi ve çevre anlayışı modern batılı ülkelerin bile üstünde.

Ülkede islam hukuku geçerli ama içki sorunları yok. Ülkenin heryerinde içki bulmak mümkün. İçki satışı genelde yasak değil. Büyük şehirlerde marketlerde her türlü içki bulunuyor. Nüfusunun %100’ü müslüman olan bir eyaletde sokakta içki satılmıyor ama tüm turistik tesislerinde içki bulmak mümkün. Üstelik müslüman garson hiçbir art düşünceye girmeden servisi gülen yüzüyle yapıyor. Ezan saatinde, dini ay Ramazan’da ise diğer din mensubları müslümanlara saygısını her şekilde gösteriyor.

Ülkenin lideri olan Kral seramoniye gelecek diye yollar kesilmiyor, arabasına sadece önde ve arkada birer polis eskortu eşlik ediyor, mütevazi görüntüsü ile kendisini izleyen yerli ve yabancıların sevgisini kazanıyor. Ülkesinin bir tanıtım çalışmasına katkısını da seramoniyi başından sonuna kadar, süren 5 saat boyunca izleyerek destek veriyor.

Seçimden sonra Turizmin yanısıra Kültür işlerine de başkanlık etmeye başlayan yeni Malay Bakan, eski Çin’li Bakanın programına aynen sahip çıkıyor ve ülkesinin yararına olan bir açılışa en önceden gelip en son ayrılanlar arasında yer alıyor.

Açılışta başörtülü müslüman’da, budist Çin’li de kola kola girip rock müzikle ya da malay dansıyla dans edebiliyor.

Kısaca Malezya tüm karmaşık etnik ve dini yapısına rağmen turizmin evrensel gerçeklerine uygun olarak Dünya turizminde hızla üst basamaklara çıkıyor. Malezya izlenimlerimizi sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta yazmaya başladığımız Şanghay’da ITCM –China’ ve Xiamen fam turumuzu anlatmaya devam ediyoruz.

Previous Entry

Artık ülkeler farklı destinasyonlarını incoming etkinlikler ile tanıtmaya başladılar. ABD yıllardır bunu farklı eyalet ve şehirlerde düzenlediği Pow Wow ile yapıyor. Almanya’da benzerini…

Next Entry