Suat Tore
World of Traveller

Neyi, nereden almalı? dursun bir köşede!-4-

Temmuz 30th 2013 in Türkçe yazıları

Yaz aylarında boş vakitlerde eksik gedik gidermek için yararlı olacağına inandığımız Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

*İkinci el kamyon:Aynı işmakineleri gibi, ikinci el kamyon pazarının merkezi, Bostancı,Maltepe, Kartal arasında.

*İmes Sanayi sitesi: Umraniye Dudullu bölgesinde ağır makine imalatı yapılan dev bir site. Ayrıca kalıpcılar ve diğer küçük imalatcılar da burada yer almışlar.

*İnşaat demiri: Bir müddet öncesine kadar Perşembe Pazarı bu ürün’ün merkezi idi. Şimdilerde, Merter Demirciler sitesi ve bazı toptancıları ile Perpa, inşaat demiri merkezleri.

*Kağıt: Tahtakale’de ithalatcılar, Cağaloğlu’nda depo ve satış merkezleri var. Tahtakale ve Küçükpazar’da defter satış merkezleri, E-5 Çayırova’da Meteksan defter satış merkezi bulunuyor.

*Kağıt Ürünleri: Tuvalet kağıdından peçeteye kadar bütün kağıt ürünlerinde ana merkez Rami piyasası.

*Kahve ve kakao: Mısır Çarşısı Tahtakale çıkışı, toptan kahve ve kakao’nun merkezi.

*Kamyon: Kamyon ve traktor piyasasının merkezi uzun bir süre Sirkeci’idi. Şehrin muhtelif yerlerinde kamyon satışı var.

*Kaset: Kaset piyasasının merkezi, IMC 6.Blok.

*Kereste: Kereste piyasasının merkezi, Aksaray, Kartal-Maltepe-Pendik ve Cibali. Avcılar bölgesinde fabrika satış mağazaları bulunuyor.

*Küçük ev esyaları spotu: Bu tur ürünlerin spotu, Mercan’dan Eminönü’ne inen Siyavuş Paşa caddesi üzerinde yer alıyor. Bu cadde üzerinde, Gül Han, Yeni Okur Han, Asil Han ve Cevahiroğlu Han’da küçük ev aletleri satan spotcular var.

*Laboratuar Malzemeleri: Eminönü Bahcivancı sokak bu tip malzemeler ve laboratuarda kullanılan kimyasal ürünlerin pazarlandığı bölge.

*Matbaa: Geleneksel olarak matbaacılarin toplandığı merkez Cağaloğlu civarıdır. Yakınlarda kurulan Ikitelli sapağındaki Matbaacılar sitesinde dev bir piyasa oluştu.

*Meyve ve sebze: ’80 lerin sonuna kadar 1940’da Almanların Eminönü’nde yaptığı hal binası merkezdi.Daha sonra merkez Bayrampaşa’ya taşındı.Bugün Topkapı Bostan Hali ve Kadıköy Hali de toptan merkezleridir. Bu hallerin yanında bir dönem oldukça revaçta olan ama artık sabit hale gelen eski kamyon pazarlarına benzeyen faturasız ve rusumsuz mal satan direkt satış yapan yerlerde bulunuyor. Buralardan bir kaç küçük tüketici ortak olarak kasalarla mal alınabilir.

Haftaya sürdüreceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yaz aylarının yazı tipine uygun olarak, Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

* Fabrika satış mağazaları: Bu mağazalarda fiyatlar normal etiketlere göre daha ucuz. Merter bu açıdan zengin. Hazır giyim ve iç çamaşırı burada bulunabilir.Yine, Yeni Bosna, iç çamaşırı, E-5 Bostancı sapağı, Ayakkabı ve Hazır giyim, Nişantaşı ve Bomonti’de deri mamüller, hazır giyim ve kumaş,havlu, spor […]

Previous Entry

Bayram öncesi eksiklerinizin giderilmesine yardımcı olacak Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

Next Entry