Suat Tore
World of Traveller

Dinyeper’de huzuru yaşamak !-1-

Eylül 10th 2013 in Türkçe yazıları

Ben huzuru iki yıl önce keşfettim.

Dünyanın çeşitli denizlerinde değişik kruvaziyerler ile çok sayıda yolculuk yaptım. Kuzey ve Güney denizlerinde, Karayipler’de, Baltık’da, Akdeniz’de, Ege’de, Çin denizlerinde….

Ama nehir gezilerine geç başladım. Yıllar önce Tuna’da da birkaç kez nehir gezisi yapmış ama iki yıl öncesinde yaşadığım mutluluğu hissetmemiştim. İki yıl önce Moskova-St.Petersburg arasında, Volga nehrinde ‘’Beyaz Geceler’’adıyla gerçekleştirilen nehir gezisinde inanılmaz bir huzur yaşadım. 1 hafta sanki bir hastanede, bir rehabilitasyon merkezinde kalmışcasına beynimi yıkadım, hücrelerimi siterilize ettim, düşüncelerimi temizledim, stresimi attım, yenilendim, dinlendim…

Bir fırsatı daha yakalamak için yine kuzey komşularımızın nehirlerindeki turlara odaklandım ve Ukrayna’nın Dinyeper nehrinde gezinen bir gemiyi buldum. Ve Kiev’den Karadenize huzur yolculuğuma başladım. İşte bu yolculuğumda huzurumu sağlayan su ve çeşni katan durakları bu yazıda aktaracağım.

Su, yani nehrimiz Dinyeper (Dnipro), Türkçe –Uzun- anlamını taşır. 2290 km ile Volga ve Tuna’dan sonra Avrupa’nın üçüncü uzun nehridir. Rusya Federasyonu ile Ukrayna topraklarının sulayan Dinyeper, Kuzey’de Rusya’nın Valday Dağları yaylasının güneyinden doğar, Smolensk’e ulaşır, Beyaz Rusya’nın doğu kısmından geçerek Ukrayna’ya ulaşır. Desna Irmağı ile birleşip sularını artıran nehir, Kiev’den geçerek Herson (Kherson) şehrinden Karadeniz’e dökülür.

Bu nehirde huzur bulduğumuz turumuza başlamadan önce tur organizasyonu ile ilgili küçük notlarımızı yazalım.

Yalnızca kruvaziyer turizmi yaparak ülkemizdeki bizce en uzman kuruluş olan Apex Tur- Cruise Holidays- nehir turlarında da güvenle seçeceğiniz bir acentamız. Biz de Ağustos ayında, Ukrayna’nın en güzel ikliminde, Apex in 11 gece 12 gün tutan bu turu için THY’nın mükemmel servisi ile Ukrayna’nın başkenti Kiev’e uçtuk. Artık vizesiz giriş yapılabilen Ukrayna hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip bir ülke. Yıllardır Kiev’de gerçekleşen turizm fuarlarında yer alan standlarda izlediğimiz tanıtımlardan ülkenin diğer şehirlerini de görme planlarımız için gemi seyahati biçilmiş kaftandı.
Kiev Brispol havaalanında bizi Apex’in rehberi Atilla Altındağ karşıladı. Tüm gezi boyunca son derece profesyonel bir rehberlik gösteren Atilla’yı da ancak işini özen ve titizlikle yapan Apex’de bulabilirdik. Mükemmel Rusca’sı ile 40 kişiye ulaşan grubumuz ile tek tek ilgilenip, herkesin övgüsünü kazanan rehberimiz için yalnızca tek bir söz edelim, bugüne kadar karşılaştığımız yüzlerce yerli ve yabancı rehber arasında işini böylesine seven ve grubuna bu kadar hakim olan bir başka rehber görmedik. Gurur duyduk ve turumuzun çok keyifle geçmesini sağladığı için de kendisini kutladık, teşekkür ettik. Atilla’ya yardımcı olan ve sevimli aksanlarla konuştuğu Türkçesiyle grubumuza yardımcı Ukraynalı Lesya’da unutmadan hakkını vereceğimiz bir diğer rehberimiz oldu.

Haftaya turumuzun etaplarını yazmaya başlayacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tatil sezonu sona eriyor ama 2014 pazarlaması başlıyor. 2013’ün yoğun tatil günleri sona ererken gelecek yılın pazarlama çalışmaları da bu ay başlıyor.

Previous Entry

Turumuzun etaplarını yazmaya başlamadan başkent Kiev’de mutlaka görülmesi gerekli yerleri yazalım. Lebed anıtı, şehrin giriş kapısı ‘Golden Gate’, St. Sofya Katedrali, St. Vladimir Katedrali, Peçersk Lavra Manastırı ve II Dünya Savaşı müzesi ve Peçersk Lavra Manastırı içinde bulunan Minyatür Müzesi’ni gezmenizi öneririz.

Next Entry