Suat Tore
World of Traveller

Alman Usulü Tanıtım-2-

Temmuz 2nd 2013 in Türkçe yazıları

Almanya tanıtım yazımızı sürdürüyoruz.

Nürnberg gezimize bizi taşıyan THY, geçen yıl bölge tanıtımı nedeniyle İstanbul’da tanıştığımız Osman Nuri Hasırcı ve genç yönetimi ile Nurnberg’de başarılı işlere imza atıyor. 40 Yıldır Nürnberg’e düzenli uçan THY, by yıl Ocak ayında imzalanan anlaşma ile NürnbergMesse fuarcılık şirketi için “tercihli havayolu” olmuş. Fuar ve kongreler ile turizmde büyümeyi hedefleyen Antalya’nın kardeş şehri Nürnberg, THY’ın 233 destinasyonu ile bir yandan tüm Dünya’dan işadamı ve tatilseveri ağırlama olanağına kavuşurken, öte yandan THY’nin yaz aylarında haftada 18’e yükselecek uçuşları ile Türk işadamı ve tatilseverleri de tarihi öneme sahip şehirlerine bekliyor.

THY’nın ana sponsorluğunda, Nürnberg Havaalanı işletmesi, Nürnberg Turizm ofisi ve Frankfurt Turizm ofisinin davetlisi olarak Türk medya grubu olarak bölgeyi ziyaret ettik.

Mükemmel servis ve ekibiyle Avrupa’nın 1 no’lu havayolu seçilen THY’nin Nürnberg müdürü Osman Nuri Hasırcı, medya grubuna, karşılama ve havaalanı içindeki THY ofislerinin gezilmesinden sonra ‘’Nürnberg, THY’nin 233 destinasyonundan biridir. 1973 yılından beri uçulmaktadır. Haftada birkaç uçakla başlanmıştır. Daha sonra beşe, sonra da yediye çıkmıştır. Şimdi haftalık uçuşumuz 14, yazın da 18’e çıkacakdır. Uçuşumuzun 40. yılı kutlaması 05 Temmuz 2013 tarihinde Nürnberg Havalimanında yapılacaktır. NUE Havalimanı 40 yıldır partnerimizdir. Kendileriyle çok iyi çalışmaktayız. Kazan kazan – Win Win- formülünü her iki tarafta tercih ederek beş yıllık bir anlaşma imzalamıştır. Kuzey Bavarya bölgesinde saygın kurumlarla ve firmalarla anlaşmalar imzalanmıştır. Kazan kazan stratejisi partnerlerimizle birlikte sürdürülmektedir. Bu partnerlerimiz

1. Nürnberg Hava Limanı

2. Nürnberg Fuarı

3. 1.FCN -Birinci ligte oynayan Nürnberg Futbol Takımı-

4. Brose Basket Bamberg

5. Diğerleri -Üniversiteler, firmalar, belediyeler ve okullar-‘dır ‘’ bilgileri verdi.

Türk medya grubu havaalanı içi turu yaparak her yıl 4 milyon yolcu ve 100 bin ton kargo kapasitesi olan Nürnberg havaalanını tanıyıp, pazarlama sorumlusu Silvia Arai Hoffmann’dan bilgiler aldı. Program doğrultusunda şehrin önemli turistik bölgelerini de gezen grubumuz, İkinci Dünya Savaşı sonrası duruşmalarının yapıldığı ünlü Nürnberg Mahkemelerini, Nazi partisinin kuruluşu ile yapımına başlanan ama tamamlanamayan ve günümüzde müzesi, spor alanları ve parkları ile bir turistik kimlik kazanmış Nazi döküman merkezini gezdi. Nürnberg sevimli bir şehir, ancak şehri tanımak için ayrılan süre çok az programlanmış. Nürnberg’de yaşayan Türk rehberimiz Dilek Yüksel, bu kısıtlı zamanda bizlere çok şey aktarmak için çabaladı, durdu. Aslında onun iyi niyetle her detayı aktarma ve bizleri bilgilendirme arzusu, merakımızı daha da artırıyordu ama detaylar için zaman yetersizliği de bizleri üzdü. ‘’ İyi program, ama az zaman’’, tanıtımın istenen düzeye ulaşmasını etkiledi. Medya mensubları kendi ilgi alanına giren konularda hem yeterli bilgi alamadılar hem de özel zaman ayrılmadığı için şehri yeterince gezemediler ve akılları Nürnberg’de kaldı.

