Suat Tore
World of Traveller

Neyi, nereden almalı? dursun bir köşede!-2-

Temmuz 16th 2013 in Türkçe yazıları

Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberine devam ediyoruz.

* Cam Ürünleri: Ana merkez Paşabahce. Paşabahce ve Tuzla’da büyük satış yerleri ve depoları var, şehrin birçok yerinde de satış mağazaları bulunabilir. Mercan Siyavuşpaşa sokaktaki Gül han ve Yeni Okur han’da diğer merkezler.

* Çakmak: Toptan merkez yine Tahtakale. Bereket han çakmakcıların toplandığı bir merkez. Tokai’nin üreticisi de burada. Her türlü çakmak malzemeleri Sirkeci Büyük Postahane yan sokakta bulunabilir.

* Çanta: Şehrin çeşitli yerlerinde fabrika üretimi yapılan yerler var. Yıkılmasına rağmen Zeytinburnu’da bir merkez. Şimdilerde Tuzla Organize Sanayi her türlü deri mal üretimi yapıyor.Bu büyük merkezlerin dışında, Çarşıkapı Centilmen han ve Gedikpaşa’daki Aydın Saray iş Merkezi, Bomonti caddesi üzerindeki mağazalar ucuz çanta alınabılecek yerler.

* Çay: Merkezi Rami Gıda çarşısı.

* Çicek: Karamürsel-Yalova yolu merkez.Ayrıca, Bayrampaşa ve Dolapderede gibi birçok semtte de çiçek mezatı yapılıyor. Eminönü,Mısır çarşısı yanında Çiçekciler pazarı da bir merkez sayılabilir.Çiçek soğanı ise yine Çiçekciler pazarı ile, Bostancı,Yeşilköy gibi semtlerdeki seralarda bulunabilir.

* Çimento: Bayilerin toplandığı bir merkez yok. Aksaray da depolar bulunabilir. Keresteciler ile çimentocular bir arada kümelenmiş durumda.

* Çocuk Giysisi: Çocuk giysilerinin merkezi Yeşildirek.Türk Ocağı caddesi arkasındaki Nebioğlu han, Anadolu han ve diğer hanlar bir merkez. Ayrıca, Nişantaşı Şair Nigar’da da bir çok han var.

* Çorap: Yeşildirek Macuncu sokak ve Tarakcı Cafer Sokak üzerindeki hanlar çorapcıların merkezi. Ayrıca, Istanbul Erkek lisesi’nden Mahmutpaşa’ya inen ara yol uzerinde de birçok çorapcı var.

* Çuval: Eminonu Hasırcılar sokak civarındaki hanlarda çuval ve ip toptancıları bulunuyor.

* Deniz Malzemeleri: Sirkecide olta,iğne,misina gibi malzeme satan yerler var, ayrıca Mercan’da kurulan Doğu Bloğu pazarında ucuz olta satılıyor. Karaköy’de de bu tip malzemeler bulunabilir.

* Deniz Motorları: Şenrin birçok yerinde işyerleri var.Ancak Karaköy Galata Mevlevihanesi sokak civarında değişik modeller bir arada bulunabilir.

* Deniz Ürünleri: Toptan ve perakende hali Kumkapıda. Ayrıca Tuzla’dan Avcılar’a ve Sarıyer’e kadar bütün kıyı şeridinde balık satışı var. Midye merkezleri Rumeli Kavağı, Beykoz ve Sarıyer.

* Deri Giyim: Yeni merkez Tuzla Organize Sanayi Bölgesi, Zeytinburnu 5 kardeşler caddesi, Nişantaşı’nda Kosar deri ve yine Gedikpaşada’daki bazi hanlar alışveriş için uygun yerler. Zeytinburnu’ndaki fabrikaların Tuzla’ya taşınmasından sonra burada fabrika satış merkezleri kaldı. Ucuz ve kaliteli deri için, Zeytinburnu’nun iç kesimlerine gitmekte yarar var. Gedikpaşa bölgesi daha ucuz ama  kalite biraz daha düşük. Kapalıçarşı içinde bazı hanlarda da ucuz deri giyim bulunabilir.

* Deri Saraciye:En önemli merkez Mercan bölgesi, Uzun çarşı civarı. Buralarda bavuldan cüzdana her türlü mal bulunabilir. Tuzla Organize Sanayi, Desa, Matraş gibi büyük firmaların satış merkezleri de var. Dünyanın ünlü  markalarının hakikisinden ayırt edilemeyecek kadar kaliteli taklitleri, Uzun çarşıda bulunabilir. Mercan yokuşunda, Dünya pazarlarına en son giren bavul modellerini veya en gelişmiş Bond çantaları bulmak mümkün.

* Döşemelik Kumaş: En fazla çeşit İMC bloklarında, ilk 5 blokta her türlü döşemelik kumaş bulunabilir.

*El Aletleri: Matkaptan İngiliz anahtarına kadar her türlü el aletinin ana merkezi Karaköy Perşembe pazarı .Burada akla gelebilecek her türlü el aleti satılıyor.

*Elektrik Malzemeleri: Düy, priz..vs bütün elektrik malzemelerinin ana merkezi Bankalar caddesi olarak da bilinen Okçu Musa ve Voyvoda caddesi üzeri.Yol üzerindeki mağazalarla, hanların ikinci veya üçüncü katlarındaki mağazalar arasında fiyat farkı var. Satış fiyatları piyasaya göre % 30 daha düşük.

*Deterjan: En önemli satış bölgesi Rami piyasası.Şehrin değişik bölgelerinde de spotcular var.

* Elektronik parçalar: Kadiköy’de Yazıcıoğlu iş hanı, Karaköy’de eski Selanik pasajı ile karşı sırasındakı Balıklı Han en önemli satış merkezleri.

Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Hani derler ya bir elinde 10 marifet.İşte dostumuz Cem Polatoğlu böyle biri. İTÜ gemi inşaat mezunu ama şimdilerde acentacı, rehber ve gazeteci. İyi derecede; İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Almanca bilir ve tüm bu dillerden T.C Turizm Bakanlığı kokartlı profesyonel turist rehberidir. Doktor, banka, sigorta, avukat….mağdurlarının dostudur. Biz de kendisini zaten doktor mağduru olunca tanıma fırsatı […]

Previous Entry

Yaz aylarının yazı tipine uygun olarak, Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

* Fabrika satış mağazaları: Bu mağazalarda fiyatlar normal etiketlere göre daha ucuz. Merter bu açıdan zengin. Hazır giyim ve iç çamaşırı burada bulunabilir.Yine, Yeni Bosna, iç çamaşırı, E-5 Bostancı sapağı, Ayakkabı ve Hazır giyim, Nişantaşı ve Bomonti’de deri mamüller, hazır giyim ve kumaş,havlu, spor […]

Next Entry