Suat Tore
World of Traveller

Savaş, turizm, herşey dahil

Eylül 3rd 2013 in Türkçe yazıları

Tatil sezonu sona eriyor ama 2014 pazarlaması başlıyor.

2013’ün yoğun tatil günleri sona ererken gelecek yılın pazarlama çalışmaları da bu ay başlıyor.

Turizmciler fuardan fuara yine koşturmaya başlayacak.

Avrupa bu yaz keyifsiz bir turizm yaşadı.

Önce Mısır’da başlayıp hala süren kanlı olaylar, sonra daha kısa süreli de olsa Tunus karmaşası ve Suriye….

Savaş ve kargaşa insanların seyahat kararlarını etkileyen en olumsuz faktördür. Kimse Tunus’a, Mısır’a gitmez.

Amerika, Ingiltere, Fransa, Italya … gibi ülkelerin de karıştıkları ve globalleşen Suriye olayları nedeniyle insanlar seyahatlerini erteler, hatta evlerinden çıkmayı düşünmezler.

Dileğimiz tatilseverlerin istedikleri destinasyonlara gidebilmesi.

Dünya’ya barış dilemekten başka ne yapılabilir ?

***

Geçen haftasonu Dünya Turizm Oskarları nedeniyle Antalya’daydık. Ödül törenin yapılacağı otelin genel müdürü Zafer Alkaya, basın mensuplarına Antalya ve Belek bölgesi ile ilgili bir toplantı da düzenledi. “Rus turist artık öncelikle sadece Antalya’yı düşünmüyor. Rus Turist ekonomik gücü arttıkça daha fazla gezmek ve farklı destinasyonları görmek istiyor. İspanya, İtalya, Yunanistan, Tayland ve Maldivler, Rus turistin tercihleri arasına girmeye başladı. İspanya, 2012’de 1,5 milyon Rus turist sayısına ulaştı. 2013’ün ilk yarısında da %33 artış kaydettiler ki bu da bu yılın sonunda İspanya’nın 2 milyon Rus’u ağırlayacağını gösteriyor. İspanyollar, yeni fiyat avantajları, marka-imaj avantajları, Ruslara özel aktiviteler, Alışveriş imkanları ve Tur operatörlerine sağlanan kolaylıklarla Rus Pazarındaki yerimizi ciddi anlamda sarsmaya başladı.” diyor.

“Rus Turist içinde Antalya artık vazgeçilmez değil. Özellikle İspanya, dünya starları, futbol takımları, sanat etkinlikleri, , sayısız ünlü turistik bölgeleri, spordaki dünya başarıları ile ne yazık ki bizden önde. Reklamdan asla vazgeçmiyorlar, hala dünyada ülke tanıtımına en fazla harcama yapan ülke. Otel kalitesi ile çevre kalitesi örtüşüyor. Kaliteli Restoranlar, barlar, publar, cafeler, kaliteli eğlence merkezler, alışveriş merkezleri, gerçek marka ürünler satan şık mağazalar, uluslar arası organizasyonlar, sanat faaliyetleri, opera, bale, konser, sokak sanatçıları v.b. bir çok avantajıyla sürekli para harcayan turistlerle İspanya cıvıl cıvıl. Antalya’da Lüks tuketim beklentisi ile Çevre kalitesi örtüşmüyor. Avrupa’lı para harcayan turist, herşey dahile ilgi duymuyor. Türkiye’yi tercih eden Avrupalı turist daha ekonomik tatil peşinde olan turist.Artık Herşey dahili tartışmalıyız’’ diyor ve Devletten destek bekliyor.

Önce şunu söyleyelim.Herşey dahili turizmciler yarattı ve Antalya’ya getirdi.Bu ürünü de ancak turizmciler kaldırır.Devlet bu konuda subvanse yapamaz. Bu ürün yıllardır ülkeyi kurtardı.Ve kurtarmayı da uzun yıllar sürdürecek.Hata çevreyi düzenlemeden sadece tesisleşme yapılarak baştan yapıldı. Çevrenin lüx görünüme dönmesini bu yatırımları yapanların düşünmesi gerekir. Sonra da kendine güvenen herşey dahilden çıkar.

Daha etkini ise birlik olunur, hep beraber, BB mi HB mu uygulanacağına karar verirler.Ama böyle bir ortak hareketi bizim insanımız yapamaz. Mutlaka oyun bozanlarımız çıkacaktır. Çünkü biz elele veremeyiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İzmir yeni bulunan turizm ürünüAgora yzımızı sürdürüyoruz. Agora’da bulunan grafitolar, “Hoşgörü kenti” İzmir’in, antik dönemde de büyük bir hoşgörüye sahip olduğunu gösteriyor.

Previous Entry

Ben huzuru iki yıl önce keşfettim.

Dünyanın çeşitli denizlerinde değişik kruvaziyerler ile çok sayıda yolculuk yaptım. Kuzey ve Güney denizlerinde, Karayipler’de, Baltık’da, Akdeniz’de, Ege’de, Çin denizlerinde….

Next Entry