Suat Tore
World of Traveller

Turizmimiz ne durumda-1-

Ekim 8th 2013 in Türkçe yazıları

Geçen hafta Antalya’da turizmimiz masaya yatırıldı. ‘Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör: Turizm’ konulu konferansa eski turizm bakanları da katıldı. Görüş ve eleştirilerini dile getirdiler. Söylenenler hep aynı, yıllardır duyduklarımız, ‘’ Önümüzdeki yıllarda turizm ilk yıllarda yer alacak. 21’nci yüzyılda turizm güçlü bir sanayi olarak önümüzde duruyor. İnsanlar tüm dünyayı gezmek, görmek istiyor. Turizme gerekli önemi vermiyoruz’’. Bu lafları 30 yıldır hep duyduk ve hala duyuyoruz. Bizde laf çok ama uygulama yoktur.

Hazır gündemdeyken eski bir yazımızı hatırladık. 2007 seçimleri öncesi AKP’nin seçim beyannamesinde Turizm Ekonomi bölümünde turizm şu satırlar ile yer almıştı; biz de köşemizde yazmıştık. Aradan 7 yıl geçti, bakın vaad edilenler ile parantez içine aldığımız durumumuza !

-Turizm geliri 40 milyar dolara yaklaşmış, daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye hedefliyoruz. ( Bu gelire henüz ulaşamadık, umarız yakında ulaşarız. İstatistikte üstümüze yoktur !)

– 2023 Turizm Strateji Belgesi’ni onaylayarak yürürlüğe koyduk. Turizmi çeşitlendiren ve yeni modellerin devreye girmesini sağlayan bu strateji sonucunda, 2023 yılına yönelik hedefimiz 65 milyon turist ve yıllık 85 milyar ABD doları gelirdir. ( Söz konusu rakam olunca bu iş kolay, hesaplama yöntemleri değiştirilir ve bu rakamlara 2023 öncesinde bile ulaşabiliriz !)

– 2008 yılı başndan itibaren turizm sektöründe uygulanan KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indireceğiz. ( KDV önce indirildi ama 2009 da yeme içme yine %18’e yükseltildi.Rakip ülkelerde ise KDV düşürülmesinin dışında turizmcilere %50 vergi teşvikleri bile getirildi !)

– Strateji ve master planlar kapsamında, sektör temsilcileriyle güçlü bir iletişim ve işbirliği içinde hareket edeceğiz. ( Ne yazık ki daha turizmimizin bir master planı yok. Stratejiler ve sektörle işbirliği konusunu da sektör temsilcilerine bırakalım.Sektörün daha kendi arasında bir iletişimi, bir işbirliği var mı sahi? )

– Turizm sektöründe bütün aktörleri aynı şemsiyenin altına toplayacak bir hukuki düzenleme yapacağız. Böylece, bu önemli sektörde daha etkin bir organizasyon yapısı içinde politika geliştirme ve uygulama imkanı oluşturacağız. ( Bizim şemsiye herhalde çok küçük, kimse sığmıyor ! Bu da yazıda kalan ve uygulanamayan bir madde olsa gerek)

– İç turizmin geliştirilmesi ve turizmin olumlu etkilerinden vatandaşlarımızın da yararlanmalarını sağlamak amacıyla tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesine öncelik vereceğiz. Kitle turizminin yanı sıra, diğer turizm türlerinin de geliştirilmesi öncelikli hedeflerimiz arasında olacaktır. ( Bu maddenin hakkını verelim, erken rezervasyon kampanyaları ile iç turizm önemli ölçüde gelişti. Ama aynı dönemde yabancı turist hala yerli turistten çok daha ucuza tatil yapıyor. Bu da biline ..)

Haftaya devam edeceğiz.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Vatandaşlarımızın seyahate düşkünlükleri son yıllarda iyice belirginleşti. Başta komşu ülkeler olmak üzere yurtdışına çıkşlarımız artıyor. Bayram ve diğer uzun tatil fırsatlarının yanısıra artık hafta sonları da yurtdışında geçirilebiliyor.

Previous Entry

Geçen hafta başladığımız 2007 seçimleri öncesi AKP’nin seçim beyannamesinde Turizm Ekonomi bölümündeki turizm vaadlerini ve bugünkü durumunu yazmayı sürdürüyoruz. Parantez içleri yine bizim görüşlerimizdir.

Next Entry