Suat Tore
World of Traveller

Zor vize verene gitme!

Ekim 1st 2013 in Türkçe yazıları

Vatandaşlarımızın seyahate düşkünlükleri son yıllarda iyice belirginleşti. Başta komşu ülkeler olmak üzere yurtdışına çıkşlarımız artıyor. Bayram ve diğer uzun tatil fırsatlarının yanısıra artık hafta sonları da yurtdışında geçirilebiliyor.

Türk turist çekmek isteyen ülkeler de bunun farkında. Sık sık ülkemize başta Almanya olmak üzere Avusturya, İtalya, Uzakdoğu ülkeleri ve hatta Amerikalı turizm örgütleri ülkemize geliyor, Türk turizm örgütleri ve acentalarımızla çeşitli toplantılar düzenleyerek nasıl daha çok Türk turist nasıl çekeriz çalışmaları yapıyorlar.

Biz de burada sık sık boşuna bu toplantılara para harcamayın, önce vize konusunda adım atın diyoruz. Ancak nedense vize konularının iyileştirmeleri konusunda komşu Yunanistan’ın dışında sesi çıkan yok. Yakın adalardaki Yunanlı turizmciler ve yönetimlerinden de yalnızca yaz aylarında zaman zaman olumlu vize tepki ve uygulamaları görebiliyoruz.

Artık çok iyi anlıyoruz ki bu iş ekonomik. Bizden turist bekleyen ülkelerin siyasi otoriteleri vizeden güzel gelir elde ettikleri için herhangi bir değişime ve iyileştirmeye yanaşmıyorlar.

Bu o kadar belirgin ki pasaportumuzu değiştirdiğimizde herseferinde yenisi için aynı ülkeden önce 1 aylık, sonra 3 aylık, 6 aylık …gibi devam eden sürelerde Şengen vizesi alabildik. Süresi, sayfası ve vizesi dolan pasaportumuzdaki 3 yıllık eski vizemizin hiç dikkate alınmadığını çok iyi biliyoruz.

Son olarak gündeme gelen AB Adalet Divanı kararı da buna tuz biber ekti.Kısaca hatırlayalım;

Avrupa Adalet Divanı, Türkiye açısından büyük önem taşıyan Demirkan davasında Türk vatandaşlarının hizmet almak için vizesiz AB’ye seyahat edemeyeceklerine hükmetti.

Merkezi Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı, 2007 yılında 17 yaşındayken Almanya’da yaşayan üvey babasını ziyaret etmek için vize talebinde bulunan, fakat talebi reddedilen Leyla Ecem Demirkan’ın Almanya aleyhine açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, hizmet sunan Türk vatandaşlarına tanınan vize muafiyetinin turistler ve tedavi olmak isteyen hastalar gibi hizmet almak isteyenleri kapsamadığını kararlaştırdı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Adalet Divanı’nın Türkiye aleyhine karar verdiği Demirkan davasıyla ilgili olarak, “AB hukuku önyargılara ve gündelik siyasi hesaplara kurban edilmiştir. Sınırların kalkması fikrine dayanan Avrupa Birliği’nin temel değerleriyle de bu karar çelişmiştir. Yeni duvarlar örmekten, yeni sınırlar üretmekten vazgeçilmeli, köprüleri atmak yerine yepyeni köprüler inşa edilmelidir” açıklamasını yaptı.

Sonuçta daha çok Türk turist bekleyen ülkelere gitmek için yine vize sıkıntılarına devam edilecek. Egemen Bağış’ın belirttiği gibi yepyeni köprüler inşa etmek için başta turist vizesi konusunda turizmcilerin adım atması gerekiyor. Bu adımı önce de ülkemize gelip tanıtım yapan ülkelerin turizmcileri, birlikleri atacak. Ülkelerindeki siyasi otorite ile gerçek turistler için özel yasalar ve uygulamalar çıkartacaklar. Yoksa tanıtım için yaptıkları çalışmalar boşa gidecektir.

Kişisel olarak kararımı verdim, yıllarca gittiğim ülke bana hala zor, kısa süreli, bir yığın evrak ve her seferinde belli paralar ile vize verdiği sürece ben de kişisel mütekabiliyet hakkımı kullanacağım!
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Dinyeper nehrinde sona yaklaşırken göreceğimiz ünlü şehir Yalta, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin güney kısmında, Karadeniz kıyısında yer alan bir sahil şehridir.

Previous Entry

Geçen hafta Antalya’da turizmimiz masaya yatırıldı. ‘Ekmeğini Barıştan Çıkaran Sektör: Turizm’ konulu konferansa eski turizm bakanları da katıldı. Görüş ve eleştirilerini dile getirdiler.

Next Entry