Suat Tore
World of Traveller

Neyi, nereden almalı? dursun bir köşede!-5-

Ağustos 7th 2013 in Türkçe yazıları

Bayram öncesi eksiklerinizin giderilmesine yardımcı olacak Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

Mobilya: Toptan merkezler arasında, Ümraniye Modoko,(şehir icindeki mağaza fiyatları ile karşılaştırıldığında fiyat cazibesi pek yok.) Karaköy Kumbaracı yokuşu (ısmarlama ve ince el işciliği için), Çağlayan ve E-5 otoyolunun Avcılar-Şirinevler ve Bostancı-Maltepe arasındaki bölgeleri sayılabilir.Istanbul artık Anadolu’ya çok fazla mal göndermiyor hatta İnegöl, Eskişehir gibi bölgelerden gittikce azalmasına rağmen Istanbul’a mal akışıi görülüyor.

Nikah şekeri ve süsü: Bu tur malların ucuz olarak bulunabileceği yer, Tahtakale Hasırcılar sokak. Anadolu’ya giden malzemeler de buradan yollanıyor.

Oto Aksesuarları: Kılıftan kokuya en önemli merkez Aksaray yedek parça piyasası. Taksim piyasası da eski önemini yitirmiş gibi görünmesine rağmen diğer bir merkez. İthal aksesuarlar daha çok, Dubai, Kuveyt gibi yerlerden bavul ticareti ile gelen mallardan oluşuyor.

Oyun Aletleri: Okey takımı, iskambil kağıdı, tavla vs. gibi oyun aletlerinin pazarlandığı yer, Mısır çarşısının arkasındaki Sabuncu Han sokaktaki Boncuk Han’ın alt katı. Yine bu sokak üzerinde çeşitli imalat ve ticaret merkezleri var.

Oyuncak: Bu malların toptan merkezi de Tahtakale. Her çeşit oyuncağı, Tahtakale sokak ve Sabuncu han sokak üzerindeki dükkanlarda bulabilirsiniz. Plastik ağırlıklı yerli oyuncaklar toptan olarak, Tahtakale’yi Mercan’a bağlayan sokak üzerinde. Telefon sokak’ta da perakende satış yapılıyor.

Pamuk İpliği: Sultanhamam merkez sayılıyor. Ancak Merter’de bu alanda önemli bir bölge.

Parfumeri: Eskiden orijinal parfümler Şişli Pilavcı pasajında satılıyordu, şimdi Laleli bölgesi bu işin merkezi durumunda.

Pasaport & Permi: Pasaport ticaretinin, daha dogrusu permi ticaretinin yapıldığı yer, Sirkeci Doğu Bank işhanının ön kapısı.Buradaki çığırtkanlar iş hanının üst katlarındaki işyerleri için permi topluyorlar.

Pencere Bandı: Kapı ve pencere bandının satış merkezi Eminönü Fetva yokuşunun üzerindeki dükkanlar.

Perdelik ve Mefruşat: Eski merkez, Sultanhamam Asir Efendi caddesi idi. Şimdilerde Zeytinburnu Rıza Paşa yokuşu ve İMC esas merkezler haline geldiler.

Pil: Tahtakale çanta tezgahlarda perakende olarak her çeşit ve marka pil bulmak mümkün.

Plastik Eşya: Mercan yokuşundan Prof.Cemil Birsel caddesine kadar olan bölge toptan ticaretin merkezi.

Haftaya tamamlıyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Yaz aylarında boş vakitlerde eksik gedik gidermek için yararlı olacağına inandığımız Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini sürdürüyoruz.

Previous Entry

Cem Polatoğlu’nun alfabetik alışveriş rehberini nihayet tamamlıyoruz.

Next Entry