Suat Tore
World of Traveller

Başaran Ulusoy da aday

Kasım 6th 2013 in Türkçe yazıları

Bu köşenin takipçileri hatırlayacaktır. Her yılbaşı yazdığımız ‘’Turizmdamus’’ yazılarımızda ertesi yılın tahminlerini esprili bir dille aktarırız. Bu yıl başında da kahinimiz ‘’Turizmdamus’’ 2013 de turizmde yaşayacaklarımızı sıralarken; ‘’- TÜRSAB Başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Başaran Ulusoy, yine başkan seçilecek, beni arkadan kim itti diyecek. ‘’ şeklinde yazmıştık.

Önceki hafta sonunda Selanik’de gerçekleşen TÜRSAB workshop’unda Başaran Ulusoy’un tekrar başkanlığa aday olacağını ilk kez, günlük olarak yayınladığımız internet gazetemiz ‘’Turizmcinin Gazetesi’’nde geçen Pazartesi günü aktarmıştık.

Bu kez geçen Cuma akşamı TÜRSAB üyelerine Lütfi Kırdar’da verilen İstanbul bölge yemeğinde söz alan Başaran Ulusoy “Camia ne derse onu yapacağım” diyerek adaylığını koyacağını artık netleştirdi.

Türkiye’de hemen her kesimde başkanlar acımasızca eleştirilir.Başaran Ulusoy da üyelerinden ve sektörden gelen eleştirilerden devamlı nasibini alır.Çünkü bizde birlik olunmaz.Kimse aksayan bir konu varsa onu düzeltmek, gidermek için uğraşmaz ama sadece eleştirir.Başarılı birini aşağı çekmek, çelmelemek bizde vazgeçilmez bir gelenektir.

Başaran Ulusoy 1991-93 yılları arasında gerçekleşen ilk TÜRSAB başkanlığından sonra 1999 yılında tekrar başkanlığa seçilerek ve sonraki tüm genel kurullarda da yeniden başkan seçilerek günümüze kadar geldi. Bu kadar uzun süre başkanlık yapan elbette çokca da eleştirilir. Mutlaka yapılması gereken çok iş de vardır. Ama Ulusoy’un turizmimize kazandırdıkları da küçümsenemez.

Dost toplantılarında bu konuda söylediklerimizi yazacak olursak Ulusoy çalışkan bir başkandır, bizce en büyük eksikliği kendini iyi anlatamaması, PR’nın eksikliğidir.

Seçimler bu ay sonunda yapılacak. Ulusoy’un karşısında şu ana kadar adaylığını açıklayan bir başka TÜRSAB üyesi de Emin Çakmak. Sektörün genç isimlerinden olan Çakmak , çeşitli uluslararası ve ulusal turizm örgütlerinde başkanlıkları ile tanınıyor. Bunların arasında sağlık turizmi en öne çıkan oldu ve çeşitli ulusal ve ulsalararası sağlık turizmi paltformlarında başarılı imzalar attı. Son olarak kurucusu olduğu Dünya Sağlık Turizmi Konseyi-GHTC Başkanlığını da üstlendi. Çakmak da sektörün en büyük kurumuna adaylığını açıkladıktan sonra yaz başından bu yana ülkemizi adım adım gezerek turizm acentalarının sorunlarını bölgesel olarak saptamaya ve çözümler aramayı sürdürdü.

Çakmak’ın adaylığı da TÜRSAB’a katkılar getirecek ve seçilemese dahi çözüm bekleyen sorunları genel kurulda dile getirerek, seçilecek yeni yönetimin çalışmalarında dikkate alınmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak turizm ülkemizin en önemli ekonomik sektörüdür.Bu sektörün en büyük kurumunun genel kurulundan turizmimizi ileri götürecek bir yönetim çıkacağına inancımızı da belirtmek isteriz.

Seyahat acentalarının sorunları ve çözüm önerilerini bu köşeye sıkça taşıdık. Genel kurul öncesi önümüzdeki haftalarda bunları tekrar köşemize alarak hatırlatacağız.
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

UNWTO geçen ay açıkladı, Dünyada seyahat edenlerin sayısı ilk 8 ay sonunda 2012’nin aynı dönemine göre %5 artarak 747 milyona ulaştı. Dünya ülkeleri artık sayıları her yıl 1 milyarı geçen seyahatseveri kazanmak için inanılmaz bir yarış içinde. Bunun için uluslararası arenalarda giderek artan rekabete katılmak için boy gösteriyor.

Previous Entry

2014 pazarlamasının ilk önemli buluşması Kasım ayı başında Londra’da gerçekleşti. Turizmcilerimiz umutlu ama biraz da tedirgin döndüler.Nasıl dönmesinler ki, sadece bölgemizde değil, ülkemizde de gelişen çeşitli siyasi ve sosyal olaylar bu yıl ülke turizmini de çok etkiledi.

Next Entry