Suat Tore
World of Traveller

İzmir’in Agora duvarları-2-

Ağustos 28th 2013 in Türkçe yazıları

İzmir yeni bulunan turizm ürünü Agora yazımızı sürdürüyoruz. Agora’da bulunan grafitolar, “Hoşgörü kenti” İzmir’in, antik dönemde de büyük bir hoşgörüye sahip olduğunu gösteriyor. Duvar yazılarında Smyrnalılar için yazılan “Asya’nın birincisine (selam olsun)” yazılarının yanı sıra “Asya’nın birincisi Sardes’e (selam olsun)”, “Asya’nın birincisi Ephesos’a (selam olsun)” ya da “Asya’nın birincisi Tralles’e (selam olsun)” şeklindeki yazılar bunu gösteriyor. O dönemlerde de hakim olan hoşgörü kültürü, farklı kentlerin isimlerinin de övgüyle duvarlarda yer almasına Smyrnalılar tarafından engel olunmadığını ve bu yazıların 2 bin yıldır silinmeden kalabildiğini ortaya koyuyor.

Ticaret gemisi çizimlerinden gladyatörlere kadar farklı şekillerin olduğu grafitolar arasında çeşitli itiraflar da yer alıyor. “Beni sevmeyen birini seviyorum” ve “Leontis adlı birisi eşini aldatanı buldu ve öldürdü” bu itiraflardan bazıları. Antik dönemde Agora’daki sulardan şifa bulanların yazdığı bir grafitoda, “Gözlerimi tanrılar iyileştirdi, bu nedenle tanrılara kandil adadım” yazıyor. Başka bir yazıda ise “Ruh veren” kelimesi geçiyor. Bu yazının erken dönem Hıristiyanlıkta Hz. İsa’yı işaret ettiği öngörülüyor. Ayrıca duvarlarda çeşitli oyunlar ve bilmeceler de bulunuyor. Yukarıdan aşağıya ve soldan sağa okunduğunda aynı olan kelimelerle hazırlanmış beş satırlı bilmecelere ek olarak cevabı içinde olan bilmeceler de Agora’nın duvarlarını süsleyerek henüz gizemini koruyor.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanlığı ile protokol imzalayarak tarihi kentteki kazılara destek amacıyla yıllık 900 bin TL’lik nakdi yardımda bulunuyor.

Helenistik ve Roma dönemlerindeki günlük yaşama ait kesitlerin yer aldığı grafitoları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Agora-Kadifekale-Kemeraltı aksındaki tarihi zenginliğin ortaya çıkmasıyla, tarih turizmi konusunda yakın coğrafyanın en iddialı kentlerinden biri olmayı hedefliyoruz” diyor.

İzmir yeni kültürel kazanımlarını birer turizm ürünü olarak değerlendirerek daha çok turist çeken bir şehir olacaktır.İzmirli turizmci dostların da bu proje ve çalışmalara destek vermeleri gerekiyor.


One comment to...
“İzmir’in Agora duvarları-2-”
Avatar
Dilek Araç

Suat Abicim elinize, kaleminize sağlık çok güzel dile getirmişsiniz.

Sevgiler,
Dilek Araç
Dİ-AR/CBC TRAVEL
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Basınımızda pek yer bulmayan İzmir’in kültür ve turizmi için bir önemli haber geçtiğimiz günlerde elimize ulaştı. Dünyanın en zengin Yunanca duvar yazı (grafito) koleksiyonu, tarihi İzmir Agorası’nda bulundu.

Previous Entry

Tatil sezonu sona eriyor ama 2014 pazarlaması başlıyor. 2013’ün yoğun tatil günleri sona ererken gelecek yılın pazarlama çalışmaları da bu ay başlıyor.

Next Entry