Aklımızın daha çok kaldığı bir diğer şehir, Nürnberg’e 1 saatlik bir tren yolculuğu ile gittiğimiz bölgenin sevimli şehri Würzburg oldu. 1 gece konaklayacağımız bu şehirde zaman neredeyse hiç yoktu. İngilizce rehberimizin neredeyse hiç durmaksızın, hızlı yürüyüş temposunda aktardığı bilgilerle geçen 2 saatlik çok hızlı turunda, şehrin adını taşıyan güzel sarayını gezip, tarihi şehrin güzel dekorlu eski ve çok iyi korunmuş binaları, kiliseleri, kültürel yerlerini, isimlerini bile not edemeden akşam yemeği için buluşma noktasına ulaştık. Bu arada Main nehri üzerinde, heykelleri ile Prag’ın Charles köprüsünün benzerini de kısa süreli adımladığımızı yazalım. Würzburg şehrinin turizm bölüm başkanı Jürgen Ludwig ile yediğimiz akşam yemeğinde kendisine de aktardığımız gibi ihtişamlı Marienberg kalesi ile Würzburg kesinlikle Türk turistlerin seveceği bir destinasyon olabilir. Bölgenin en büyük üzüm bağlarına sahip şehri olması nedeniyle şarapcığın merkezi olan şehir, Main Nehri kıyılarına yerleşmiş tarihi yapıları, parkları, yeme içme mekanları ile dikkat çekiyor. Ancak akşam saatlerinde 2 saatlik bir gün ışığında görebildiğimiz bu şehir için ‘’hiç yaşamadık dolayısıyla da anlatamıyoruz demek’’ en doğrusu olacaktır. Hem Nürnberg ve hem de Würzburg mutlaka tekrar görülmesi gerekli iki şehir olarak notlarımıza kaydedildi!

Sabah erkenden kalkıp, neden programa konulduğunu bir türlü anlamadığımız 2 saatlik Frankfurt tanıtımı öncesi, yolumuz üzerindeki Marienberg Kalesini de görmek istedik. İstanbul çıkışımızdan başlayarak 5 defa değiştirilen programa 30 dakikalık bir ekleme yapmakla da ne kadar doğru bir karar aldığımızı kaleyi görünce anladık. Şehri ayaklar altına alan çok güzel bir kuşbakışı ile kale ve içerisi bir gününüzü harcamaya değer.

Türkçe bilen Frankfurt doğumlu rehberimiz Serhat Aksoy’un iyi niyetli tanıtımı ile arabamızdan hızla geçerken gördüğümüz, Frankfurt caddelerinde çok sayıda müzenin bulunduğu nehir kenarı ve kısa turlu tarihi bölgesi Römerberg dışında yazacak başka birşeyimiz ne yazık ki yok !

Sonuç olarak Alman turizmci dostların daha tanıtım işini beceremediklerini 2 defa katıldığımız GTM fuar sonrası fam’lerde ve bu son gezimizde bir kez daha anladık.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Geçen hafta ‘’Incoming tanıtım yapmalıyız’’ dedik ve özetle turizmin önemini bilen ve farketmeye başlayan ülkelerin yeni örneklerinden, incoming fuarlarından, söz etmiştik. Daha az maliyetli, daha kısa süreli ama daha etkili olan bu fuarlar, doğru seçilmiş yabancı acentalarla yine doğru seçilmiş yerli turizm kuruluşları ile yapılan ve kısa süreli bir organizasyonla karşılıklı ticari görüşmeler şeklinde gerçekleştiriliyor. […]

Previous Entry

Hani derler ya bir elinde 10 marifet.İşte dostumuz Cem Polatoğlu böyle biri. İTÜ gemi inşaat mezunu ama şimdilerde acentacı, rehber ve gazeteci. İyi derecede; İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Almanca bilir ve tüm bu dillerden T.C Turizm Bakanlığı kokartlı profesyonel turist rehberidir. Doktor, banka, sigorta, avukat….mağdurlarının dostudur. Biz de kendisini zaten doktor mağduru olunca tanıma fırsatı […]

Next Entry