Suat Tore
World of Traveller

Dinyeper’de huzuru yaşamak ! -2-

Eylül 18th 2013 in Türkçe yazıları

Turumuzun etaplarını yazmaya başlamadan başkent Kiev’de mutlaka görülmesi gerekli yerleri yazalım. Lebed anıtı, şehrin giriş kapısı ‘Golden Gate’, St. Sofya Katedrali, St. Vladimir Katedrali, Peçersk Lavra Manastırı ve II Dünya Savaşı müzesi ve Peçersk Lavra Manastırı içinde bulunan Minyatür Müzesi’ni gezmenizi öneririz.

Kiev’den hareket eden geminizin Dinyeper nehri üzerinde Cherkasy bölgesindeki ilk şehri Kaniv oldu. Nüfusu sadece 26.000 kişilik olan bu minik şehir’de ünlü Ukraynalı hümanist şair ve ressam Şevçenko müzesi ziyareti yapın. Müzeye yürüyerek gitmek isterseniz 350 basamaklı merdiveni çıkmanız gerekecek. Önerimiz, tepede bulunan müzeye 1 euro ödeyerek taksiyle çıkıp, dönüşünüzü merdivenleri kullanarak yapmanız olacaktır.

Sonraki durağımız 226 000 nüfuslu bir orta Ukrayna şehri olan Kremenchug.

Bu şehirde 1638 yılında Fransız askeri mühendis Guillaume Levasseur de Boplan’ın projesine göre inşa edilmiş Kremenchug kalesini gezin.

Dinyeper nehri üzerine kurulu en büyük baraj olan Dniprogess barajının da bulunduğu şehir olan Zaporoje Dinyeper nehrindeki 3.durağımız oldu.

Zaporoje gelişmiş sanayisi ve tarımıyla Ukraynanin en zengin şehirleri arasında yer alır. Zaporoje Ukrayna tarihi açısından da en önemli şehirlerden birisidir. Ukrayna Kozaklarının tarih sahnesinde ye aldıkları şehir olarak kabul edilir. Şehirde bulunan Hortitsa adasi tarihte Hazarlar, Peçenekler, İskitler, Slavlar gibi bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Bu yönüyle de şehir turistik bir merkez konumunda. Zaporoje şehrinin ana caddesi olan Lenin caddesi 13 km ile Ukraynanin en uzun caddesidir.Bu cadde üzerinde çeşitli turitik mağaza ve kafelerde gününüzü geçirebilirsiniz.

Ukrayna’nın güneyinde, Herson Oblast yönetim merkezi olan Kherson dördüncü duarğımız olan kent. 1778’de, Rusya’nın Kırım Hanlığı’ndan ele geçirdiği Karadeniz cephesini koruyan bir kale olarak, ünlü komutan ve devlet adamı Grigori Potemkin tarafından kurulan şehir Karadeniz’deki ilk Rus deniz üssü ve tersanesine sahiptir.

Ukrayna’da Kırım yarımadasında ve Karadeniz kıyısında bulunan çok güzel bir kent olan sonraki durağımız Sevastapol, 328.600 kişik nüfusu ve müthiş coğrafi konumu nedeniyle, stratejik bir liman olmuştur. Şehir Sovyet Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz filosunun da deniz üssüydü. Günümüzde şehir, Ukrayna Deniz Kuvvetleri ve Rusya Deniz Kuvvetleri tarafından ortak idare ediliyor.

Sevastapol eski Sovyet ülkeleri olan bugünün Bağımsız Devletler vatandaşlarının uğrak yaz tatili destinasyonudur. Yaşayan bir şehir olarak Sevastapol’de birkaç gün geçirmek gerekir. Modern Panorama Müzesi mutlaka gezilmelidir. Rus panoramik resim sanatının kurucusu sayılan, Petersburg Sanat Okulu profesörlerinden Odessalı ressam Franz Alekseyeviç Rubo (1856 – 1928) başkanlığında bir heyet tarafından yapılan müze, 6 Haziran 1855 günü Sivastopol kuşatmasında en kanlı çatışmaların yaşandığı 4. Tabya üzerinden halen müzenin bulunduğu bütün savaş alanının panoramik görünüşünü film şeridinden izler gibi tuvale aktarmış ve bu muhteşem bir eser yaratmıştır.

Haftaya tamamlıyoruz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Ben huzuru iki yıl önce keşfettim.

Dünyanın çeşitli denizlerinde değişik kruvaziyerler ile çok sayıda yolculuk yaptım. Kuzey ve Güney denizlerinde, Karayipler’de, Baltık’da, Akdeniz’de, Ege’de, Çin denizlerinde….

Previous Entry

Dinyeper nehrinde sona yaklaşırken göreceğimiz ünlü şehir Yalta, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin güney kısmında, Karadeniz kıyısında yer alan bir sahil şehridir.

Next Entry