Suat Tore
World of Traveller

Uluslararası turizm fuarlarının etkisi azalıyor mu?

Ekim 29th 2013 in Türkçe yazıları

UNWTO geçen ay açıkladı, Dünyada seyahat edenlerin sayısı ilk 8 ay sonunda 2012’nin aynı dönemine göre %5 artarak 747 milyona ulaştı. Dünya ülkeleri artık sayıları her yıl 1 milyarı geçen seyahatseveri kazanmak için inanılmaz bir yarış içinde. Bunun için uluslararası arenalarda giderek artan rekabete katılmak için boy gösteriyor. Milli turizm örgütleri (NTO’lar), oteller, tur operatörleri, seyahat acentaları, havayolları kısaca turizm endüstrisindeki tüm birimler bu rekabetin en hızlısını yaşıyorlar. Daha fazla turist için rekabet stratejileri geliştiriyorlar. Uluslararası turizm fuarları başta olmak üzere workshoplar, road showların yanısıra internet ile birlikte hızla gelişen online satış sistemlerini, sosyal medya gibi tanıtım enstrümanlarını kullanıyor.

Bir yandan yaşanan ekonomik kriz ve zorluklar, diğer yandan rekabetin getirdiği fiyat savaşları, maliyet bileşenlerini çok dikkatle izlenmesini gerektiriyor.Bu olgu da turizmcileri yüksek maliyetli tanıtım masraflarından kaçındırıyor.

Son yıllarda turizm fuarlarının sayısı çok arttı. Artık aynı tarihlerde birçok şehirde turizm fuarı yapılıyor. Hatta turizm takvimlerinde aynı gün, aynı şehirde iki ayrı turizm fuarı yapıldığına bile tanık oluyoruz. Büyük pazarlarda yöresel turizm fuarlarının yanında, farklı turizm çeşitlerine göre organize edilen MICE, sağlık, kültür, spor, spa…vs konularda düzenlenen fuarlar turizme dönük fuar sayısının artmasına neden oluyor.

Ayrıca fuarlara katılmak yerine road showlar ile direkt marketing yapılarak yüz yüze satış planlamaları da son yıllarda çok öenm kazandı.

Bu olgular da büyük turizm fuarlarında katılımcı ve ziyaretci sayısını düşürürken etkisini de azaltıyor.

Henüz tüm Dünyanın toplandığı ITB-Berlin ve WTM gibi turizmin en büyük fuarlarında bu düşüşler ve etki azalışı çok fazla yaşanmasa da, eski yılların büyüklüğünü yaşamadığı da bir gerçek. Bir zamanların büyük fuarları arasında olan Fitur-Madrid ve BIT-Milan’ın durumu ise daha da kötü.

Bu fuarlarda bile turizmciler mecbur olmadıkça yer almıyorlar.Standlı katılım dışında ziyaretci olarak bile bu fuarlarda yer almıyorlar.

Bir yandan hızla artan seyahat rakamları ama diğer yandan klasik tanıtım ve pazarlama fonksiyonları arasında en önemli yeri tutan uluslararası fuarlara olan ilginin azalışı.

Bir yandan hızla artan seyahat rakamları ama diğer yandan ekonomik krize giren ülkeler, en ucuza seyahat etmek isteyen insanların en ekonomik seyahat yapma arzuları.

Bir yandan hızla artan seyahat rakamları ama diğer yandan artan acımasız rekabet firamaların yeni ve ucuz iletişim kanalları ile seyahatseverlere ulaşması.

Bunlar turizmin son yıllardaki paradoksları. Bu yüzden turizm dünyasını oluşturan kuruluşlar ve bu kuruluşların hizmet verdiği seyahatseverler artık ayrı kanallarda buluşma noktaları arıyorlar.

Artık tüm turizm kurum ve kuruluşları AR-GE birimlerini geliştirmek turizm pazar ve çeşitlerine göre uygun tanıtım fonksiyonaları bulmak durumunda.

Bakalım yakın gelecekte hem turizme hizmet verenler, hem de bu hizmetleri kullananlar nerede, nasıl ve ne şekilde buluşacak?
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizmin ülkemiz için önemini tekrarlamıyalım. Bütün Dünya ülkeleri artık sayıları her yıl 1 milyarı geçen seyahatseveri kazanmak için inanılmaz bir yarış içinde. Bunun için uluslararası arenalarda giderek artan rekabete katılmak için boy gösteriyor.

Previous Entry

Bu köşenin takipçileri hatırlayacaktır. Her yılbaşı yazdığımız ‘’Turizmdamus’’ yazılarımızda ertesi yılın tahminlerini esprili bir dille aktarırız. Bu yıl başında da kahinimiz ‘’Turizmdamus’’ 2013 de turizmde yaşayacaklarımızı sıralarken; ‘’- TÜRSAB Başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy, yine başkan seçilecek, beni arkadan kim itti diyecek. ‘’ şeklinde yazmıştık.

Next Entry